profil

Ideał rycerza na podstawie "Pieśni o Rolandzie".

drukuj
satysfakcja 45 % 115 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

1. Liczne wojny w średniowiecznej Europie - zewnętrzne i wewnętrzne.

2. Rola i ranga rycerstwa.

3. Przykłady epiki rycerskiej w literaturze europejskiej: - "Pieśń o Rolandzie" - XI w. (fr.) - "Pieśń o Nibelungach" - XII / XIII w. (niem. germ.) - "O królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu" - ok. XII w. (cykl. bret.) - "Pieśń o Cydzie" - XII w. (hiszp.)

Są to w dzisiejszym pojęciu eposy, przez literaturę francuską nazywane "chansons de gest" (pieśni o czynie).

"Pieśń o Rolandzie" opowiada o walkach Karola Wielkiego na terenach Hiszpanii z poganami zwanymi Saracenami w roku 778. Utwór skupia się głównie na opisie powrotu zwycięskich rycerzy francuskich i zasadzce, w jaką dostał się w skutek zdrady Ganelona oddział hrabiego Rolanda, w wyniku czego odcięty od reszty wojsk poniósł klęskę, a Roland śmierć.


W "Pieśni o Rolandzie" ukazany jest wzór średniowiecznego, zachodnioeuropejskiego rycerza, który gotów jest oddać życie swoje i współtowarzyszy broni za szczęście własnego króla i ojczyzny. Poza tym podkreślono w utworze dążenie walecznych mężów do osiągnięcia pięknego, wzniosłego celu, jakim na owe czasy była honorowa i zacięta walka z przeciwnikami wiary. Ważne jest też to, że rycerz taki miał zapewnione miejsce w raju, co dla zwykłych śmiertelników było dużo trudniejsze do osiągnięcia.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (12) Brak komentarzy
14.12.2008 (15:52)

sorki ale to niejest nawet na ocenę dopuszczającą tyle to napisal bym po lekcji żenada

7.10.2007 (16:45)

Mało!!!

24.2.2007 (17:15)

Hmmmm może i obrażę tego kto to napisał, ale człowieku to nawet ja bym napisała lepsza pracę niż ta którą zamieścił ktoś na te strone :) przykro mi, ale z tej pracy nie skorzystam nawet jeśli nie było by na tej stronie ani w całym internecie już żadnej wzmianki na ten temat :p. W mojej szkole z taką treścią dostałabym 1 przykro mi ale ta praca jest powiem po prostu DENNA!! Jeśli uraziłam autora tej pracy to PRZEPRASZAM