profil

Australia - fauna i flora

Ostatnia aktualizacja: 2021-11-18
poleca 82% 2940 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Australia wraz z Tasmania tworzą osobne państwo roślinne zwane Australia. Swoista flora wyróżnia się dużą ilością endemitów (75% gatunków). Najpopularniejszym endemitem Australii jest eukaliptus (ok. 500 gatunków), reprezentowany od form karłowatych do ogromnych drzew, dorównujących sekwojom amerykańskim. Dominującą formacją roślinną jest scrub - geste, kolczaste, sucholubne zarośla. Występuje tylko w kilku florystycznych odmianach: mallee - scrub z przewagą karłowatych eukaliptusów i kazuary (drzewo najczęściej krzaczaste występujące na suchych terytoriach Australii) oraz mulga - scrub, złożony z akacji. Rozmieszczenie formacji roślinnych jest uzależnione od panujących warunków klimatycznych danego obszaru Australii.

Północne i północno-wschodnie wybrzeże Australii porasta wilgotny las równikowy z takimi gatunkami roślin jak: bambusy, araukarie, liany, paprocie drzewiaste i eukaliptusy. Wybrzeże Zatoki Karpentaria zajmują lasy namorzynowe. Na południe od nich występuje las namorzynowy, przechodzący w sawannę. Bujne trawy sawann urozmaicają pojedyncze akacje, eukaliptusy, kazuaryny i drzewa butelkowe. Sawanny ku wnętrzu kontynentu przechodzą w półpustynie porośnięte scrubem, które zajmują całą środkową cześć Australii, po środkowo - zachodnie wybrzeże. Na obszarach, gdzie zanika scrub pojawia się sucholubna, szorstka trawa spinifex. Mimo że jest nie przydatna jako pasza dla zwierząt, spełnia bardzo ważna rolę, zapobiegając wywiewaniu piasku. Charakterystyczne dla wszystkich suchych regionów Australii są efemerydy - rośliny, które podczas deszczów mają bardzo krótki cykl rozwojowy. Południowo - zachodnie i południowo - wschodnie obszary lądu porastają lasy twardolistne z drzewem eukaliptusowym. Południową cześć zajmują zarośla, także z udziałem eukaliptusów. W Alpach Australijskich występuje roślinność alpejska.

Świat zwierzęcy Australii i Tasmanii jest zaliczany do krainy zoogeograficznej, zwanej australijska. Izolacja kontynentu australijskiego od pozostałych lądów w trzeciorzędzie spowodowała rozwój form reliktowych i endemicznych. Występują tu inne gatunki niż na pozostałych kontynentach. Prawie brak jest ssaków łożyskowych. Ich przedstawicielami są gryzonie z endemitem bobroszczurem, dziki pies dingo i nietoperze, wśród których wyróżniają się rudawki- „psy latające", żywiące się owocami. Powszechne są za to torbacze, czyli workowce, charakteryzujące się fałda brzuszną, w której dorosłe osobniki umieszczają swoje potomstwo. Głównym reprezentantem torbaczy jest kangur, którego długość może wynosić od kilkudziesięciu centymetrów do 3 metrów. Inne to misie koala, wombaty, wiewiórki workowate i krety workowate oraz wilki workowate - drapieżne torbacze na wymarciu w górskich rejonach Tasmanii. Najosobliwsze wśród ssaków są stekowce - prymitywne ssaki znoszące jaja. Należą do nich dziobaki i kolczatka, zaliczane do gatunków endemicznych.

Bardzo bogata jest fauna ptaków, wśród których także występują formy endemiczne. Najbardziej znane to strusie emu, kazuary, lirogony, altanniki, ptaki rajskie, nogale i papugi. Najciekawszym przedstawicielem gadów jest żyjący na północy krokodyl różańcowy. We wschodnich rzekach Australii żyje endemiczny przedstawiciel ichtiofauny - rogoząb. Jest to ryba należąca do gatunku dwudysznych, tzn. oddychająca zarówno skrzelami jak i przekształconym w płuco pęcherzem pławnym.

Pierwotna fauna i flora Australii ulega przeobrażeniu pod wpływem ingerencji człowieka. Pojawiły się nowe gatunki roślin i zwierząt, które wobec braku naturalnych wrogów nadmiernie się rozmnożyły. Plaga w skali ogolnokontynentalnej stały się króliki wśród zwierząt i opuncje wśród roślin.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty