profil

Gdynia

poleca 85% 2552 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

O powstaniu portu w Gdyni zadecydowało kilka czynników między innymi przyrodnicze, polityczne oraz społeczno ekonomiczne.

Tadeusz Wenda zdecydował za lokalizację portu przy Gdyni na Pomorzu – między Kamienną Górą z Oksywiem. Na poparcie swojego wyboru przytoczył następujące argumenty: reda naprzeciw Gdyni była dostatecznie głęboka i ochraniana przez Półwysep Helski; forma wybrzeża znacznie wklęsła, daje dobre warunki do wykorzystania przestrzeni wodnej; prądy morskie w Zatoce- znikome; akwen w okolicy Gdyni na opinię niezamarzającego; ląd przylegający do brzegu stanowi równinę wystającą zaledwie do trzech metrów nad poziomem morza; miąższem owego terenu jest torf, pod którym znajduje się piasek, a to stwarza szczególnie dogodne warunki dla robót przy „wykrawaniu” z lądu basenów portowych; teren okalający nizinę „portową” wystarcza na pomieszczenie rozległego miasta.

Powstanie Gdyni było również wynikiem prowadzonej polityki przez Polskę w okresie międzywojennym. Polska chciała się uniezależnić od Wolnego Miasta Gdańsk.

Poprowadzona linia kolejowa Gdynia – Kokoszki zadecydowała o budowie portu, ponieważ wszystkie materiały były przywożone koleją. Polska chciała poprawić stan gospodarki w kraju poprzez szlaki morskie, nowe miejsca pracy przy budowie o potem w porcie. Skutkiem portu przy „Gdyni” była rozbudowa miasta oraz okolic. Nie daleko nowego portu powstawały ośrodki turystyczne, kąpieliska i wiele innych rzeczy.

Gdynia jako jeden z głównych portów handlowych Polski specjalizujący się w przeładunkach kontenerowych. Poza portem handlowym znajduje się tu także port pasażerski rybacki. Na Oksywiu baza marynarki wojennej. W mieście działają dwie stocznie. Silnie rozwinął się przemysł przetwórczy, głównie elektrotechniczny, metalowy, maszynowy, przetwórstwa spożywczego. Ważny węzeł komunikacji morskiej. Wraz z Gdańskiem i Sopotem tworzy jeden zespół miejski zwany Trójmiastem. Siedziba kilku szkół wyższych, m.in. Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, Wyższej Szkoły Morskiej. Ważny ośrodek naukowy, znajdują tu swą siedzibę liczne placówki badawcze, m.in. Morski Instytut Rybacki, Centralne Laboratorium Przemysłu Rybnego, Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Ważny ośrodek kulturalny, miejsce wielu cyklicznych imprez o randze krajowej i międzynarodowej.

W Sopocie znajduje się dużo hitów turystycznych takich jak Sopockie Molo, Deptak na Monte Cassino, Stadion Lekkoatletyczny, Aqua Park, Grodzisko, Opera Leśna, Hipodrom, Łazienki Południowe, Latarnia Morska, Dworek Sierakowski, Grand Hotel i wiele innych ciekawych miejsc. Jednym z najstarszych zabytków sopockich jest dworek popularnie zwany Dworkiem Sierakowskich. Dopiero niedawno udało się ustalić, że hrabia Kajetan Sierakowski – kasztelan, poseł na sejm i senator Królestwa Polskiego, który nabył posiadłość w 1797 roku, położoną przy dzisiejszej ulicy Czyżewskiego – polecił wybudować dworek, obok innego istniejącego tam wcześniej. Po starym, skromniejszym, choć murowanym dworku pozostały jedynie słupki przedprożowe, zachowane do dziś na sąsiedniej parceli. Dworek nie często zmieniał właścicieli. Od 1814 roku, przez 90 lat, należał do gdańskiego kupca Daniela Frantziusa i jego potomków. W 1914 roku zamierzał go nabyć kaszubski działacz Aleksander Majkowski, planując umieścić w dawnej rezydencji Sierakowskich zbiory Muzeum Kaszubsko- Pomorskiego. W okresie międzywojennym dworek przeszedł w posiadanie rodziny von Kries, a po 1945 roku przeznaczono go na mieszkania kwaterunkowe. Od 1974 roku dworek pełni rolę ważnego centrum kulturalnego, odbywają się tu m.in. wystawy, spotkania autorskie oraz cykliczne koncerty kameralne – Czwartkowe Wieczory Muzyczne.

Na początku miał być to niewielki port to przeładunku węgla, broni i innych rzeczy. Jednak z portu tymczasowego, przeobraził się w jeden z największych portów Europy. Gdynia była miastem „robotników”, czyli w większości mieszkańcy pracowali w porcie i mieszkali w mało komfortowych warunkach. Jednak z czasem miasto zaczęło rozkwitać powstawały centra sztuki, muzyki itd. „Miasto przy porcie” zaczęło stawać się kurortem. Coraz więcej powstawało restauracji, barów, smażalni ryb, ośrodków turystycznych. Niewielka wieś stała się wielkim miastem portowym przez kilku ludzi, którym zależało na Polsce.


BIBLIOGRAFIA:
· Internet
· Encyklopedia PWN
· Z. Gach i S. Kitowski Gdynia
· A. Jastrzembski Sopockie domy
· J. Morawski Geografia Polski III

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty