profil

Dowody na twierdzenie Pitagorasa

Ostatnia aktualizacja: 2024-02-06
poleca 84% 2929 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dowód 1
W każdym trójkącie prostokątnym kwadrat długości najdłuższego boku (przeciwprostokątnej) jest sumą kwadratów długości dwóch pozostałych boków (przyprostokątnych). Dlaczego? To proste:

Z czterech jednakowych trójkątów i dwóch mniejszych kolorowych kwadratów można ułożyć duży kwadrat. Ten sam duży kwadrat da się ułożyć z czterech trójkątów, doklejonych do czterech boków żółtego kwadratu. To zaś oznacza, że pole żółtego kwadratu jest równe sumie pól kwadratów niebieskiego i zielonego.

Dowód 2 (Twierdzenie Bhaskary)
Długość przeciwprostokątnej, oznaczona jako c, w trójkącie prostokątnym, gdzie długość przyprostokątnych to a i b (przy założeniu, że a > b). Umieśćmy cztery "kopie" naszego trójkąta, tak aby przylegały do siebie jak na rysunku.

Utworzą one czworokąt (jak na rysunku), który jest kwadratem, ponieważ wszystkie cztery trójkąty są prostokątne. Bok tego kwadratu ma długość a - b. Zatem, licząc pole dużego kwadratu, oznaczonego jako c^2, otrzymujemy równanie:

c^2 = (a - b)^2 + 2ab,

co jest równoznaczne z twierdzeniem Pitagorasa: a^2 + b^2 = c^2.

Warto zauważyć, że ten dowód nie jest w pełni poprawny w przypadku a = b, gdyż wtedy kwadrat "zwęża się" do punktu.

Wersja przestrzenna:
W prostopadłościanie kwadrat przekątnej jest równy sumie kwadratów trzech jego boków.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy

super praca

Więc tak, ogólnie praca ok jednak strasznie trudno zrozumieć te kolorowe kwadraty zielony niebieski A powinny zostać wyjaśnione na początku. Dla ułatwienia mozna było strzelic jakis rysunek !!! no ale trudno

fajna praca ,tylko czegoś tu brakuje, acha - chyba jakiegoś rysunku.

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta