profil

Agresja - przejaw siły czy słabości?

poleca 85% 138 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Według „Słownika wyrazów obcych”, agresja ma dwa znaczenia;
1. Zachowanie się zmierzające do wyładowania niezadowolenia lub gniewu na osobach lub rzeczach.
2. Zbrojna napaść jednego państwa na drugie.

Zastanówmy się zatem nad punktem pierwszym. Czy gniew lub niezadowolenie to przejaw siły? Raczej nie. Wręcz przeciwnie. Te negatywne reakcje wyzwalają się w skutek bezsilności. Ta sytuacja, w której się znalazł, przerasta go. Powoduje narastające uczucie niepewności czy strachu. Osoba e ten sposób szuka ucieczki. Wyładowuje swoją agresję na słabszych, albo demoluje co ma pod ręką.

Należy jednak zwrócić uwagę na istotny problem. Agresor nie przyzna się do swojej słabości. Jest przekonany, że to on jest bohaterem i ma przewagę nad innymi. Często działa w grupie, dopingowany przez kolegów. To daje mu poczucie siły i bezkarności.

Nawiązując do drugiego znaczenia słowa agresja widzimy, że nie dotyczy ona tylko jednostki. Jest problemem światowym. Państwa, które wykorzystały możliwość rozwiązania konfliktu na drodze dyplomatycznej i nie doszły do porozumienia, rozpoczynają wojnę.

Podsumowując, dochodzimy do wniosku, że agresja tylko pozornie jest przejawem siły. W rzeczywistości to objaw słabości, lęku i niemocy. Przejawiają ją najczęściej osoby silne fizycznie, a nie psychicznie

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta