profil

Czy współcześni ludzie przypominają Cześników, Rejentów?

poleca 85% 1633 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Aleksander Fredro

„Zemsta” po raz pierwszy wystawiona została w 1834 roku we Lwowie. Autor w swoim utworze ukazuje wady Polaków, które są nadal aktualne. Czy współcześni ludzie przypominają Cześników, Rejentów, ... ?

Tak, dzisiejsze społeczeństwo przypomina bohaterów „Zemsty”. Wciąż mamy doczynienia z ludźmi skąpymi, tchórzliwymi, bądź pełnymi pychy. Te cechy posiadają również bohaterowie „Zemsty”. Kłótnie sąsiadów o błahe sprawy świadczą o kłótliwości Polaków. W utworze Fredry dwaj sąsiedzi Cześnik i Rejent toczą zacięty spór o dziurę w murze. Również, dzisiaj są przypadki gdy sąsiedzi sprzeczają się o błahe sprawy, o kwiatki w ogródku czy przez deskę, która stoi przez domem. Dzięki tej sztuce Aleksander Fredro pozwala Nam spojrzeć na siebie z pewnym dystansem.

Również, w czasach dzisiejszych spotykamy Cześników, ludzi, którzy kochają dla pieniędzy. Chciał się ożenić z Podstolina, ponieważ ta była bardzo bogatą wdową.

Znacznie różnimy się od tych bohaterów sposobem mowy i ubierania się. Każdego z bohaterów „Zemsty” możemy skojarzyć z jakimś powiedzeniem. Cześnik uwielbiał powiedzenia „mocium panie” czy też „do czubków oddać każę”, Rejent natomiast „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”. Dzisiaj są, również ludzie, których kojarzymy sobie z charakterystycznymi powiedzeniami. Jednak te dawne śmieszne, używane przez Milczka czy Raptusiewicza odeszły w zapomniane.
Zwracając uwagę na sposób ubierania się, dostrzec możemy ogromne różnice. Dzisiaj nie zakładamy kontuszy czy żupanów, nie mamy tak śmiesznych (niczym francuskich) fryzur. Na co dzień nie wkładamy wspaniałych, obszernych sukni, jak Podstolina.

Uważam, że są (rzadkie) przypadki, gdy spotykamy ludzi podobnych do bohaterów przedstawionych w tym utworze. Nikt z Nas nie jest taki sam. Ludzie różnych epok zmieniają się, choć pewne cechy zostają do dziś.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta