profil

Co to jest komunikator

drukuj
satysfakcja 68 % 90 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Co to jest komunikator...
Komunikatory są programami umożliwiającymi bezpośrednie porozumiewanie się w czasie rzeczywistym z innymi użytkownikami Internetu. Podstawowe różnice, jakimi wyróżnia się komunikator od IRC czy czata, to możliwość rozmowy ze ściśle określoną osobą, a nie przypadkowymi (jak ma to miejsce w IRC lub czatach).
Wadą komunikatorów jako usługi internetowej jest brak standaryzowanego protokołu określającego sposób jej działania. Dlatego większość komunikatorów nie ma możliwości kontaktu z konkurencyjnymi programami i tylko niektóre posiadają ten standard. W Polsce niektóre mają taką możliwość np. Kontakt umożliwia porozumiewanie się z użytkownikami ICQ i Gadu-Gadu, komunikator użytkownicy Tlen-u też mają możliwość kontaktu z Gadu-Gadu. Komunikatory mają oprócz porozumiewania się dużo więcej funkcji.

Komunikatory w praktyce...
Aby mieć możliwość komunikowania się w praktyce trzeba ściągnąć sobie program (komunikator). Oczywiście w większości dostępne s± za DARMO! (niestety przeważnie z reklamami).

Informacje o komunikatorze GADU GADU:

Gadu-Gadu to pierwszy polski program, umożliwiający bezpośrednią komunikację w Internecie w oparciu o technologię Instant Messaging. Ponadto umożliwia on wysyłanie wiadomości SMS do telefonów komórkowych wszystkich polskich sieci komórkowych. Program przeznaczony jest do pracy pod systemem Windows.

Możliwości:
- Pokazuje status użytkowników oraz zapewnia szybką wymianę wiadomości pomiędzy nimi. Program wyświetla zawsze aktualny status użytkowników z listy kontaktów. Wiadomo z niego, czy użytkownik jest w danej chwili dostępny (wtedy można przesłać wiadomość, która natychmiast ukaże się na jego komputerze), czy też może wyszedł gdzieś na chwilę, albo jest niedostępny (nie pracuje w sieci). Ilekroć status innego użytkownika zmieni się, użytkownik od razu ma wyświetlony jego zmieniony status.
- Okienko przesyłania wiadomości pomiędzy użytkownikami umożliwia prowadzenie rozmowy - widać wszystkie wiadomości wysłane i otrzymane od użytkownika.
- Jeżeli użytkownik nie jest aktualnie dostępny, można wysłać do niego wiadomość SMS. Dzięki unikalnemu połączeniu tych dwóch sposobów komunikacji - program Gadu-Gadu umożliwia

wysłanie wiadomości do użytkownika ZAWSZE!

Zabezpieczenia:
- Program Gadu-Gadu zapewnia wysokie bezpieczeństwo sieciowe - posiada opcję która uniemożliwia komunikację bezpośrednio pomiędzy komputerami (w zamian tylko za pośrednictwem serwera). W przypadku używania połączeń bezpośrednich, są zachowane szczególne metody zabezpieczeń.
- Konto użytkownika jest zabezpieczone hasłem. Dzięki temu nikt inny nie może "podszywać" się pod innego użytkownika. Hasło nie jest przesyłane podczas inicjowania sesji programu (logowania) jawnie, ale zawsze jest przesyłane do serwera zaszyfrowane.

Informacje o komunikatorze TLEN:

Możliwości:
- Umożliwia rozmowę w czasie rzeczywistym
-Pokazuje aktualne statusy znajomych, czy chcą porozmawiać, czy są zajęci, czy są przy komputerze etc.
- Pozwala także ustawić swój własny status - Umożliwia przeprowadzanie głosowych rozmów
- Umożliwia przeprowadzanie konferencji
- Umożliwia wysyłanie wiadomości sms do wszystkich polskich operatorów sieci komórkowych
- Posiada możliwość porozumiewania się z użytkownikami Gadu-Gadu
- Obsługuje graficzny interfejs - popularne skórki.
- Akceptuje adresy url, oraz e-mail
- Umożliwia tworzenie grup kontaktów
- Umożliwia rozmowę z kilkoma osobami na raz

Zalety programu :
- Kompatybilność z programem Gadu-Gadu
- Duże możliwości konfiguracyjne
- Zmiana interfejsu użytkownika - skórki

Wady programu :
- Dość skomplikowane rozmieszczenie opcji, dla osób spotykających się pierwszy raz z programem może to sprawiać pewne trudności
- Brak plików pomocy w programie
- Zbyt skomplikowany proces rejestracji
- Domyślny interfejs nie jest zbyt przyjazny dla oczu użytkownika

Informacje o komunikatorze WP Kontakt: WP Kontakt to komunikator dystrybuowany przez Wirtualną Polskę.

Zalety:
- Wyróżniającą zaletą wp kontaktu jest możliwość wysyłania wiadomości do użytkowników ICQ, GG, czyli programów opartych na technice Instant Messaging.. Posiada funkcję wysyłania wiadomości na dekodery Cyfry +. Wiadomość ląduje prosto na ekranie telewizora twojego przyjaciela.
- Kolejna ważna zaleta to odbieranie poczty za pomocą programu. Klikamy zakładkę "poczta" i już, możemy odebrać pocztę.
- Następną bardzo przydatną funkcją jest "Moja WP". Zakładka ta pozwala nam na korzystanie z wielu serwisów Wp.pl m. in. : sport, pogoda, wiadomości, kursy walut, rozrywka, motoryzacja i humor.
- Wyróżniającą zaletą, spośród wszystkich komunikatorów jest możliwość zagrania w ulubioną grę bez rozstawania się z WPKontaktem. Do wyboru mamy wszystkie gry z serwisu gierki.wp.pl, czyli np. szach, breakout. Niezbyt wciągające gry
- synteza mowy. Po doinstalowaniu Serwera Syntezy Mowy WPKontakt czyta przychodzące wiadomości i powidamia głosem obecność innych ludzi
Wady:
- gdy włączamy katalog i próbujemy znaleźć kogoś do rozmowy, możemy się przerazić. Użytkowników jest jak "na lekarstwo".
- mała ilość różnego rodzaju dodatków np. dźwięków, skórek-schematów, wtyczek jak w przypadku Power GG

Informacje o komunikatorze ICQ:
Możliwości:
-Instant messaging; - rozmowa w czasie rzeczywistym
- Chat - ogromna ilość kanałów tematycznych (w j. angielskim)
- Pozwala wysyłać e-maile do znajomych
- Pozwala wysyłać wiadomości sms
- Umożliwia wysyłanie wiadomości na pager
- Umożliwia przesyłanie plików pomiędzy użytkownikami
- Akceptuje adresy url - oraz e-mail
- Zawiera ICQphone - umożliwia przeprowadzenie rozmów głosowych oraz telefonowanie, pomiędzy komputerami oraz pomiędzy komputerem a telefonem (wymagane jest wcześniejsze wykupienie usługi u operatora)
- Umożliwia tworzenie grup kontaktów
- Umożliwia rozmowę z kilkoma osobami na raz
- Umożliwia przeprowadzenie konferencji
- Możliwość rozrywki w formie gier on-line z ICQ

Wady:
-Brak polskiej wersji językowej - minęło już kilka lat czasu, od pojawienia się na rynku aplikacji a ciągle nie doczekaliśmy się polskiej wersji językowej, choć istnieje możliwość spolszczenia programu - nieoficjalna polska wersja znajduje się pod adresem: http://www.wersje-pl.prv.pl/
- Duże rozmiary
Zalety:
- Ogromna liczba użytkowników (ponad 120 milionów)
- Zintegrowany z systemem XP - co się różnie sprawdza w praktyce
- Zintegrowany z systemem pocztowym

Informacje o komunikatorze SKYPE:
Skype komunikator głosowy - najnowsze przedsięwzięcie twórców KaZaA. Komunikacja w Skype opiera się na zdecentralizowanej sieci P2P. Aplikacja umożliwia nieograniczone, szyfrowane kluczem 256-bitowym połączenia głosowe i tekstowe z innymi użytkownikami programu. Skype poprawnie pracuje na komputerach będących za firewallem i NATem bez konieczności przeprowadzania dodatkowej konfiguracji, oferuje bardzo dobrą jakość dźwięku i nie posiada wbudowanych "szpiegów" . Póki co program jest darmowy, jednak po zakończeniu fazy testowej planowane jest wprowadzenie wersji płatnej
Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy