profil

Skóra - ściąga

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-15
poleca 85% 538 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
funkcje skóry

Skóra, anat. zewn. powłoka ciała kręgowców; stanowi złożony narząd pełniący funkcję ochronną, biorący udział w oddychaniu, termoregulacji, wydalaniu potu, gospodarce wodnej oraz wytwarzaniu ciał obronnych w organizmie; receptory (dotyku, ciepła, zimna, bólu) występujące w skórze dostarczają informacji o otoczeniu.

Zewnętrzną warstwę tworzy- naskórek oraz jego wytwory, jak; włosy, pióra, łuski. Pod naskórkiem leży skóra właściwa zbudowana z tkanki łącznej zbitej; odznacza się dużą spoistością, elastycznością i mechaniczną odpornością, głównie dzięki tworzącym wiązki, sieci i sploty włóknom klejorodnym i sprężystym; górna warstwa skóry właściwej wytwarza brodawki wpuklone w naskórek; sieć ich kapilarów krwionośnych przyczynia się między innymi do odżywiania warstwy rozrodczej naskórka; zawiera barwnik - melaninę decydujący o zabarwieniu skóry; w skórze właściwej ssaków znajdują się gruczoły potowe, łojowe, korzenie włosów, a w naskórkach ryb i płazów - gruczoły śluzowe.

Najgłębszą warstwą skóry jest tkanka - podskórna.

Grubość naskórka i skóry właściwej u człowieka waha się od około 300 do 4 mm. Budowa skóry i jej funkcja różnią się od poszczególnych gromad kręgowców, a także i w ich obrębie.

Oparzenia ponad 60% skóry powodują śmierć. Działem medycyny zajmującym się schorzeniami skóry jest dermatologia. Zwierzęce skóry przemysłowe- to utrwalona (garbowana) skóra właściwa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta