profil

Zanieczyszczenie wód

poleca 85% 370 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Niezastąpiona i niezbędna do życia na ziemi jest woda. Oddziałuje ona na skorupę ziemską w sposób twórczy lub niszczycielski. W życiu społeczeństwa woda jest surowcem i siłą, służy do wykorzystywania zasobów przyrody, jest niezastąpiona w przemyśle, komunikacji, wypoczynku i pomaga w utrzymaniu dobrego zdrowia ludzi. Obecnie jednak woda jest zanieczyszczona. Tymczasem wszelkie jej zanieczyszczenia powodują najpierw choroby, a następnie śmierć organizmów żywych. W zanieczyszczonych oceanach giną rośliny i zwierzęta. Zanieczyszczone wody powodują choroby roślin lądowych. Związki szkodliwe w roślinach dostają się do organizmów zwierząt i ludzi.
Główne zanieczyszczenia wód morskich to: wycieki ropy i innych szkodliwych substancji, mycie statków, awarie zbiorników oraz próby nuklearne.
Główne źródła zanieczyszczenia rzek to: ścieki miejskie, przemysłowe i pochodzenia rolniczego. Rolnicy stosują coraz więcej nawozów azotowych, wskutek czego wody odpływające z pól mogą mieć zabójcze właściwości.

Zanieczyszczenia przedostające się do wody z powietrza i gleby zamieniają się w kwas azotowy i siarkowy, przez co woda staje się kwaśna. Niszczone są w ten sposób znajdujące się w niej mikroorganizmy. Kwaśne opady oddziałują na glebę, dla której jeszcze gorsze jest topnienie kwaśnego śniegu. Poza tym wodę zanieczyszczają rozpuszczalniki przemysłowe, środki owadobójcze, pestycydy i zanieczyszczenia nieorganiczne, głównie zaś: chlorki, azbest, rtęć, wapno, arsen, bar, metale ciężkie i azotan.

W wodach znajdują się również zanieczyszczenia radioaktywne i zanieczyszczenia biologiczne (bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty).
Człowiek cierpi na tym, gdy jeziora i rzeki „giną” z powodu zakwaszenia. Naukowcy norwescy na podstawie badań doszli do wniosku, że wskutek wzrostu kwasowości zarówno woda z jezior, jak i z gleby rozpuszcza aluminium. Stwarza to poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, zauważono, bowiem wyraźny związek pomiędzy wyższą umieralnością a zwiększeniem zawartości aluminium w wodzie. Nieustający niepokój budzi też możliwość istnienia zależności między aluminium a chorobą Alzheimera i innymi dolegliwościami ludzi starszych.

Jeżeli ludzkość nie powstrzyma zanieczyszczenia wód, to zniszczy florę i faunę Ziemi, a w konsekwencji również życie, dlatego obecnie w krajach bardziej rozwiniętych buduje się oczyszczalnie ścieków, których zadaniem jest oczyścić wody ze szkodliwych substancji. Niestety największe polskie miasta wciąż nie mają oczyszczalni ścieków. Do nowoczesnych oczyszczalni trafia ledwie 13 proc. ścieków (w Europie wskaźnik ten wynosi 70-90 proc.). Ponad 520 mln m3 ścieków spływa, co roku do rzek, jezior i morza. Do budowy oczyszczalni nie zmuszają ani śmiesznie niskie opłaty za zanieczyszczanie wód, ani przepisy prawa. Dobrym pomysłem wprowadzonym w niektórych krajach było wprowadzenie przepisu zmuszającego fabryki do poboru wody poniżej miejsca spuszczania ścieków. Pozwoliło to na poprawę stanu kilku rzek już po paru latach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty