profil

satysfakcja 78 % 457 głosów

Budowa i funkcje układu nerwowego.

drukuj
Treść
Obrazy
Wideo
Opinie

Funkcje:
- Odbiera i analizuje bodźce ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego.
- Reaguje na bodźce.
- Kontroluje pracę narządów wewnętrznych.
- Odpowiada za wyższe czynności nerwowe (pamięć, inteligencja).

Podział układu nerwowego wg kryterium anatomicznego.
- Ośrodkowy (centralny) układ nerwowy: mózgowie, rdzeń kręgowy.
- Obwodowy:
- Nerwy czaszkowe (odchodzą od mózgu) – 12 par
- Nerwy rdzeniowe (odchodzą od rdzenia) – 31 par

Mózg i rdzeń kręgowy chronione są przez kości czaszki i kręgosłupa oraz przez 3 błony z tkanki łącznej przylegające do mózgu i rdzenia – opony mózgowe: miękka, pajęcza i twarda.
Między opona miękka a pajęczą jest przestrzeń – jama podpajęczynówka. W tej jamie w kanale środkowym rdzenia kręgowego oraz w komorach mózgu jest płyn mózgowo – rdzeniowy
Ciała komórek nerwowych tworzą istotę szara tkanki nerwowej, a wypustki – istotę białą.
Budowa rdzenia kręgowego.
Przez korzonki grzbietowe wnikają do rdzenia neurony czuciowe, a przez korzonki brzuszne wychodzą z rdzenia neurony ruchowe transportujące impulsy do mięśni i gruczołów.

Funkcje rdzenia kręgowego:
- Przesyła bodźce do mięśni
- Przewodzi impulsy z i do mózgu
- Unerwia skórę, mięśnie gruczoły, ukł. Naczyniowy
- Znajdują się w nim ośrodki odruchów bezwarunkowych


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (7) Brak komentarzy zobacz wszystkie
6.12.2011 (21:37)

dobre przyda mi sie na prace domowa

19.5.2011 (13:28)

wyłaś kórwa

19.5.2011 (13:27)

pedofil........................

28.4.2011 (18:15)

super przyda mi sie na sprawdzianie !

27.5.2010 (05:39)

@Pajak1006 mi też sie bardzo przydała! do ściągi idealna :)



Zadania z Biologii
Nieaktywny
Biologia 10 pkt 24.10.2014 (15:45)

Opisz las rosnacy w poblizu miejscowosci w ktorej mieszkasz (miejscowość Włocławek ) pomóżcie mi bardzo będę wdzięczna!

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Biologia 10 pkt 24.10.2014 (10:19)

(metoda owas)karta obserwacji  potrzebuje tabele wypelnioną na zawod piekarz

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Biologia 10 pkt 23.10.2014 (21:36)

W oparciu o warunki znanego Ci gospodarstwa wskaż dwie najważniejsze przyczyny uszkodzeń sprzętu rolniczego, opisz je i podaj przeciwdziałania

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Biologia 10 pkt 23.10.2014 (21:06)

Znaczenie biotechnologi tradycyjnej.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Biologia 50 pkt 22.10.2014 (21:39)

Proszę o pomoc w zamian daję 50 puków za rozwiązanie.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 38 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.