profil

satysfakcja 84 % 559 głosów

Krótko o bitwie pod Grunwaldem.

drukuj
Treść
Obrazy
Wideo
Opinie

W dniu 15 lipca 1410 na polu pod Grunwaldem miała miejsce jedna z największych bitew między Krzyżakami pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena a połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi pod wodzą Władysława Jagiełły i litewskiego księcia Witolda, zakończona zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. Zginął w niej, obok znacznej liczby Krzyżaków, wielki mistrz zakonu. Bitwa zapoczątkowała zmierzch potęgi zakonu.

Przebieg bitwy:
Przygotowania do wojny z Zakonem Krzyżackim rozpoczęły się jesienią 1409 roku. W czerwcu 1410 oddziały Korony przeprawiły się przez Wisłę koło Płocka, a następnie połączyły się z wojskiem litewskim dowodzonym przez księcia Witolda. Obie strony Polska z Litwą i zakon zmobilizowały wszystkie siły. Król polski Władysław Jagiełło dowodził z oddali, nie angażując się w walkę wręcz. W trakcie bitwy nakazał jeździe litewskiej pozorowany odwrót dzięki czemu chorągwie krzyżackie opuściły dogodna pozycję. Artyleria zakonu nie oddała ani jednej salwy . Ciężka jazda ugrzęzła w podmokłym terenie poczym ostatecznie dała się okrążyć. Zakon poniósł klęskę.


Autor Krytyczna
Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (10) Brak komentarzy zobacz wszystkie
8.10.2011 (12:31)

Jeeeeestt.... Dostałam 6:>>

28.9.2011 (20:03)

doskonale + dostalem 5 ;p

19.9.2011 (19:26)

nie wim co dostane ale sie przekonam:-)

27.4.2011 (17:52)

nawet dobrze=)

6.4.2011 (17:10)

dostałam -5 xd :P



Zadania z Historii
Nieaktywny
Historia 10 pkt wczoraj o 18:14

Wymień co najmniej 5 krajów które najbardziej dotknął Wielki Kryzys gospodarczy???

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Historia 10 pkt 23.10.2014 (19:50)

Jakie pytania można ułożyc do wyrazów; Babilon Zmartwychwstanie Błogosławieni Wulgata Dobra nowina Jan Królestwo Namaszczenie Piotr Dzękczynienie...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Historia 15 pkt 23.10.2014 (14:31)

Juliusz Cezar i jego podboje. ( szczegółowo. )

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 12 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Historia 15 pkt 22.10.2014 (17:19)

1. Przedstaw zmiany w położeniu społeczeństwa polskiego po powstaniu Listopadowym. 2. Wskaz najważniejsze przemiany ustrojowe w Rosji po rewolucji...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 12 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Nieaktywny
Historia 10 pkt 21.10.2014 (22:08)

Odszukaj w internecie płuci i wieku 3 dowolnych wybranych krajów przerysuj lub wklej do zeszytu i krótko scharakteryzuj

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.