profil

Z którym królem pojadę na bezludną wyspe?

poleca 85% 234 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

STEFAN BATORY -1533-86, książę siedmiogrodzki, król polski od 1576 (elekcja 1575); 1577 zmusił Gdańsk do uznania jego elekcji, zrezygnował jednak z pełnego podporządkowania miasta Polsce; 1579-81 toczył zwycięskie wojny z Moskwą, odzyskując Inflanty; utworzył Trybunał Koronny 1578 i Litewski 1581; przeprowadził reformy wojskowe, twórca piechoty wybranieckiej; założyciel Akademii Wileńskiej; zwolennik tolerancji religijnej.

Moim zdaniem każdy z polskich królów był postacią ciekawą. W każdej z biografii władcy jest cos interesującego, dlatego tak trudno zdecydować się, którego z królów najbardziej chciałbym zabrać na bezludna wyspę. Ciekawi mnie przede wszystkim spojrzenie każdego z królów na Polskę za czasów jego panowania, a na czasy teraźniejsze. Chciałbym usłyszeć jak każdy z nich pokierowałby państwem, aby Polska powróciła do czasów świetności.

Jednak mimo tych wszystkich ciekawych biografii na bezludna wyspę zabrałbym Stefana Batorego. Wyboru dokonałem ze względu na sukcesy, jakie miał on na polach bitew. Odznaczał on się z pośród innych królów niezwykłą odwagą, mężnie przeciwstawiał on się wrogom. Podczas wspólnych rozmów na pewno zapytałbym się jak czuł się, gdy Gdańsk odmówił uznania za króla. Czego poniósł konsekwencje, gdyż doprowadziło to do konfliktu zbrojnego (zakończonego w 1577). Spowodował to ze Gdańsk musiał uznać zwierzchnictwo króla i zapłacić wysoką kontrybucje. W zamian król Batory zrezygnował z budowy floty kaperskiej i wycofał statuty Karnkowskiego. Kolejne pytanie dotyczyłoby trzech wypraw: płockiej 1579r., wielkołucka 1580r., i pskowskiej 1581r., które zakończyły się pełnym sukcesem wojsk królewskich i zawarciem 10-letniego rozejmu w Jonie Zapolskim. Bardzo interesuje mnie jak przeprowadzał on reformy wojskowe min. Jak powołał piechotę, wybraniecką. Ustalił podział jazdy na ciężko zbrojną husarię, chorągwie kozackie i jazdę lekką. Spytałbym się czy z perspektywy czasu, uważa, ze słuszne byłyby jego starania o wzrost znaczenia sejmików kontem sejmu.

Na końcu opisałbym królowi jak w dzisiejszych czasach wygląda Uniwersytet wileński, który założył w 1579roku. Na zakończenie naszego spotkania na bezludnej wyspie pochwaliłbym króla za tolerancyjną politykę w stosunków do innowierców.

Matejki J. Poczet królów i książąt polskich Warszawa 1998
Besala J. Stefana Batorego, Warszawa 1992

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty