profil

Nasz język świadczy o nas...czyli jak ważny jest nasz ojczysty język...

poleca 85% 245 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

Mam na imię Magda i chodzę do pierwszej klasy gimnazjum. Chciałabym wam wyjaśnić, jaki ważny jest nasz ojczysty język.

Nasz język świadczy o nas to znaczy jak się nim posługujemy, czy znamy jego poprawność gramatyczną, ortograficzną, interpunkcyjną lub jego estetykę wypowiedzi zdradza, jakimi jesteśmy ludźmi.

Szybki rozwój nauki i techniki odbija się na naszym języku. Powstają coraz to nowsze wyrazy i formy wypowiadania się.
Kultura językowa jest bardzo ważną częścią ogólnej kultury człowieka. Powinna mieć ona dla każdego znaczenie wartościowe.
Bardzo ważna jest tzw. komunikatywność językowa, to znaczy umiejętność właściwego posługiwania się językiem w danej sytuacji. Tak, aby w zrozumiały sposób przekazać daną informację swojemu rozmówcy. Jeżeli znamy dobrze nasz język to nie mamy z tym żadnych problemów.

Większość młodzieży coraz rzadziej czyta książki, przez co obniża swoją umiejętność poprawnego czytania i pisania. Osoby te uważają, że lepsze jest oglądanie telewizji czy słuchanie radia. Oczywiście, że te rzeczy także są ważne, ale umiejętność poprawnego czytania i pisania jest o wiele ważniejsza. W radiu, telewizji i prasie występują błędy językowe. Bywa i tak, że osoby publiczne mówią niepoprawną polszczyzną. W telewizji ukazuje się coraz więcej programów szerzących wiedzę o języku polskim. Jednym z takich programów jest np. teleturniej pt. " Zabawy językiem polskim", w którym znane osoby z telewizji popisują się swoją wiedzą o języku polskim oraz zachodzących w nim zmianach.

W języku polskim stosuje się wiele wyrazów obcych, zapożyczonych. Niektórych zupełnie niepotrzebnie, bo nasz język jest tak bogaty w zasób słów, że można te obce słowa zastąpić polskimi, bo przecież, po co " zaśmiecać" nasz ojczysty język. Niektóre młode osoby chcąc popisać się przed innymi, używają obcych zwrotów myśląc, że w taki sposób zaimponują im i że będą bardziej lubiane. Nie powinno się używać obcego wyrazu, jeśli się nie jest całkowicie pewnym jego dokładnego znaczenia.

Człowiek kulturalny nie powinien też w swoich wypowiedziach używać tak zwanych wulgaryzmów językowych. Jeżeli ktoś uważa, że jest prawdziwym Polakiem i posiada kulturę osobistą to powinien wiedzieć także o tym, że do tej kultury zalicza się także kulturę języka polskiego, czyli wiedzą o jego języku ojczystym.

Mam nadzieję, że w pełni wyjaśniłam Wam co to znaczy kultura językowa i jaki ważny jest język i wiedza o nim. Myślę, że się coś z tego nauczyliście i będziecie od tej pory rozwijać swoją wiedzę na ten temat.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty