profil

Biogram Stanisława Konarskiego.

poleca 85% 414 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Konarski Stanisław, właściwie Hieronim Franciszek Konarski (1700-1773), ksiądz, pedagog, pisarz polityczny i poeta. W latach 1741-1742 pełnił urząd prowincjała pijarów w Polsce. Wykładał poezję i retorykę w szkołach pijarskich. W 1725 wyjechał do Włoch, w latach 1729-1730, dla pogłębienia studiów, przebywał we Francji, Niemczech i Austrii, co pozwoliło mu poznać najlepsze szkoły europejskie.

Po powrocie do kraju, za namową J.A. Załuskiego, przystąpił do pracy nad publikacją pełnego zbioru praw polskich, począwszy od statutów wiślickich. W latach 1733-1739 rozwijał ożywioną działalność publicystyczną i dyplomatyczną jako stronnik Stanisława Leszczyńskiego. W 1739 przeniesiony do Warszawy, gdzie 1 IX 1740 otworzył nowocześnie zorganizowaną uczelnię - Collegium Nobilium, którą kierował do 1756.
Królowie Sascy nie interesowali się państwem. Rządy sprawowali magnaci kierując się egoistycznymi interesami. Życie polityczne było zanarchizowane i sparaliżowane osławionym "liberum veto". Pusty skarb i nieliczne wojsko, czyniły Polskę bezbronną. Państwa sąsiednie ograniczyły poważnie jej suwerenność. Do tego dochodził upadek kultury. W tej beznadziejnej zdawałoby się sytuacji Konarski dokonuje wielkich rzeczy , których owoce wystąpiły w całej pełni w okresie Oświecenia.
-W 1740 r. zakłada w Warszawie Collegium Nobilium - szkołę elitarną o nowoczesnym programie , wysokim poziomie nauczania i patriotycznym wychowaniu.
- przeprowadził następnie reformę wszystkich szkół pijarskich w kraju. W ten sposób uformował drogę dla działalności sławnej Komisji Edukacji Narodowej.

-W 1741 r. Konarski wydał dzieło "O poprawie wad wymowy", w którym energicznie zwalczał wszelkie zepsucie w tej dziedzinie i domagał się czystości języka, także polskiego. Gdy obserwujemy później w literaturze Oświecenia jej rozwój i walkę o język polski, pamiętajmy, że jednym z pierwszych w tej walce był Stanisław Konarski.

-w latach 1760 - 1765 ukazało się największe dzieło polityczne Konarskiego "O skutecznym rad sposobie". Autor zaatakował w nim śmiało zgubne "liberum veto" i prywatę magnacką. Jednocześnie przedstawił główne zasady reformy ustroju państwowego. I znów jeśli w dniach Sejmu Czteroletniego myśl polityczna potrafiła zawrzeć się we wspaniałym dziele Konstytucji 3 Maja, to wśród jaj twórców byli wychowankowie Konarskiego.

- Konarski prowadził jeszcze badania naukowe w dziedzinie prawa, tworzył poezje i sztuki dramatyczne zajmował się dyplomacją, publicystyką, sam był księdzem i pedagogiem.
Jego zasługi dostrzegł wyraźnie król Stanisław August Poniatowski i nadał mu medal z pamiętnym napisem: "Sapere ause", co znaczy "Temu, który ośmielił się być mądrym"
Niech chłopcy wiedza, co winni ojczyznie, co należy im przez całe dla ojczyzny życie robic, aby mogli odwdzieczyc się ojczyznie przez wspomaganie jej, bronienie i dodawanie jej sławy".

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Epoka
Teksty kultury