profil

Padaczka

poleca 85% 769 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

NAGŁE ZASŁABNIĘCIA

Padaczka (epilepsja, choroba św. Walentego) – zespół chorobowy, którego istotą są napady padaczkowe z towarzyszącymi im zmianami czynności bioelektrycznymi mózgu (elektroencefalografia). Napady padaczkowe polegają na nagłym występowaniu zespołu objawów somatycznych (ruchowych lub czuciowych), wegetatywnych bądź psychologicznych, spowodowanym rozmaitymi zmianami morfologicznymi albo metabolicznymi w mózgu. Podłożem napadu jest nadmierne, gwałtowne wyładowanie grupy komórek nerwowych, aktywujących określone układy strukturalno – czynnościowe mózgu, co objawia się zaburzeniem ich czynności, zwykle o charakterze pobudzenia, rzadziej zahamowania. Napady padaczki dzieli się na padaczkę:
a) objawową
- alkoholową
- pourazową
- wieku starczego
b) o nie ustalonej przyczynie
c) uogólnioną
d) ogniskową (padaczka częściowa, padaczka korowa)
e) skroniową
f) Jacksona

Rozpoznanie: opiera się na danych z wywiadu chorobowego wskazujących na powtarzanie się napadów, na wynikach EEG, klinicznych badań neurologicznych i pomocniczych (rentgen czaszki, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, odma czaszkowa, angiografia mózgowa).
Leczenie: może być przyczynowe lub objawowe. Leczenie przyczynowe polega na usunięciu czynnika bezpośrednio wywołującego napady (np. blizny pourazowej, guza mózgu itp.). Jednakże w większości przypadków usunięcie przyczyny napadów jest niemożliwe. Stosuje się więc leki przeciwdrgawkowe, które chory musi przyjmować systematycznie, niekiedy przez wiele lat, pod stałą kontrolą lekarską.

Chorzy na padaczkę powinni unikać zajęć niebezpiecznych (przy ogniu, maszynach w ruchu, na wysokości), z reguły nie powinni prowadzić pojazdów, powinni również unikać nadmiernych wysiłków, emocji i stanów napięcia psychicznego. Alkohol we wszelkiej postaci jest zabroniony. Chorzy powinni dbać o przestrzeganie stałej aktywności życiowej, w miarę możności odpowiadającej ich kwalifikacjom i rodzajowi zawodu, optymalną kondycję psychiczną i fizyczną oraz poczucie przydatności społecznej. Bardzo cenne jest pod tym względem racjonalne, pozbawione nieuzasadnionych uprzedzeń zachowanie się otoczenia, zarówno w miejscu pracy, jak w innych jego środowiskach społecznych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta