profil

Rola pieniądza w życiu człowieka i namiętnościach jakie budzi. Rozważania na podstawie "Ojca Goriot" i własnych przemyśleń.

poleca 85% 164 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pieniądze wynaleziono by ułatwiły życie społeczne, regulowały je, upraszczały. Nie są one złe same w sobie, to człowiek czyni z nich narzędzie dobra lub zła. Coraz częściej staje się on wartością nadrzędną i celem w życiu. Patrzymy przez jego pryzmat, zapomninając nieraz o uczuciach i naszych najbliższych. Z pewnością bez pieniędzy nie da się żyć, jest to wręcz niemożliwe, ale nie możemy pozwolić na to, żyby zawładnęły nami i stały się narzędziem zła.

"Ojciec Goriot" jest powieścią ukazującą społeczeństwo Paryża w pierwszej połowie XIX wieku. Wyraźnie jest tam pokazany wszechobecny kult pieniądza. Praktycznie wszyscy bohaterowie są jak marionetki w rękach pieniądza.

Na początku poznajemy panią Vauquer-właścicielkę pensjonatu, w którym mieszkają główni bohaterowie: Rastignac, Vautrin i Goriot. Pensjonat jest w bardzo złym stanie, takich fatalnych warunków nie powinno się oferować pensjonariuszom. Pani Vauquer chciała mieć możliwie jak największy zysk, najniższym kosztem. Powinna chociaz proponować dobre warunki mieszkaniowe. Ukazany jest tu przykład jak pieniądz zdeterminował postępowanie pani Vauquer, która chciała wzbogacić się nieuczciwym postępowaniem.

W powieści poznajemy również Eugeniusza de Rastignac- studenta pochodzącego ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Jest on uczciwym i ambitnym młodzieńcem, pragnącym osiągnąć wszystko samodzielnie ciężką pracą. Nigdy nie pomyślał, aby pieniądze zdobyć w nieuczciwy sposób.

Pan Vautrin- inteligentny, bystry i służący każdemu radę i pomocą człowiek. W rzeczywistości to bandyta poszukiwany przez policję. Pod jego wpływem zmienia się zachowanie i postepowanie Eugeniusza, można to zauważyć w dalszej częśći utworu. Odkrywa on przed młodzieńcem sekrety bogactwa ważnych osobistości, które można spotkać na balach. Pan Vautrin twierdzi, że żadna z paryskich fortun nie została zdobyta w uczciwy sposób. Głęboko wierzy,że pieniądz jest wszystkim- zaróno środkiem jak i celem ludzkich działań. Jego marzeniem jest bycie bogatym właścicielem ziemskim. Widząc że Rastignac potrzebuje pieniędzy, proponuje mu zabicie w pojedynku brata Wiktoryny, a następnie poślubienie jej, przez co stałby się bogaty. Oczywiście udział w zyskach miałby Vautrin. Jednak mimo namów ze strony Vautrina Rastignac nie zatracił zasad moralnych i nie podjął się wykonania tego planu.

Jednocześnie Eugeniusz uczy się posługiwać fałszem i zawierać odpowiednie znajomości. Swym postępowaniem nie przekracza prawa, jednakże małymi krokami włącza się w bezprawie paryskiego środowiska.

Jest tu ukazany wpływ środowiska na ukształtowanie osobowości człowieka. Rastignac po pewnym czasie musi uznać wyższość teorii Vautrina i przestaje prezentować prawą stronę wobec życia.

W postaciach Delfiny i Anastazji- córek tytułowego bohatera- również ukazana jest hipnoza pieniądza. W wyrachowany sposób wykorzystują ojcowską miłość. Swojego ojca odwiedzają tylko wtedy, gdy chcą wyłudzić pieniądze. Kobiety te są pozbawione jakichkolwiek uczuć. Gdy ograbiły ojca doszczętnie, przestały go w ogóle odwiedzać. Nadmierna hojnośc w zaspokajaniu kaprysów Delfiny i Anastazji była gółwnym czynnikiem bankructwa ojca Goriot. Nie cierpiał on jednak z powodu pustej kieszeni, lecz odtrącenia przez osoby najbliższe jego sercu. Całe swoje życie, serce i wszystko co posiadał poświęcił i oddał córkom, które nawet nie przyszły na jego pogrzeb. W sercach Delfiny i Anastazji powstało spustoszenie moralne. Przez pieniądze zatraciły rozum.

Pieniądz od zawsze rządził światem i ludźmi. W Biblii możemy znaleźć przykład chociażby Judasza Iskarioty, jednego z 12 Apostołów. Zdradzi Chrystusa za 30 srebrników. Z powodu wyrzutów sumienia zwrócił jednak pieniądze faryzeuszom i popełnił samobójstwo.

Również w "Świętoszku" Moliera ukazana jest chęć zdobycia majątku. Tytułowy bohater to obłudny hipokryta i oszust, który pod pozorem cnotliwości i świętości próbuje wyłudzić pieniądze od łatwowiernego Orgona. Jednak jego plan nie powiódł się i Świętoszek został aresztowany.

W literaturze jest wiele przykładów na to, że siła pieniądza jest ogromna. Sytuacja zachęca ludzi do ich pomnażania. Chęć posiadania majątku staje się celem życia. Ludzie tracą głowę, rezygnują z moralności i bycia prawym człowiekiem. Z moich obserwacji wynika, że kult pieniądza trwa po dzień dzisiejszy. Wielu jest w stanie zrobić wszystko dla pełnej kiesy i prestiżu.

Pozdrawiam, Kasia

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Teksty kultury