profil

Czy John Keating odniósł sukces, czy porażkę w pracy nauczyciela?

poleca 85% 210 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Gdy John Keating odszedł z Akademii Weltona wielu zastanawiało się czy jego praca wniosła coś do umysłów młodych ludzi których uczył .Według mnie zdecydowanie Tak.

Keating pragnął, aby jego uczniowie mieli przede wszystkim własne zdanie. Żeby byli samodzielni, odważni, przeciwstawiali się trudnościom i bronili swoich racji. Jak powiadał "trzeba chwytać dzień, żyć pełnią życia". Uczniom się to podobało. Byli nim wprost zachwyceni, ponieważ przedstawiał on zupełnie inną metodę nauczania od pozostałych nauczycieli .Nie zmuszał ich też do treningu na zajęciach WF- u. Nie bali się go, czuli do niego sympatię, zaufanie i szacunek Dzięki ich pierwszej wspólnej lekcji pokazał im jak najlepiej przeżyć swoje jakże marne i krótkie życie. Potem nauczył ich ,że każdy wnosi coś w historię ludzkości, że każdy z nas jest ważny. Gdy chciał pokazać im ,że są ludźmi wolnymi, kazał im chodzić po dziedzińcu tak jak sobie wymyślili. Ktoś się zapyta pewnie jak uczeń w takich warunkach nauczy się szacunku do nauczyciela. Śmiem na to pytanie odpowiedzieć. Otóż, w przypadku Keatinga zdobył on szacunek, uczniów swoją mądrością życiową. Widać to w chwili, gdy odchodzi. Ta jakże niezwykła scena pokazuje nam przywiązanie uczniów do Keatinga. Odwaga, którą się wykazali wchodząc na ławki i żegnając go, pokazuje ile znaczył dla nich ten duchowy wódz .Choć niektórym nauczycielom wydaje się, że Keating to dziwak, to jak widać po młodych bohaterach utworu: "Stowarzyszenie umarłych poetów" nauczanie Keatinga jest bardzo dobrym sposobem na wychowanie młodzieży i wprowadzenie ich w dorosłe życie. Wpoił w nich łaknienie literatury. Spotkania Stowarzyszenia umarłych poetów były tego najlepszym przykładem. I choć był współwinny śmierci Neila Perry’ego ,to uważam że lepiej umrzeć młodo wyzwolonym i szczęśliwym niż będąc nieszczęśliwym konformistą.

Według mnie John Keating wniósł do życia młodych chłopaków Akademii Weltona bardzo wiele i na pewno odniósł sukces dydaktyczny.

Bartek Harbut 2 A

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury