profil

Główne odłamy religijne świata

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-21
poleca 85% 465 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Judaizm – jest to religia wyznawana przez Żydów, która ma na celu zachowanie przez nich całkowitej tożsamości i świadomości narodowej. Judaizm jest pierwszą religią monoteistyczną, wyznająca jednego Boga, stwórcę całego świata. Główną cechą tej religii jest brak centrum religijnego gdyż jej wyznawcy gromadzą się w gminach, które mają pełną niezależność. Judaiści wyznają Boga Jachwe. Ich święty dzień to szabat (piątek). Podstawą tej wiary jest Tora, która składa się z pięciu ksiąg: Bereszit - Księga Rodzaju, Szemat - Księga Wyjścia, Wiikra - Księga Prawa, Bamidbar - Księga Liczb, Dealrim - Księga Powtórzonego Prawa.

Chrześcijaństwo – jest to historyczna religia, która pojawiła się około 2000 lat temu. Jezus z Nazaretu był jej założycielem, który pochodził z plemienia Judy. W swoich poglądach namawiał do pokuty i wyrzekania się grzechu oraz uciszać doczesne pragnienia. Upowszechniał także miłość i dobroć dla innych ludzi. Zapowiadał zbliżający się "Sąd Ostateczny", w czasie którego grzeszne dusze zostaną skazane na wieczne potępienie. Za swoje przekonania został osądzony i ukrzyżowany. Po śmierci Jezusa, jego uczniowie przekonywali się w twierdzeniu, że zmartwychwstał oraz, że widzieli jak wstąpił z nieba. Zwolenników nauki Jezusa zaczęto określać chrześcijanami. Z czasem religia ta zaczęła rozszerzać się po całym świecie, stając się obecnie największą religią monoteistyczną.

Islam – główną cechą tej wiary jest kształtowanie ładu i porządku w świecie, który ma wyraźnie boskie prawo. Założycielem islamu był Mahomet, który jako 40-letni mężczyzna rozpoczął działalność prorocką. W tej religii czci się Boga Allacha. Podstawą islamu jest Koran, zawierający treść objawień przekazanych przez aniołów Mahometowi.

Buddyzm - religia ta zaliczana jest do trzech wielkich religii uniwersalistycznych gdyż jest zjawiskiem szczególnym. Jego założyciel - Budda ("Przebudzony") Śakjamuni wyrzekł się idei Boga - istoty najwyższej, stwórcy świata, a samego siebie zaprezentował jako duchowego mistrza, różniącego się w zasadniczy sposób od proroków czy bożych wysłanników. Zamiarem swej nauki uczynił wyzwolenie wszystkich istot z odwiecznego kręgu wcieleń czyli samary. Za rok narodzin księcia Siddharthy przyjmuje się rok 558, przebudzenia - 523, a śmierci 478 p.n.e., jego ewolucja trwała na przestrzeni następujących wieków. Mimo, że jako ogólna i już całkowita religia buddyzm pojawił się już pomiędzy VI a V wiekiem p.n.e.

Hinduizm – jest religia głosząca przeznaczenie człowieka i jego los związany ze wszechświatem. Według tej religii każdy człowiek odradza się na ziemi w kolejnych wcieleniach poprzez wędrówkę dusz. Jest to tzw. reinkarnacja. Z tym przekonaniem wiąże się charakterystyczny dla hinduizmu system kastowy. Reinkarnacja jest jedyną formą awansu społecznego, który zależy od wypełniania swoich zadań w życiu doczesnym. W panteonie hinduistycznym najwyższą pozycje zajmuje trójca Bogów: Brahma, Sziwa i Winszu. Główne księgi to: Makabharata i Ramajna.

Konfucjonizm - Nazwa pochodzi od założyciela – Konfucjusza, który żył w latach 551 – 479 p.n.e. Podobnie jak taoizm, konfucjanizm można traktować bardziej jako filozofię niż jako religię. Głównym dziełem konfucjanizmu jest Lung – Ju, spisane przez uczniów Konfucjusza. Mistrz Kung nie odrzucał tao i pierwiastków Jin i Jang. Jego nauki można zakwalifikować jako zbiór praw etyczno – moralnych, dążących do powrotu tradycyjnych wartości. W naukach głosił zależności jakie powinny panować między władcą a poddanymi, ojcem a synem itp. Konfucjanizm wpływami obejmuje obszar Chin.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (1) Brak komentarzy

przydal mi sie, thx :)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty