profil

Doustne środki hormonalne

poleca 84% 2701 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pigułki antykoncepcyjne są najskuteczniejszymi metodami antykoncepcji. Ich skuteczność sięga 0,07 (czyli na 100 kobiet stosujących, 0,07 kobiety zajdzie w ciążę). Zdolność do płodzenia dzieci wraca natychmiast po ich odstawieniu.

Doustne środki hormonalne mogą być wydawane tylko z przepisu lekarza i stosowane po zasięgnięciu jego porady. Lekarz musi pacjentkę dokładnie zbadać i przeprowadzić wywiad na temat historii chorób w rodzinie jej matki, zwłaszcza pod kątem schorzeń, przy których stosowanie pigułki jest przeciwwskazane.

Nie działają one tylko na narządy płciowe czy układ podwzgórzowo-przysadkowy, lecz na wszystkie komórki ciała, stymulując syntezę pewnych białek i hamując syntezę innych. Dlatego stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Śmiertelność na raka piersi jest mniejsza w grupie pacjentek stosujących doustne środki antykoncepcyjne niż u kobiet, które ich nie stosują. Kobiety, które je stosują, są dokładnie badane przez lekarza, który przepisuje te pigułki. Dlatego rak w tej grupie pacjentek jest wcześniej wykrywany.

Wpływ hormonów zawartych w pigułkach antykoncepcyjnych na równowagę hormonalną organizmu i regulowane przez nią procesy nie został do końca poznany. Ingerowanie w tę równowagę poprzez przyjmowanie hormonów zawartych w pigułkach antykoncepcyjnych w pewnych przypadkach może ją zaburzać i powodować działania niepożądane. Najczęstszymi z nich są: tycie, depresja, migreny, osłabienie popędu płciowego. W bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić udar mózgu, procesy zakrzepowo-zatorowe.

Najpopularniejszymi preparatami są: Cilest, Logest, Harmonet, Gravistat i Minesse.
Cena: od 2,50 zł do 31 zł/ opakowanie starczające na miesiąć.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta