profil

Myślenia mityczne – bliskie czy obce współczesnemu człowiekowi?

poleca 85% 1594 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski Adam Mickiewicz

W Starożytności myślenia mityczne odgrywały kluczową role. Stanowiły one składnik kultury oraz pełniły funkcje poznawcze i światopoglądowe. Były niezwykle ważne gdyż wyjaśniały grekom wszystkie zjawiska, których oni nie mogli pojąć. Wyjaśniały m.in. zagadnienia powstania świata i człowieka oraz trudne do wytłumaczenia zjawiska występujące w przyrodzie. Grecy za pomocą mitów i wierzeń wyjaśniali dlaczego na Ziemi pojawiło się zło. Poprzez mity starożytni wyjaśniali i uzasadniali niektóre zjawiska przyrody: pioruny, powodzie, nieurodzaje, występowanie pór roku, następstwo dnia i nocy, powstanie różnych gatunków roślinnych, utożsamiali oni bogów z siłami przyrody. Zatem mity miały zupełnie inne znaczenie dawniej niż dziś. Teraz nie wierzymy już w bogów greckich. Nie używamy już mitów do tłumaczenia zjawisk występujących na niebie i ziemi – ponieważ nie musimy. Używamy ich jednak jako bezdenną studnie motywów, tematów i symboli. Najczęściej mitów używamy w postaci frazeologizmów które, trwale zapisały się w naszej kulturze. Myślenia mityczne tłumaczyły również greckie religie i wierzenia, przybliżały społeczeństwu bogów, pokazywały, że bogowie również maja ludzkie problemy. Pokazywały jakie zachowanie będzie karane, a jakie nagradzane. Dało to poczatek wielu dziedzinom w życiu człowieka.

I Myślenia mityczne bliskie współczensemu Człowiekowi:
W Literaturze:
a) Są one inspiracją dla poetów, malarzy i pisarzy, którzy wykorzystują ich części lub całe do stworzenia swojego dzieła. Także dziennikarze często używają porównania życia codziennego z mitami. We współczesności bardzo często wraca się do mitologii. Wiele wątków mitologicznych w swoich utworach umieszczają poeci. Nawiązują starożytne wydarzenia do współczesnych. Udowadniają, że teraz ludzie postępują tak samo jak dawniej.
We współczesnej literaturze można zauważyć wiele motywów, nawiązujących do mitów:

b)”Mit o Syzyfie” Stefan Żeromski
„Oda do młodości” Adam Mickiewicz
- renesans – Jan Kochanowski „Odprawa posłów greckich”;
- barok – w poezji odwołującej się do uczuć lub urody postaci mitologicznych;
- romantyzm – romantyczna idea prometeizmu i tytanizmu (postawy bohaterów romantycznych), arkadyjska wizja bitwy;
- Młoda Polska – Stanisław Wyspiański w „Nocy listopadowej”;

Współcześnie mity nie odnoszą dużej roli jedynie w literaturze. Stanowią inspirację dla rzeźbiarzy i malarzy jak reżyserów
rzeźba:
- antyk:
- Wenus z Milo;
- Nike z Samotraki;
-świątynia Ateny Dziewicy na Akropolu, Fidiasz;
malarstwo:
- Botticelli „Narodziny Wenus”;
- Bruegel „Upadek Ikara”;
Współcześnie;
kinematografia;
-„Odyseusz”
c) Myślenia mityczne są kołem napędowym wielu autorów, bez nich nasza literatura była by niepełno wartościowa. Dawniej mity wyznaczały szlak w życiu, dzisiaj w literaturze. Mity zawsze stanowiły wspaniałą inspirację dla poetów i artystów. Ta ich cecha nie wygasła na przestrzeni lat co oznacza że myślenia rozpoczęte przez Greków idelanie spełniają swoją role i są ponadczasowe.
Związki frazeologiczne:
a) Do czasów współczesnych przetrwały różne związki frazeologiczne, które występowały w mitologii: Również wiele zwrotów i związków frazeologicznych wykorzystuje się w mowie potocznej
b)Herkules(siłacz), syzyfowa praca(praca bezsensowna), pięta Achillesa(słaby punkt), koń trojański(podstęp), strzała Amora(symbol miłości), chaos(bałagan).
c) Te zwroty zawsze były niezwykle popularne ze względu na swą zarazem prostotę oraz głębię. Dzisiaj jeszcze często, choć już coraz rzadziej się ich używa.

II Myślenia mityczne obce wspólczesnemu człowiekowi
W życiu:
a) Dziś myślenia mityczne nie mają tak dużego znaczenia jak w starożytności. W dzisiejszych czasach mity kojarzymy z bohaterami i bogami, traktujemy jako ciekawostki czy opowieści przygodowe. Używamy i często odwołujemy się do nich jednak nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Również w sztuce mity znalazły szerokie zastosowanie o których też nie wszyscy wiedzą np. dzięki powiązaniu mitologii ze sztuką powstał teatr, który był inspiracją religijną. Wywodził się on z kultu boga wina Dionizosa
b) Myślenia mityczne pełniły funkcje:
- poznawcze – umożliwiając interpretację zjawisk przyrody;
- światopoglądowe – jako podstawa wierzeń religijnych;
- sakralne – poprzez powiązanie z kultem bóstw i rytualnych obrzędów.
Wszystkie te 3 funkcje mitów wykluczają się w życiu współczesnemu człowiekowi ponieważ:
-Zmieniła się religia a wraz z nią obyczaje życie ludzi.
-większość zjawisk przyrody staramy się interpretować nauką, a jeśłi chodzi o niewyjaśnione zjawiska nazywamy je „niewyjaśnionymi” lub przesądami.
c) Myślenia mityczne obce są człowiekowi z wyżej wymienionych powodów jak również z nieznajomości samych mitów których znajomość jest dziś konieczna do pełnego zrozumienia wielu dzieł literackich.

Zakończenie:
Myślenia mityczne były i będą zawsze. Spotkamy je w literaturze lub języku potocznym. Jednak ich znaczenie zmieniło się. W starożytności myślenia mityczne odzwierciedlały życie i świadomość ludzi tamtego okresu. Dzięki nim dowiadujemy się jak starożytni objaśniali świat, jakie mieli poglądy oraz jaki był poziom społeczeństw w tamtym okresie itp. Dziś słowo mit oznacza zupełnie coś innego, nieprawdziwego lecz w co ludzie wieżą, czego dowodem są dość często powtarzane zwroty: „Prawdy i mity o...” Co prawda myślenia miityczne mają różne znaczenia i między starożytnymi a współczesnymi dzieli je ograomy przedział czasowy zawsze będą towarzyszyć nam w życiu kulturze albo jako frazeologizmy, albo w utworach literackickich gdzie będą zawarte motywy mityczne.

tego konspektu mi nie zaliczyła niech ją ch...

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 5 minut