profil

Rola internetu w upowszechnianiu kultury

drukuj
satysfakcja 58 % 19 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Internet jest jednym z największych wynalazków końca dwudziestego stulecia. W bardzo krótkim czasie rozprzestrzenił się na całym świecie i objął swoim zasięgiem niemal wszystkie dziedziny życia. Dzięki niemu jesteśmy zawsze „na bieżąco” i mamy dostęp do najświeższych wiadomości z dziedziny: polityki, sportu, czy kultury.

Kultura jest jedną z tych dziedzin, którym rozwój Internetu niewątpliwie pomógł w dotarciu do szerokiego grona odbiorców. Dziś nie trzeba już dopytywać się znajomych i przyjaciół o najnowszy repertuar kinowy czy teatralny; nie trzeba szukać na słupach ogłoszeniowych informacji o miejscu i czasie odbywania się najbliższej wystawy czy koncertu – wszystkie te informacje (a także wiele innych) znajdziemy w zasobach ogólnoświatowej Sieci.

Choć pójście do kina rzadko kiedy jest kojarzone z Internetem, to w Sieci zawartych jest bardzo dużo pożytecznych informacji, które przydadzą się nie tylko zagorzałym miłośnikom wielkiego ekranu, ale także tym, którzy chcą jedynie wypożyczyć kasetę z cenionym przez krytyków filmem, lub poznać najnowsze ciekawostki ze świata filmu. Istnieje obecnie wiele serwisów internetowych, na których znaleźć można zarówno krótkie opisy, jak i profesjonalne recenzje filmów wchodzących na ekrany kin wraz z fotografiami lub fragmentami filmów. Na tego typu stronach znajdziemy również wiele innych informacji, które dadzą nam rozeznanie w aktualnym repertuarze filmowym.

W dzisiejszych skomputeryzowanych czasach, niejednokrotnie wyrażane są opinie, że książka jest przeżytkiem, reliktem przeszłości. Nic jednak nie wskazuje na to, aby literatura w swojej tradycyjnej formie miała zniknąć z życia ludzi. Co więcej, książki, które przez lata propagowały m.in. tematykę komputerową, teraz same korzystają z promocji, jaką daje im Internet. W Sieci odnajdziemy bardzo wiele miejsc poświęconych najróżniejszym rodzajom i gatunkom literackim. Szczególne miejsce zajmują wśród nich strony opisujące życie i twórczość najsłynniejszych artystów tej dziedziny sztuki. Oprócz szczegółowych biografii i opisów twórczości najpopularniejszych światowych pisarzy, na stronach tak zwanych „bibliotek internetowych” znajdziemy również wiele tytułów zapisanych w formie elektronicznej, z którymi będziemy się mogli zapoznać i je przeczytać.

Dowiemy się również o ostatnio wydanych pozycjach. Na specjalnych serwisach nie zabraknie też wnikliwych recenzji setek tysięcy tytułów z całego świata. Wszystko to pozwoli nam w krótkim czasie odnaleźć interesującą nas książkę, aby następnie móc ją zakupić i oddać się jej lekturze. Dużym zainteresowaniem cieszą się również strony internetowe poświęcone poezji. Odnaleźć na nich można utwory zarówno znanych twórców, jak i początkujących artystów, którym nie udało się jeszcze opublikować dzieł w tradycyjnej, książkowej formie.

Jedną z najbardziej prestiżowych dziedzin kultury jest malarstwo. Jednakże najcenniejsze dzieła przechowywane są w sejfach lub za pancernymi szybami w muzeach i dlatego nie każdy ma możliwość obejrzeć je z bliska. Szansą na poznanie dorobku wielkich malarzy może stać się Internet. Znajdziemy w nim tysiące stron poświęconych mistrzom pędzla, na których zamieszczone są biografie i wspomnienia o najwybitniejszych malarzach każdej z epok, a także tytuły i zdjęcia ich największych dzieł. Z kolei początkujący malarze mogą za pośrednictwem Internetu zaprezentować swoją twórczość szerokiemu gronu odbiorców. Oprócz tego na stronach specjalnych lokalnych serwisów internetowych dowiemy się gdzie i kiedy odwiedzić będziemy mogli interesującą nas wystawę malarską..

Kolejną dziedziną kultury i sztuki, mającą wielu miłośników, jest architektura. Na stronach jej poświęconych znajdziemy informacje nie tylko o współczesnych budowlach, ale również o perłach architektury sprzed wieków. W Internecie znajdziemy informacje z zakresu historii zarówno całej architektury, jak i poszczególnych budowli na całym świecie, zarówno słynnych, jak i tych miej znanych.

Szczególną rolę w upowszechnianiu kultury pełnią serwisy informacyjne. Są to strony, dzięki którym uzyskamy natychmiastowy dostęp do najświeższych informacji. Stanowią one alternatywę dla prasy, radia i telewizji. Trzy wymienione przed chwilą środki przekazu są ograniczone bądź cyklem produkcyjnym (jak jest to w przypadku gazet i czasopism), bądź też ramówką programową, dlatego nie są w stanie na bieżąco informować o wszystkich wydarzeniach ze świata kultury. Z pomocą przychodzi tu Internet. Jego użytkownicy przeczytają, a niejednokrotnie obejrzą w nim relacje z wydarzeń mających miejsce dosłownie wcześniej na drugim końcu świata.

Choć są to tylko niektóre z możliwych zastosowań Internetu w propagowaniu kultury, udowadniają one, jak wiele nowych sposobów dotarcia do masowego odbiorcy ta dziedzina życia zyskała wraz z rozwojem ogólnoświatowej Sieci. Z biegiem lat Internet dociera do coraz większej liczby ludzi na całej Ziemi. Od początku swojego istnienia Internet sprzyjał szerzeniu kultury, a wraz z jego rozwojem kultura będzie docierać do coraz to szerszego grona odbiorców.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy