profil

/

Zadania Prace

Wątroba

drukuj
satysfakcja 60 % 10 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Wątroba to wieloczynnościowy organ gruczołowy o wadze 1,5 kg leżący głównie w prawym nadbrzuszu. Składa się z płatów prawego (większego) i lewego. Ma wypłukłą powierzchnię przeponową i wklęsłą powierzchnię trzewną (dolną).

Na powierzchni trzewnej na granicy obu płatów widoczna jest wnęka stanowiąca wrota wątroby. Przez nie wchodzą naczynia krwionośne - tętnica wątrobowa zaopatrująca wątrobę w krew odżywczą (utlenowaną) i żyła wrotna doprowadzjąca krew żylną z nieparzystych narządów jamy brzusznej, zawirającą produkty trawienia jelitowego: białka i węglowodany oraz produkty rozpadu krwinek czerwonych ze śledziony. Opuszczają natomiast wnękę przewody wątrobowe prawy i lewy, które zaraz łączą się w przewód wątrobowy wspólny. Te trzy elementy tworzą triadę wątrobową i występują w każdym najmniejszym elemencie wątroby czyli zraziku.




Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: wątroba.doc
Komentarze (4) Brak komentarzy
17.12.2008 (19:03)

Nie wiem o co wam chodzi?

Jeszcze wam źle, że wogóle coś jest napisane.

27.7.2006 (14:25)

skopiowac cos z wiem.pl to i ja potrafie oszust nawet nie napisal z czego korzysta

27.7.2006 (14:19)

eee ale takie coś to i ja umiem przepisać z encyklopedii!! jak mash na następny raz coś takiego wrzucać na ta stronkę to oszczędź sobie roboty!!!

27.7.2006 (14:13)

oszust - jest to tekst zywcem spisany z "Malej Encyklopedii Medycyny" PWN



Zadania z Biologii
Weronika14113 rozwiązane zadania
Biologia 10 pkt 19.4.2015 (10:56)

Jakie sa choroby układu moczowego?Przynajmiej 3 przykłady.

Rozwiązań 2 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

Trotylka0 rozwiązanych zadań
Biologia 20 pkt 18.4.2015 (17:35)

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jaka jest różnica pomiędzy hormonami tkankowymi, a miejscowymi? Tylko proszę, bez wklejania regułek, bo one zupełnie...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 15
Rozwiązuj

Myszka19910 rozwiązanych zadań
Biologia 10 pkt 18.4.2015 (11:49)

W korze półkul mózgowych człowieka znajdują się różnego rodzaju ośrodki: nerwowe, rozmieszczone w płatach: czołowym, ciemieniowym, skroniowym, i...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

paulinka123456780 rozwiązanych zadań
Biologia 10 pkt 17.4.2015 (17:40)

Grzyby -organizmy cudzozywne beztkankowe

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

pysiaaa040 rozwiązanych zadań
Biologia 10 pkt 16.4.2015 (17:36)

Potrzebuje 2i 3 zadanie z załącznika pomoże ktoś  :/ ?

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.