profil

Amsterdam

drukuj
satysfakcja 50 % 8 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Amsterdam to niezbyt duże miasto, które od razu można polubić. Atrakcyjne i zachęcające do spacerów, stanowi intrygujące połączenie prowincjonalnego uroku z charakterem międzynarodowej metropolii.
Układ miasta jest ściśle związany z siecią kanałów, rozchodzących się promieniście z historycznego centrum: jego średniowieczna zabudowa wraz z powstałymi w XVII w. dzielnicami tworzy wspaniały pejzaż, z odbijającymi się w wodzie wysokimi budynkami, które wieńczą ozdobne szczyty.
Historyczne centrum Amsterdamu zbudowane jest (jak i wiele innych miast Holandii) jak szereg centrycznych pierścieni, zupełnie jak słoje w drzewie.
Centrum miasta otoczone było fosą - kanałem (po holendersku: gracht lub singel) i w miarę rozrastania się miasta, dochodziły następne zewnętrzne fosy. W ten sposób plan dzisiejszego Amsterdamu przypomina pajęczynę z centrum przy Dworcu Głównym (Centraal Station), promieniście odchodzącymi ulicami i poprzecznymi fosami-kanałami. Wewnętrzny pierścień nazywa się Singel, następny Herengracht (Pańska fosa), dalej Keizergracht (Cesarska fosa), Prinsengracht (Książęca fosa) i ostatni Singelgracht - zamykający centrum miasta. Herengracht jest najokazalszy, niewątpliwie warty spaceru, za to Prinsengracht jest ze swoimi domami na wodzie najbardziej oryginalny. Centralnym punktem miasta jest plac Dam (Tama) z położonym przy nim pałacem królewskim, gabinetem figur woskowych Madame Tussaud, eleganckim domem towarowym "Bijenkorf" i Hotelem "Krasnapolsky". Monument na Dam był miejscem spotkań hippisów z całego świata w latach '60. Od placu Dam odchodzi najbardziej znana Amsterdamska ulica handlowa: Kalverstraat. Amsterdam leży przy ujściu rzeki Amstel i stąd też pochodzi jego nazwa Amstel - Dam, czyli tama na Amstel.
Centrum Amsterdamu, poza Starym Miastem, zabudowane jest w większości budynkami z okresu średniowiecza.


STARE MIASTO

Stare Miasto – labirynt wiekowych uliczek i wąskich kanałów – jest najbardziej ruchliwą i pełną życia częścią miasta. Przez Stare Miasto przepływa rzeka Amstel, od której rozchodzi się siatka koncentrycznie położonych ulic i kanałów. Kształtem przypomina nieco jajko, ograniczone od północy rzeką IJ, od południa opierające się o pierwszy z głównych kanałów – Singel. Dzielnica ta jest kolebką dzisiejszego Amsterdamu. Całość zabudowana jest pięknymi kamieniczkami kupieckimi z XVI i XVII w. - okresu wielkiego rozkwitu miasta. Znajduje się tam Pałac Królewski (1648-65), XIV-wieczny kościół Oude Kerk (Stary Kościół z zachowanym do dziś oryginalnym drewnianym dachem), XV-wieczny kościół Nieuwe Kerk (Nowy Kościół) i stara mennica. Warto zobaczyć Westerkerk (Kościół Zachodni), gdzie pochowany jest Rembrandt, fragmenty starych murów obronnych oraz położone w dzielnicy żydowskiej Synagogę Portugalską i zamieniony na muzeum dom Rembrandta.


GRACHTENGORDEL

Granicę centralnego Amsterdamu wyznaczył w średniowieczu Singel, wówczas część obronnej fosy, a obecnie pierwszy z pięciu kanałów tworzących wokół śródmieścia tzw. Grachtengordel, czyli pierścień, jaki tworzą kanały biegnące w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Ich budowa była częścią planu zmierzającego do poszerzenia granic coraz bardziej zaludnionej stolicy.

JORDAAN

Dzielnica Jordaan położona na zachód od centrum jest ciekawym i łatwym do zwiedzania rejonem wąskich kanałów , jeszcze węższych uliczek i prostych, acz zróżnicowanych architektonicznie domów.


Główne dzielnice Amsterdamu to:

· Stare Miasto (dzielnica śródmiejska, dzielnica przemysłowa)
· Dzielnica Czerwonych Świateł
· Jordaan (dzielnica mieszkaniowa)
· Wyspy Zachodnie
· Wyspy Wschodnie
· Dzielnica Żydowska
· Muzeumplein
dzielnice przemysłowe
· Vondelpark
· Przedmieścia


Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: amsterdam.doc
(0) Brak komentarzy