profil

Dobro - rozprawka

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-11
poleca 85% 2220 głosów

Gabriela Zapolska

"Tak mało na świecie dobroci
A tyle jej światu potrzeba…

…Nią życie jak słońce się złoci
Nią ziemia się zbliża do nieba"


Pisał Lucjan Rydel, nasz rodzimy poeta. Zastanówmy się nad tematem tej pracy – przede wszystkim warto chwilę podumać nad znaczeniem słowa „dobroć”. Dobroć – to jedno małe słowo budzi wielkie zainteresowanie całego świata – filozofów, pisarzy, artystów i zwykłych ludzi. W tej pracy zamierzam zastanowić się, co właściwie dobroć oznacza, czym jest dla ludzi, dlaczego

„tyle jej światu potrzeba”,
kim jest człowiek dobry…

Przede wszystkim, na samym początku muszę zaznaczyć, że w pełni zgadzam się ze słowami Lucjana Rydla. Wielu ludzi uważa, że dobroć to przeżytek, że „z dobrocią nigdzie się nie zajdzie”. Podczas lektury przeróżnych dzieł wielokrotnie spotykałam się z wypowiedziami w rodzaju:
„gdyby na świecie żyło tylko sto osób, i dziewięćdziesiąt dziewięć z nich byłoby dobrymi, a tylko jedna zła, i tak ta ostatnia by zdominowała resztę. Więc nie opłaca się być dobrym.” Czy to prawda? Że nie opłaca się być dobrym? Nad tym również zamierzam zastanowić się w tej pracy.

Czym jest dobroć…?
„Dobroć to jedyny możliwy motor życia”
Gabriela Zapolska

„Dobroć jest czymś bardzo prostym: być zawsze do dyspozycji drugich, nigdy nie szukać samego siebie.”
Dag Hammarskjold

„Dobroć jest bramą do szczęścia”
Aldona Różanek

Świat potrzebuje dobroci. Wszyscy chcą dobra, ale sami go nie niosą. Gdyż wbrew słowom Daga Hammarskjolda nie jest to rzeczą prostą. Jak bardzo tej dobroci łakniemy! Ale czy dajemy coś w zamian?

Od zarania dziejów Atlas na swych barkach musi dźwigać ogrom ludzkich nieszczęść, przy których ziemski glob zaiste lekkim mu się wydawać musi! Codziennie umierają w nędzy miliony: z głodu, z zimna, od chorób, wreszcie od wojen.

„Ludzie nieustannie toczą ze sobą walki. (…) Ciągle, ciągle i ciągle.”
Stephen King

Dlaczego świat jest urządzony tak, a nie inaczej? Dlaczego jedni posiadają więcej, niż mogą wykorzystać przez całe życie, a inni nie mają nawet kromki chleba? Czy człowiek to „wielki błąd Boga”? Czy Bóg istnieje? Jeżeli tak, to dlaczego na to wszystko pozwala? Wielcy tego świata codziennie podejmują decyzje, które okazują się zgubne dla tysięcy.

„Mogę budować albo niszczyć…przeważnie niszczę. I to nie tylko jednostki, ale i społeczności, miasta, a nawet narody. Biznes to mordercza gra, słabi idą pod mur. Gram o każdą stawkę, nie oglądając się na nic i na nikogo”
Artur Conan Doyle

Wszyscy krzyczą, że za dużo jest na świecie zła. Zacznijmy zmieniać świat od siebie!

„Czy nie byłoby lepiej, zamiast tępić zło, szerzyć dobro?”
Antoine de Saint – Exupery

Dobroć jest bardzo potrzebna, ale nie potrafimy być dobrymi.

„Dobrzy ludzie nigdy o siebie nie dbają.”
Maria Dąbrowska

„Dobroć, która nie jest bezgraniczna, nie zasługuje na to miano.”
Marie von Ebner – Eschenbach

Ludzie żyją tak, jak im łatwiej. Omijają wszelkie trudności i kłopoty, żyją mottem: „co by tu zrobić, żeby się nie narobić”… To nie sprzyja rozwojowi dobroci. A przecież to nieprawda, że będąc dobrymi, jesteśmy nieszczęśliwi! Już Sokrates mawiał:

„Dobrzy ludzie są szczęśliwi.”

Ale ludzkość czyni zło, właśnie dlatego, że dobroć jest trudna, a zło

„łatwe, proste i przyjemne”
Jolanta Paszkowska

Zło nas fascynuje, chociaż nie chcemy się do tego przyznać. Co czuje żołnierz, gdy po raz pierwszy zatopi w ciele wroga swój bagnet? Jak wielu z nich stoi później nad trupem, patrząc na rozlane wnętrzności z mieszaniną lęku, obrzydzenia i…ekstazy? Co czuje dziecko, gdy wyrywa musze nóżki i skrzydełka, gdy przekłuwa szpilką żywego motyla? Dlaczego pociąga nas zło, śmierć i zniszczenie? Ludzie wymyślili tyle przeróżnych sposobów zadawania śmierci samym sobie

(„Ludzie ludziom to zrobili”).

„Dalej stały narzędzia tortur – świadectwo fantazji, którą człowiek odkrywał w sobie, gdy miał możliwość zadawania mąk innym.”
Margit Sandemo

Zawsze używano wymówek – to jest kara, zabijamy dlatego, że musimy, to zbrodniarze. Ale dlaczego owe„kary” są tak wymyślne i różnorodne? Ze zgrozą i chorobliwym upojeniem niejeden z nas czytał o hitlerowskich zbrodniach.

„Jest o tym mnóstwo książek w bibliotece. Chyba wielu ludzi lubi o tym czytać.”
Stephen King

Niełatwo jest być dobrym, ale trzeba próbować. Nie każdy próbuje, a z tych, którzy próbują, niewielu się to udaje. Nie umiemy dać ostatniej koszuli biedakowi, ani jak Janusz Korczak oddać życia za bliźniego. Miłujemy siebie samego, a poniżamy bliźniego swego.

Sądzę, że powyższe słowa przekonają poniektórych o konieczności szerzenia dobra, i że choć część z nich spróbuje tego dokonać. Nie jest to lekkie, ale czy można nazwać lekkim samo życie? Trzeba zawsze próbować, a „jeżeli raz upadniemy, trzeba wstać i starać się dalej”.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy

Przydała mi się ta praca B. dziękuje :)

no nie wiem czy oto chodzilo naszej pani ale niech sie cieszy z tego co ma :D
zawsze z tej str biore prace domowe i nigdy sie nie zawiodlam i mam nadzieje ze tym razem tez tak bedzie:)

Jak dla mnie to bardzo dobra rozprawka i napewno mi sie przyda w szkole :) Pozdrawiam !

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty