profil

znaczenie owadów

drukuj
satysfakcja 52 % 301 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Jednym z pierwszych zwierząt hodowanych przez człowieka była pszczoła miodna. Proces ten rozpoczął się 7000 lat temu.

Rysunki skalne, wykonane przez ludzi kamienia, ukazują, że już wtedy pozyskiwano miód wytwarzany przez te owady.

Pszczoła miodna wytwarza także wosk, który stosuje się do wyrobu świec, smarów i gumy do żucia. Oczywiście pszczoły oraz inne owady takie jak: osy, chrząszcze, motyle, muchówki, błonkówki, zapylają kwiaty. Bez tego wiele gatunków roślin kwiatowych i owocowych nie mogłoby istnieć.

Wiele owadów potrafi skutecznie zwalczać inne, szkodliwe dla nas owady. Na przykład ważki zjadają komary, pająki- muchy, a biedronki mszyce ( niektórzy farmerzy specjalnie kupują i wypuszczają biedronki by pozbyć się mszyc oraz innych szkodliwych owadów).

Owady są niezwykle ważnymi ogniwami wielu łańcuchów pokarmowych. Liczne ptaki, ssaki, gady, płazy, a nawet niektóre ryby są wyspecjalizowanymi owadożercami.

Wiele owadów wykonuje w przyrodzie pożyteczną działalność przy rozkładaniu martwej materii organicznej z odchodów zwierząt, opadłych resztek roślin, padliny- stąd pochodzi ich nazwa „policja sanitarna”. Takimi owadami są np. larwy muchówek i chrząszcze.

Oczywiście owady nie mają samych zalet. Pomimo tego, że powodują u nas swędzenie, opuchliznę czy zwykły wstręt, wyrządzają ogromne straty w uprawach, sięgające miliardów dolarów rocznie. Prawie każda roślina uprawna ma swojego, specyficznego szkodnika, jednak wiele szkodliwych owadów nie ma szczególnych wymagań co do pożywienia i dlatego są one tak bardzo niszczycielskie. Termity, na przykład, potrafią zniszczyć całe budynki, a mole poważnie uszkodzić tkaniny i ubrania. Muchy, gzy, wszy, pchły i wiele innych owadów przenoszą choroby. Komary przenoszą malarię i żółtą febrę, wszy , a muchy mogą roznosić dur brzuszny i , mucha tse-tse jest przenośnikiem śpiączki, a pchły dżumy.

Nie należy jednak zapominać, że podział na owady „pożyteczne” i „szkodliwe” został stworzony przez człowieka i nie istnieje w przyrodzie, gdyż każdy gatunek pełni w niej określoną funkcję, która nie jest ani „pożyteczna”, ani „szkodliwa”.

Wiele gatunków owadów występujących w europie to gatunki ginące lub zagrożone wyginięciem. Są one w wielu krajach objęte ochroną prawną. W Polsce nie wolno zbierać, hodować, zabijać, ani wywozić za granicę żywych i martwych jaj, larw i poczwarek owadów objętych ochrona. W naszym kraju jest ich ok. 31 gatunków.


Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (5) Brak komentarzy
8.10.2011 (19:07)

Tak . Ale na wikipedii jest wiele błędów i niektore wiadomości można znaleźć na innych stronach np. bryk czy wiedza . pl , tam sprawdzone wiadomości . Pozdrawiam <3

10.5.2011 (19:40)

troche mało , a ludzie jak chcecie to weźcie z wikipedii , a nie..bo tutaj to jest tak wszystko bardziej ogólnie ...a nie uszczególnione ...

15.2.2011 (20:57)

Dankee ;** Ta praca jest bardzo przydatna.. Na przyrodzie mamy sąd, a ja jestem pszczołą, i musze mieć argumenty, że jestem pozytaczna ;DD