profil

“Medaliony – zapis zbrodni” konspekt

drukuj
satysfakcja 50 % 12 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

“Medaliony – zapis zbrodni” konspekt


1. Zofia Nałkowska pracowała w Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.
1.1 “Medaliony” napisane zostały na podstawie autentycznych materiałów.
1.2 Świadkowie zbrodni sami opowiadają o swoich przeżyciach i wydarzeniach w których uczestniczyli.
1.3 Okrucieństwo opisywanych faktów potęguje chłodna, rzeczowa relacja oraz redukcja komentarzy autorki do minimum.

2. Bezradność wobec grozy doświadczeń przerastających ludzką świadomość.
2.1 “Kobieta cmentarna”: mieszkała obok muru getta, słyszała krzyki, płacz tych, którzy żywcem palili się w swoich mieszkaniach, strzały na ulicach, odgłosy ludzi wyskakujących przez okna i ich ciał upadających na kamienie.

3.Zobojętnienie i otępienie psychiczne ofiar terroru.
3.1 Michał P.: składował ubrania, pomagał przy rewidowaniu zagazowanych Żydów, zakopywał ich w lesie.

4. Utrata poczucia solidarności międzyludzkiej w obliczu zbrodni.
4.1Każdy może liczyć tylko na siebie: sprzedawanie złota i innych drogocenności za jedzenie;
samotne ukrywanie się przed łapankami w gettach.

5. Zanik instynktu etycznego:
5.1 Instytut Anatomiczny: przerabianie tłuszczu z ludzkich zwłok na mydło, skóry na pergamin i wyroby skórzane, utylizowanie spalonych kości na nawóz. .
5.2 Fabryka amunicji: 12h pracy przy maszynach, posiłek na cały dzień składający się ze 100g chleba i dwóch kaw, kary za drobne przewinienia: 12h na mrozie lub 12h w bunkrach w
których składowano zwłoki.
5.3śmierć haniebna: w komorach gazowych, aucie gazowym

6. “Medaliony” Zofii Nałkowskiej to wstrząsający zapis okrucieństwa drugiej wojny światowej, ludobójstwa, ludzkich słabości i granic.


Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (6) Brak komentarzy
27.7.2006 (14:17)

Chyba pomyliły ci się konspekt z planem wydarzeń. Nie tego szukałam. Zmień tytuł pracy.

27.7.2006 (14:17)

nie nie to nie o to loto to jakaś fatalna pomyłka

27.7.2006 (14:17)

nie nie to nie o to loto to jakaś fatalna pomyłka

27.7.2006 (14:14)

Niewiele można się z tej pracy dowiedzieć, ale lepsze to niż nic.

27.7.2006 (14:12)

spodziewałam się czegoś więcej

Materiały do matury


Zadania z Języka polskiego
jack2220 rozwiązanych zadań
Język polski 10 pkt wczoraj o 19:06

Hej, mam taki problem. Mianowicie poproszono mnie o wiersz na temat taxi lub taxi corporation( może być krótki,tylko pozytywny) Proszę pomocy

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

gusio19970 rozwiązanych zadań
Język polski 10 pkt 20.12.2014 (11:30)

Napisz rozprawkę na temat : różne czasy , różni ludzie , a cel? rozważ problem trwałości buntu młodzieńczego jako wartość wpływającą na zmianę...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

wyyluzuj0 rozwiązanych zadań
Język polski 70 pkt 20.12.2014 (11:09)

BARDZO WAŻNE!! Na podstawie książki "Zbrodnia i Kara" napisz wypracowanie.

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 53 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Violaa950 rozwiązanych zadań
Język polski 90 pkt 20.12.2014 (10:36)

Renesansowy charakter "pieśni" j . Kochanowskiego . Rozważ problem w oparciu o wybrane utwory ( bez podawania ragmentów)

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 68 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Grinrezar0 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (20:29)

Miałbym prośbe moja dziewczyna, chodzi do Liceum dla dorosłych i dostała takiego zadanie. Jedynym naszym problemem jest to, ze oboje jesteśmy słabi...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.