profil

„Życie ludzkie jest tylko snem, zdawało się już niejednemu. I mnie również uczucie to stale towarzyszy" - Werter o wartościach życia.

poleca 85% 369 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Życie ludzkie ma ogromną wartość. To, czym kierujemy się w życiu i jak żyjemy zależy od wartości wpojonych nam i ukształtowanych przez okres naszego dorastania. I właśnie te wartości stają czasami w opozycji do nas; dla nich poświęcamy to, co dla nas najcenniejsze. Wartości, ideały stają się więcej warte, bardziej „bezcenne” niż życie.

Dla mnie życie jest jednym wielkim snem... sądzę, że dopiero po śmierci skosztujemy smak prawdziwego życia. Bo co można innego powiedzieć, gdy wstaje się rano; idzie do szkoły, wraca do domu, albo idzie się gdzieś do miasta. Potem kładzie się spać. Jest to jedyny moment, w którym można udać się do świata marzeń, świata pełnego kolorów, ze stanu który powinien trwać zawsze... A gdy przychodzi pragnienie pozostania w nim, otwiera się oczy po raz kolejny i dociera do nas szara rzeczywistość następnego dnia...

My – młodzież XXI wieku, żyjący już w nowym demokratycznym systemie politycznym, postrzegani jako agresywni, zbuntowani, młodzi ludzie. Jacy więc jesteśmy? Nie ma określonego wzorca współczesnego, młodego Polaka. Każdy z nas jest bowiem inny, przyjmuje własny system wartości moralnych i stara się zrealizować niekiedy bardzo odmienne marzenia. Czasem kochamy jak romantycy, a czasem traktujemy wręcz przedmiotowo...

Co nazywałby współczesny człowiek wartością? Oczywiście walory, uczucia, cechy, plusy, czy pozytywy. Lecz czy dzisiejsze pojęcie wartości definiuje to samo co przed laty? Otóż nie. Obecnie spotykamy się ze zjawiskiem degradacji wartości, które kiedyś uważane były za szlachetne. Przykładem tego może być chociażby zachowanie przy stole. Po przeczytaniu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza zaobserwować można, jak ważnym elementem w życiu szlachty był wspólny posiłek. Czas ten poświęcony nie tylko spożywaniu pokarmu, był także okazją do prowadzeniu wszelkich dyskusji i prawienia nauk. Równie ważną wartością była kultura osobista, oraz etyka zachowana przy obiedzie czy kolacji. Zauważyć można jak duże znaczenie miało dobre wychowanie i szacunek dla starszych wiekiem. Niestety dziś w niewielu domach zdarza się, by człowiek przywiązywał do tych rzeczy wagę. Żyjemy w ciągłym stresie, pośpiechu i stopniowo poddajemy się procesowi zaniku tradycji i obyczajów...
Postawa, która nie odnalazłaby się w dzisiejszym świecie to bohater typowo romantyczny, np. Werter, który jako nieszczęśliwy, porzucony kochanek pogrąża się w cierpieniu spowodowanym tragiczną miłością i poszukujący ukojenia w samobójstwie. Takie psychicznie słabe postacie nie poradziłyby sobie w dzisiejszym świecie, w którym liczy się pośpiech i bieg przed siebie byle do celu nawet po cierpieniu innych.

Świat w którym żyjemy możemy porównać do „teatru” czy do snu, którego nie chcielibyśmy przerywać, tylko w śnie możemy nie myśleć o swoich problemach, przenosimy się w zupełnie inny, odległy świat. Ludzie, w tak określonym „teatrze” przypominają więc marionetki lub nawet aktorów grających z góry wyznaczone dla nich role. Rezultatem takiego stwierdzenia było przekonanie o znikomej roli człowieka w świecie, jego bierności wobec losu i niechęci dokonania jakichkolwiek zmian w swoim życiu. Skoro bowiem w teatrze świata wszystko jest przez kogoś zaplanowane , nie należy martwić się przyszłością ani zagłębiać tajemnic losu, bowiem i tak nie zmieni to reguł zaplanowanego widowiska ...

Człowiek w dzisiejszych czasach powinien nie rezygnować z własnych celów, wartości, wiedzieć czego chce a jednocześnie być osobą wrażliwą .
Życie ludzie jest snem- określanym niekiedy wiecznym, który mógłby zastąpić nam wszystkie nasze cierpienia Los nie oszczędza nikogo. Ludzi dotyka śmierć, głód, bieda, stale wystawiani są na próbę, wciąż muszą się zmagać z cierpieniem. Można stąd wnioskować, że człowiek jest silny i wiele może wytrzymać. Chwile szczęścia są bardzo krótkie, szybko przemijają, powinniśmy je więc w pełni wykorzystać i cieszyć się z nich póki trwają. Współcześnie żyjący człowiek potrzebuje utworzenia nowego systemu wartości. Niezbędne są wskazówki w wędrówce życia, które byłyby dla nas odpowiednim autorytetem moralnym. Świat należy do ludzi odważnych, honorowych, wolnych i niezależnych. Należy być tolerancyjnym, szczerym, skromnym, uczciwym, bo tylko te wartości dają człowiekowi wieczność. Pamiętajmy, że swoim życiem wystawiamy świadectwo o nas samych, utrwalamy nasze istnienie i zapisujemy się w pamięci kolejnych pokoleń.

„Ludzie są jak wiatr. Jedni lekko przelecą przez życie i nic po nich nie zostaje, drudzy dmą jak wichry i zostają po nich złamane serca, jak drzewa po huraganie. A inni wieją jak trzeba, by wszystko mogło kwitnąć i owocować i to właśnie po tych zostaje piękno naszego świata....” Krystyna Siesicka.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty