profil

Internet.

poleca 85% 127 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

INTERNET [ang.], inform. globalna sieć komputerowa oparta na protokole komunik. TCP/IP (ang. Transfer Control Protocol/Internet Protocol); największa sieć komputerowa na świecie, złożona z wielu tysięcy mniejszych sieci; łączy komputery na wszystkich kontynentach. I. powstał w USA z uruchomionej 1969 sieci ARPANET (pocz. przeznaczonej do celów militarnych) oraz z utw. 1984 sieci NSFNET (pierwotnie przeznaczonej dla ośrodków nauk. i szkolnictwa wyższego).
Informacje w I. są przesyłane w postaci tzw. pakietów o średniej wielkości ok. 1500 bajtów; komputery włączone do I. (zw. węzłami sieci, ang. host) są oznaczone wieloczłonowymi identyfikatorami liczbowymi (np. 140.186.81.1) i literowymi (np. merlin.cobb.ziff.com), przy czym pierwsza część identyfikatora jest nazwą komputera, a następne określają tzw. domeny (strefy), oznaczające instytucję, rodzaj instytucji (np. edu — instytucja edukacyjna, gov — rządowa), miasto iin.; ostatnia część identyfikatora zwykle oznacza państwo (np. pl — Polska, uk — Wielka Brytania).

I. stał się powszechnie dostępny 1990 (w Polsce 1993); liczba użytkowników b. szybko rośnie (ok. 30 mln w 1996); korzystanie z I. wymaga uzyskania tzw. konta internetowego, tj. własnego adresu w sieci. Użytkownicy I. posługują się na ogół komputerami osobistymi połączonymi z I. poprzez lokalną sieć komputerową lub poprzez sieć telef. i modem. I. jest wykorzystywany gł. do wyszukiwania i pozyskiwania informacji (np. z aktualnych serwisów informacyjnych, katalogów bibliotek, tematycznych baz danych), udostępnianych przez instytucje i osoby prywatne gł. w postaci stron hipertekstu zorganizowanych w system zw. World Wide Web (WWW), zawierający także cyfrowe zapisy obrazów (np. fotografii), sekwencji film. i dźwięku (hipermedia). Efektywne wyszukiwanie informacji umożliwiają programy zw. przeglądarkami WWW (Netscape Navigator, Microsoft Internet Explorer). Często poszukiwane przez użytkowników programy (typu freeware lub shareware), zgromadzone w tzw. archiwach sieciowych, są pobierane za pomocą usługi FTP (ang. File Transfer Protocol), umożliwiającej przesyłanie poprzez I. wszelkiego rodzaju plików.

I. jest wykorzystywany b. często do przesyłania poczty elektronicznej; wymianę informacji w grupach zainteresowań (tzw. grupy dyskusyjne) umożliwiają listy adresowe (list wysłany do określonej grupy dyskusyjnej jest odbierany przez wszystkie osoby, które zapisały się na jej listę adresową). Dialog pomiędzy użytkownikami I. umożliwia program IRC (Internet Relay Chat), zapewniający jednoczesną łączność wielu osób. I. jest coraz częściej wykorzystywany do przesyłania głosu, a także obrazu rejestrowanego przez podłączoną do komputera kamerę (funkcja wideotelefonu). Obecnie rozpowszechnia się dokonywanie zakupów za pośrednictwem I.
Powszechny dostęp do I. sprawia, że gromadzi się w nim znaczna ilość informacji mało użytecznych lub niewiarygodnych. Użytkowanie I. jest niekiedy utrudnione wskutek niedostatecznie wydajnych urządzeń i technik telekomunikacyjnych.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty