profil

Romantyczna nieszczęśliwa miłość - w życiu twórców i w kreacjach literackich romantyzmu.

poleca 85% 158 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz Goethe

Poeci romantyczni stworzyli własny styl, charakterystyczny dla tej epoki. Bohaterem romantycznym stawał się ten, który przezywał nieszczęśliwą miłość, a ta prawie zawsze opierała się na doznaniach i przeżyciach twórców. Miłość mogła być skierowana zarówno do matki, innej kobiety, a także do ojczyzny.

Pierwszy rodzaj miłości- miłość do kobiety, która oparta jest na zawodzie miłosnym poety. Taki wizerunek mołości możemy zaobserwować w powieści pt.: "Cierpienia młodego Wertera" J.W.Goethego. Lotta-obiekt westchnień bohatera-od razu spodobała się Werterowi. Zdawał on sobie sprawę, że jego wybranka miała narzeczonego, z którym planowała ślub, jednak jego uczucie pogłębiało się. Mołość, którą czuje Werter do Lotty, w pierwszej częsści utworu przedstawiona jest jako piękne uczucue sprawiające, że człowiek jest w stanie wiele zrobić dla drugiej osoby, a także dodające w życiu kolorów i skrzydeł. Jednak nie wszystko się tak pięknie układa, że nie pozostaje nic innego, jak "żyć nie umierać". Wręcz przeciwnie. Uczucie, które wcześniej dawało tyle radości, w pewnym momencie u Wertera jest powodem wielu rozczarowań będących przyczyną jego samobójczej śmierci. Śmierć ta jest wyrazem obłędu. Obłęd jest spowodowany ogromnym bólem, smutkiem i cierpieniem. Obraz przedstawiony przez Goethego prawie idealnie odzwierciedla sytuację z jego życia, gdyż kochał się w Charlotcie Buff (swojej przyjaciółce), która jednak wyszła za mąż za Kestnera. Natomiast fakt samobójstwa Wertera pokrywa się z samobójczą śmiercią przyjaciela Goethego- Jerusalema.

Swoje mołosne rozczarowanie opisał także Adam Mickiewicz. W czwartej części "Dziadów" Gustaw umiera, popełniając samobójstwo na wieść o ślubie Maryli (tak samo miała na imię wybranka Mickiewicza) z innym mężczyzną. Jednak w tym utworze poeta poprzez kreację bohatera wyraża wiarę w jedność dusz bliźniaczych, które mimo, że na ziemi nie mogą być razem, to po śmierci się złączą. Gustaw mimo, że się zabił, tak samo cierpi jakby żył i czeka tylko na śmierć swojej ukochanej.

W innym dziele - "Konrad Wallenrod" - Mickiewicz także opisuje nieszczęśliwą miłość, jednak nie jest ona spowodowana wyborem ukochanej, ale samego bohatera. Walter Alf poświęca swoje szczęście i przyszłość, cierpiąc z powodu niemożności przebywania z Aldoną, w imię ojczyzny. Staje on przed trudnym wyborem pomiędzy dwiema równorzędnymi dla niego wartościami: patriotyzmem i miłością. W końcu jednak wybiera dobro kraju i zwycięża w nim duch patriotyzmu.

Innym rodzajem miłości, choć powodującej w takim samym stopniu uczucie smutku, jest miłość przedstawiona w utworze Juliusza Słowackiego "Rozłączenie". w wierszu tym, a także w "Listach do matki" opisał swój smutek, żal i tęsknotę. Uczucia te wywołane są przez to, że autor nie może spotkać się z matką, gdyż jest ona daleko od niego. Mimo, że Słowacki stara się jak najlepiej opisać krajobraz, w którym przebywa, a także to, co robi, to wolałby, aby matka była z nim.

Niewątpliwie na poetów romantycznych wpływała także miłość do ojczyzny, która była traktowana na równi z wszystkimi innymi wartościami. Miłość, którą oni prezentowali, jest zapewne pięknym uczuciem, ale nie powinno ono prowadzić do śmierci, tym bardziej samobójczej, gdyż życie jest napewno ważniejsze..

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury