profil

"Pieśni nad pieśniami" biblijnym poematem o miłości.

drukuj
satysfakcja 32 % 188 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Tytuł "Pieśni nad pieśniami" znaczy tyle co najdoskonalsza pieśń. Jest to jedyna w całym piśmie świętym księga, w której pozornie nie mówi się o Bogu, ani rodzie wybranym, nie zawiera również pozornie żadnej myśli religijnej. Jest ona poematem o tematyce miłosnej.
Współczesna biblistyka twierdzi, że "Pieśń nad pieśniami" jest owocem myśli teologicznej (Ezechiela i Jeremiasza) o oblubieńczym stosunku Boga do narodu wybranego, a także o nawrócenia i powrocie narodu wybranego po wielu niewiernościach do Boga.
Utwór powstał prawdopodobnie w pierwszej poł. IV w. p.n.e., jego autor jest nieznany.

Pieśń II
Oblubienica nadsłuchuje głosu ukochanego, który nadchodzi, skacze po pagórkach, stoi u płotu, spogląda w okno i zwiastuje nadejście wiosny. Prosi aby ukochana pokazała mu twarz i pozwoliła usłyszeć swój głos.
Pieśń tę możemy interpretować w znaczeniu alegorycznym. Oblubieniec to Chrystus, a oblubienica to kościół. Symbol wzajemnej miłości Chrystusa i kościoła jest bardzo żywy w Nowym Testamencie.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (7) Brak komentarzy
17.5.2011 (01:45)

"(...) a oblubienica to kościół."
Kościół występuje tu jako wspólnota ludzi wierzących a nie budynek, czyli piszemy go przez duże "K".

15.1.2011 (15:36)

Ktoś zapomniał jej w ogóle zacząć:) makabra.... takie portale produkują bezmózgie dzieci - zarówno zamieszczające ot - takie "prace", jaki i ściągające...

12.9.2007 (18:49)

Zgadzam się że Pieśń nad pieśniami nie ma autora!!! Ludzie, Pieśń nad pieśniami została napisana w I połowie IV w p.n.e. a Salomon żył około 930 rp.n.e. Sorry ale gdzie tu logika?? Fakt tak pisze na początku ale nie to nic nie znaczy.

Teksty kultury