profil

Wpływ wojny na psychikę człowieka w znanych utworach poezji prozy

drukuj
satysfakcja 64 % 68 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Wojna jest zawsze związana z okrucieństwem, złem i cierpieniem.
"Wojna nie kończy się nigdy dla tych, co walczyli"
(Curzio Malaparte)

Okres walk skłonił wielu pisarzy do odzwierciedlenia swoich przeżyć na papierze.

Jednym z nich był Krzysztof Kamil Baczyński. Wiersz pt.:"Ten czas" jest wizją wojny, w którym dominuje nastrój smutku, grozyizagłady ludzi czyli przerażającą apokaliptyczną wizję świata. Tam światpogrążony jest w mroku, który symbolizuje śmierc, zło, zagubienie. Świat pozbawiony jest Boga. W konstruowaniu obrazu poeta odwołuje się do metaforyki Biblii, apokalipsy orazdo tradycji nurtu poezji katastroficznej, śmierć i zagładę symbolizują wyrazy: krzyż, groby, trumny, szubienice.

Kolejnym utworem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, dowodzącym, iż ludzie musieli wnauczyć sie w ciężkich czasach i zapomnieć o swoich marzeniach i ideałach jest "Pokolenie". Wiersz ten przedstawia sytuację Kolumbów, których młodość przypadła na czas wojny. Druga część wiersza to manifest pokolenia ludzi skazanych na obcowanie ze śmiercią. Pokolenie Kolumbów żyje ze świadomością śmierci i zagłady. Podmiot liryczny zastanawia się co pozostanie po tych, którzy walczyli i ginęli, czy przyszłe pokolenia uczynią z nich bohaterów, czy o nich zapomną. Kolumbowie nauczyli w słusznej sprawie poświęcać swoje życie.

Nie mogłabym pominąć wiersza pt.:"Z głową na karabinie:. W wierszu czasem wielkiej rzeźby Baczyński nazywa czas tworzenia nie z piórem w dłoni, lecz z karabinem. Taki był los poetów i ich tragizm. Poeta stara się zrozumieć swój czas, znaleźć moralne uzasadnienia dla siebie i swoich rówieśników.

Baczyński w utworze "Biała magia" stara się po przez uczucie do żony uciec od rzeczywistości wojennej. Bohaterką jest Barbara, żona poety. Utwór utrzymany jest w poetyce wizji sennej. Biała magia to dobre czasy, przeciwieństwo czarnej magii czyli zła. W wyobraźni poety kobieta jest ucieleśnieniem piękna i spokoju. Ciało Barbary jest symbolem harmonii. Sen Barbary niesie spokój i zatrzymuje czas. Obecność żonysprawia, że poeta zapomina o wojnie, odzyskuje wiarę w istnienie piękna i dobra.

Następnym poetą, który pisał wiersze na temat wojny, miłości i śmierci jest Tadeusz Gajcy. Był najbardziej utalentowanym i oryginalnyz Kolumbów rocznik 20. Jego poezja jest podobna do poezji Baczyńskiego, gdzie występują motywy jak: wizja apokalipsy spełnionej, wiara w sens walki, cierpienia i poświęcenia pokoleniowego, obsesja śmierci.Wiersz - testament tak można nazwać utwór pt.:"Do potomnego. JEst to przesłanie skierowane do przyszłych pokoleń, gdyż ich następstwo jest odiweczne i niezależne od historii. Gajcy zwraca się do kogoś, kto przyjdzie po nim. Pisał o sobie, żepragnął kochać ale nie starczyło mu czasu, ze względu na śmierć i przerażenie. W końcowej wizji potomny odwraca się wstecz, a poeta szukający w przyszłości łączy się wspólnym myśleniem, domem - ojczyzną, za który Gajcy zginął. Wieczne następstwo itrwanie umiejszaja dramat śmierci przemijania i poświęcenia życia.

Najoryginalniejszym utworem Gajcego jest "Widmo" Jest to manifestacja katastrofizmu wojennego, zło traktowane jest jako katastrofa totalna, jest wszechobecny i nie ma przed nim ucieczki. Zaciera sie poczucie rzeczywistości, wizja apokalipsyspełnionej okazuje się zapisem snu na jawie.Katastrofa ma charakter globalny, kosmiczny, obejmuje świat ludzki i świat przyrody.

Zofia Nałkowska w "Medalionach" ostrzega przed możliwością powtórzenia się tragicznej historii. Autorka napisała "Medaliony" pod wpływem uczestnictwa w Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. Obozy koncentracyjne, masowe ludobójstwa, uprzedmiotowienia jednostki, pozbawianie jej godniści ludzkiej było wynikiem obłąkańczej idei Hitlera. Bohaterami opowiadań są prości ludzie, więźniowie obozów, ofiary hitlerowskiego terroru i naoczni światkowie zbrodni. Lata strachu, głodu i bólu zmieniały ich osobowość. W ich psychice nastąpiły nieodwracalne zmiany. Więźniowie bici, torturowani utracili wszelkie odruchy ludzkie. Jedynym ich celem było - ocalić swoje życie , biologiczne istnienie.
"My nie chcemy do gazu, my chcemy żyć"
"Niech świat o tym wie co oni robili"
Ludzie utracili solidarność, nikt nie pomógł uciekającejz transportu kobiecie.
Psychika ludzka była tak skażona, że niektóre ofiary przejmowały wzorce postepowania swoich katów
Zbrodnie nieszczyły psychikę, pozbawiały jednostkę godności i człowieczeństwa. Ludzie otępiali, moralnie skaleczeni, psychicznie skrzywdzeni. Pozostaną tylko niemymi eksponatami i ludzkimi wrakami.
"Wojna pożera wojnę" (Friedrich Schiller)


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
20.9.2006 (16:23)

tj temat mojej prezentacji !! :D chyba skorzystam ....

27.7.2006 (14:19)

praca jest z wieloma błędami moja ocena to słabe 3.