profil

Wpływ środowiska geograficznego na życie polityczne danego państwa

Ostatnia aktualizacja: 2022-02-01
poleca 84% 2707 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Wielka Brytania

Związek między środowiskiem geograficznym a życiem politycznym państwa istnieje ponad wszelką wątpliwość. Warunki naturalne bez wątpienia oddziaływują, do pewnego stopnia, na politykę poszczególnych państw. Już Napoleon w jednym z listów do króla pruskiego stwierdził: „... polityka wielkich mocarstw tkwi w ich geografii...”. Twierdzenie to kryje oczywiście w sobie jedynie część prawdy – położenie geograficzne nie determinuje całkowicie polityki państwa lecz ma jedynie wpływ na niektóre ze zjawisk politycznych, a i to również do pewnego stopnia. Nie będąc ostateczną determinantą, środowisko geograficzne nie jest jednak pozbawione wpływu na życie spoleczne i gospodarcze państwa.

Za dobry przykład wpływu środowiska geograficznego na politykę państwa może bez wątpienia służyć Wielka Brytania. Niezwykle istotną rolę w historii tego państwa odegrał fakt, że jest ono położone na wyspie co pozwoliło kształtować politykę izolacjonizmu oraz odrębność kultury i zwyczajów. Już w czasach starożytnych Wielka Brytania, właśnie z powodu wyspiarskiego położenia, uniknęła utraty swej indywidualności i nie uległa latynizacji, jak np. z terytorium obecnej Francji. Położenie to uchroniło również Wielką Brytanię przed bezpośrednimi atakami ze strony kontynentu – umożliwiło to zrezygnowanie z utrzymywania ogromnej armii lądowej na korzyść rozwoju floty - zarówno wojennej jak i handlowej - co przez wiele lat czyniło z Wielkiej Brytanii potęgę morską, zarówno militarną jak i handlową. Nawet podczas II Wojny Światowej, podczas której działania wojenne toczyły się praktycznie na całym kontynencie, na terytorium Wielkiej Brytanii nie stanęła stopa wroga.

Za przykład wpływu środowiska naturalnego i położenia geograficznego na życie polityczne państwa stanowią również Stany Zjednoczone oraz Kuba. Położenie tych pierwszych, oprócz innych czynników, sprawiło, że kapitalizm w tym kraju rozwijał się szybciej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Bogactwa naturalne oraz korzystne położenie między obydwoma oceanami były źródłem niesamowitego wzrostu gospodarczego, dzięki któremu Stany Zjednoczone są dziś najpotężniejszym państwem na świecie. Położenie geograficzne sprawiło również, że na terenie tego państwa nigdy nie toczyła się wojna z wrogim państwem. Podczas gdy Europa była wycieńczona dwoma wojnami światowymi Stany Zjednoczone przeżywały okres prosperity i były nawet w stanie wspomóc zrujnowaną Europę. Kuba natomiast, prawdopodobnie dzięki swojemu wyspiarskiemu położeniu tak długo stanowi bastion socjalizmu na zachodniej półkuli, który przetrwał nawet pomimo rozpadu Związku Radzieckiego i sąsiedztwa samych Stanów Zjednoczonych.

Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo tego, że środowisko naturalne lub położenie geograficzne odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu państwa. Nie jest to czynnik determinujący charakter państwa, jego ustrój lub politykę lecz bez wątpienia ma na nie znaczny wpływ. Położenie oraz środowisko geograficzne jedynie wspomaga lub opóźnia rozwoj ekonomiczny, społeczny i polityczny państwa

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty