profil

Współczesne zagrożenia życia.

poleca 85% 420 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Największym zagrożeniem życia w dzisiejszych czasach są choroby cywilizacyjne, których nie możemy uniknąć, i na które wszyscy jesteśmy podatni.

Nikt nie jest odporny na zakażenie wirusem AIDS. (Istnieją wyjątki ale można je pominąć biorąc pod uwagę skalę choroby). Jest on czynnikiem zakaźnym jednakowo zagrażającym wszystkim młodym i starym, hetero- i homoseksualistom, kobietom i mężczyznom, czarnym, białym, brązowym i żółtym. Wirus nie przenosi się w drodze codziennych kontaktów, tak jak katar i grypa. Zakażona kobieta może zakazić swoje jeszcze nie narodzone dziecko. Wirus może być przenoszony zarówno przez stosunki płciowe odbywane bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy, jak i przez używanie igieł i strzykawek po osobie zakażonej. Ci, którzy nie praktykują seksu bez zabezpieczenia i nie stosują igieł i strzykawek używanych wcześniej przez innych ludzi, mogą uchronić się przed AIDS. Człowiek może zostać zakażony przez transfuzję zakażonej krwi czy produktów krwiopochodnych albo przez transplantację zakażonego narządu. Ryzyko zakażenia tymi drogami zostało niemal całkowicie wyeliminowane po wprowadzeniu badań krwi przed transfuzją oraz narządów przed transplantacją. HIV występuje także w ślinie, pocie, łzach i moczu, ale w bardzo niewielkich ilościach - zatem zakażenie się tą drogą jest praktycznie niemożliwe. HIV nie może przetrwać poza organizmem człowieka.
Osoby zakażone wirusem HIV, przebywając z nami, nie stanowią dla nas zagrożenia w codziennych typowych sytuacjach. Możemy nie ryzykując zakażenia podać im rękę, witać się z nimi, objąć a także pocałować.


Jak świat długi i szeroki , ludzie od najdawniejszych czasów wprowadzali do swoich organizmów narkotyki i używki .Alkohol należy do najpospolitszych używek . Alkohol jest środkiem uspakajającym , łagodzącym uczucia i wrażenia ,spowalniającym równocześnie czynności i reakcje.
Alkohol może sprawić , że pijąca go osoba poczuje się szczęśliwa , bardziej błyskotliwa i opanowana. Jednak , jak w przypadku innych używek , tylko pijący nabiera takiego przekonania . Ludzie znajdujący się w bezpośrednim otoczeniu często obserwują coś zupełnie przeciwnego .
Większość ludzi potrafi kontrolować ilość spożywanego alkoholu , pijąc jedynie przy różnych okazjach . Jednak w wielu krajach nadużywanie alkoholu należy do najpoważniejszych problemów społecznych . Alkoholizm leży u podnóża wielu wypadków drogowych , morderstw , samobójstw i przestępstw na tle seksualnym . Długotrwałe nadużywanie alkoholu jest też szkodliwe dla zdrowia i może prowadzić do uszkodzenia wątroby i mózgu , zniszczyć żołądek i układ trawienny , a także spowodować wiele innych problemów zdrowotnych .
Nikotyna znajdująca się w tytoniu również należy do bardzo rozpowszechnionych używek . Palenie suszonych liści tej rośliny jest bardzo szkodliwe dla organizmu człowieka . Istnieją bardzo przekonujące dowody na to , że palenie papierosów przyczynia się do występowania różnego rodzaju nowotworów , jak rak płuc i gardła a także do chorób serca i naczyń krwionośnych , kłopotów z płucami , uszkodzenie płodu w łonie palącej matki i do wielu innych dolegliwości . Wymienione choroby są spowodowane głównie przez różne szkodliwe związki chemiczne znajdujące się w dymie papierosowym , jak substancje smoliste i tlenek węgla . Również ludzie znajdujący się w otoczeniu palacza i regularnie oddychający zanieczyszczonym dymem powietrzem - tzw. palacze bierni - również są narażeni na szkodliwe działane papierosów .
Sama nikotyna ma działanie symulujące i sprawia , że zażywająca ja osoba czuje się ożywiona . Niestety , organizm palaczy szybko przyzwyczaja się do nikotyny , więc do uzyskania tego samego efektu jest potrzebna coraz większa dawka dymu . Poza tym palacze psychicznie uzależniają się od papierosów i po pewnym czasie , nawet jeśli są świadomi niebezpieczeństw , jakie im grożą , rzucenie nałogu sprawia im wielką trudność .

Anorexia nervosa jest zaburzeniem dotyczącym jedzenia, podobnie jak bulimia, opierającą się na nieracjonalnym strachu przed byciem osobą otyłą. Efektem takiego postępowania jest głodzenie i ogromna utrata wagi. Zwykle do tego rodzaju sytuacji dochodzi w wieku nastoletnim, u młodzieży, choć może się pojawić w każdym wieku. Anoreksja jest niebezpieczną chorobą i należy poszukiwać pomocy specjalisty jak najszybciej. Wdrożenie właściwej terapii pomaga w zatrzymaniu postępu choroby, chociaż zdarzają się przypadki wyjątkowo oporne na leczenie, które wymagają hospitalizacji. Nieleczone mogą prowadzić do śmierci. Jedzenie, jako takie jest stopniowo eliminowane, aż jest niemalże całkowicie wyparte. Ofiara jest owładnięta wizerunkiem swojego ciała, często widzi siebie jako grubą podczas gdy w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Jak na ironię anorektycy traktują przygotowywanie posiłku, jego spożywanie jak swego rodzaju rytuał. Ona czy on są zafascynowani przeróżnymi przepisami, sposobami gotowania, jeśli tylko nie muszą tego sami jeść szczególnie w obecności innych. Czasem odchudzanie się jest przerywane okresami niepowstrzymanego głodu i 'napychania się', szczególnie wtedy, kiedy osoby te starają się wrócić do zdrowego sposobu jedzenia. Około polowa osób z anoreksja staje się w pewnym momencie bulimiczna.

Bulimia należy do grupy zaburzeń jedzenia, podobnie jak anorexia. Jest to choroba o podłożu psychologicznym, która ma wymierne zdrowotne konsekwencje. Bulimia charakteryzuje się napadami kompulsywnego (przymusowego) jedzenia, a następnie zmuszaniem się do wymiotów. Chociaż jest to zaburzenie mogące dotyczyć obu płci, przeważają młode kobiety oraz nastolatki. Osoby cierpiące na bulimię często sięgają po różne preparaty odchudzające, środki przeczyszczające i moczopędne po to aby schudnąć. Nie znana jest dokładnie częstość występowania bulimii, ze względu na to, że okresy obżarstwa i następczego „oczyszczania się" są najczęściej praktykowane w tajemnicy.
Bulimia jest prawdziwą chorobą, która nie może zostać kontrolowana przez osoby na nią cierpiące bez pomocy specjalisty.

Nerwice to grupa przewlekających się zaburzeń spowodowanych wzajemnym oddziaływaniem szczególnych, pojedynczych lub sumujących się urazów psychicznych i podatnej, wrażliwej osobowości. Taki przewlekły drżący konflikt wewnętrzny ujawnia się w postaci objawów nerwicowych oraz utrudnia osiągnięcie zadowalającego chorych przystosowania życiowego. Wspólną cechą nerwic jest przede wszystkim: występowanie lęku, skupianie się na sobie, chwiejność układu wegetatywnego sprzyjająca odczuwaniu różnorodnych dolegliwości cielesnych., silnie przeżywane cierpienie oraz nieumiejętność spostrzeżenia i rozumienia istotnych źródeł przeżywanych trudności. Wystąpienie nerwicy zależy od dwóch czynników – wrażliwej na urazy psychiczne osobowości i konfliktowych bodźców stanowiący taki uraz. Uwrażliwienie na urazy może wynikać z wielu przyczyn, m.in.: ze zbyt słabej lub zbyt silnej kontroli nad emocjami i potrzebami, z zakłócającego wpływu wyniesionych z dzieciństwa kompleksów uczuciowych, z nieustabilizowanej lun niejednoznacznej hierarchii wartości, z jednostronności obrazu samego siebie i świata, z chwiejności lub usztywnienia postaw życiowych.

Arytmia serca powstaje wskutek zaburzonego wytwarzania i przewodzenia impulsów elektrycznych przez odpowiednio wyspecjalizowane komórki znajdujące się w sercu. Przejawia się ona nierównymi odstępami czasowymi pomiędzy kolejnymi uderzeniami serca lub okresami nagłego przyśpieszenia lub zwolnienia rytmu serca. Zaburzenia te można łatwo stwierdzić samemu badając na przykład tętno na nadgarstku. Należy zaznaczyć, że prawie wszyscy ludzie miewają od czasu do czasu nieregularne bicia serca, co wcale nie znaczy, że ich przyczyną są poważne schorzenia.
Czynniki sprzyjające zachorowaniu :
Na wystąpienie zaburzeń rytmu serca narażone są osoby, u których stwierdza się: Schorzenia serca i układu krążenia: wady zastawkowe serca, kardiomiopatie, choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia serca, zapalenie osierdzia, zapalenie wsierdzia, niewydolność krążenia. Zaburzenia endokrynologiczne: nadczynność lubniedoczynność tarczycy, przysadki mózgowej lub kory nadnerczy. Zaburzenia w składzie elektrolitowym krwi: zbyt duże lub zbyt małe stężenie potasu, sodu lub magnezu. Zaburzenia rytmu serca mogą pojawić się jako efekt uboczny stosowania różnych leków, również leków stosowanych przeciw zaburzeniom rytmu serca. Do wystąpienia arytmii usposabia również: Spożycie takich używek jak alkohol, kawa, herbata, narkotyki, napoje z zawartością kofeiny Stres oraz przewlekłe zmęczenie

Aby uniknąć innych zagrożeń naszego życia powinniśmy być bardziej ostrożni i uważni. Każdy powinien częściej odwoływać się do swojego rozsądku. Min. nie prowadzić po spożyciu alkoholu, nie chodzić samemu w porach nocnych ( chodzi w szczególności o kobiety), i nie prosić się samemu o kłopoty( np. unikać kłótni z których często wynikają bójki).

Moim zdaniem każdy sam sobie gwarantuje strefę bezpieczeństwa w mniejszym lub większym stopniu narażając swoje życie na niebezpieczeństwo. W końcu wszystkie choroby cywilizacyjne spowodowane są naszą nieostrożnością, wyborem i nie są nie do uniknięcia. Każdy sam powinien zapracować na swoje zdrowie dbając o organizm nie wystawiając go na ryzyko choroby ani utraty życia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut