profil

Fraszki Jana Kochanowskiego: "Na lipę" i "Na dom w Czarnolesie"

Ostatnia aktualizacja: 2022-05-10
poleca 83% 2960 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Fraszka to krótki i zwięzły utwór poetycki, często o treści żartobliwej lub satyryczno-humorystycznej. Nazwa (z włoskiego: frasca - drobiazg, głupstewko) została wprowadzona do literatury polskiej po raz pierwszy przez Jana Kochanowskiego.

"Na lipę"- fraszka jest poetyckim opisem lipy- drzewa bardzo pożytecznego dla jej właścicieli. Upersonifikowana lipa zwraca się do przechodnia w apostrofie zachęcającej do odpoczynku w cieniu jej liści. Drzewo obiecuje chłód i spokój, wygodę i ciszę. W jej konarach znajdują schronienie ptaki, z jego kwiatów pszczoły "biorą miód". Lipa- element wielkiego świata przyrody życzliwego człowiekowi- jest świadoma swojej wartości.

"Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie
Jako szczep napłodniejszy w hesperyjskim sadzie".

Powyższe słowa odwołują się do mitologii greckiej. W ogrodzie mitycznym Hesperyd rosły drzewa o złotych jabłkach, a obok ze źródła tryskała ambrozja- napój bogów. Porównanie lipy do hesperyjskiego drzewa podkreśla jej wyjątkowość i szczególne znaczenie.

Utwór jest poetycką pochwałą piękna przyrody, które pozwala człowiekowi zapomnieć o codziennych troskach. Niezwykłe drzewo, o cennych właściwościach, symbolizuje bezpieczeństwo i harmonię, jakie zapewnić może człowiekowi spokojna egzystencja na wsi. Kochanowski wielokrotnie podkreślał dobrodziejstwa płynące z pobytu w Czarnolesie. Frasza "Na lipę" należy do grupy utworów świadczących o niewątpliwym przywiązaniu poety do pełnego spokoju życia na wsi.

"Na dom w Czarnolesie"- fraszka ma formę ośmiowersowego monologu, w którym podmiot liryczny ocenia swoje życiowe dokonania. Mówiąc o swej "pracy" i boskim "zdarzeniu", pozostaje świadomy własnych osiągnięć, ale największą zasługę przypisuje wszechobecnemu Bogu. Życie w Czarnolesie uznaje poeta za udane i szczęśliwe. Czuje się tutaj dobrze, jako ziemianin i poeta, mąż i ojciec. Dziękuje Bogu za zdrowie, zamożność i talent. Za największą życiową wartość uznaje zachowanie spokoju wewnętrznego. Jego osiągnięcie jest możliwe tylko wtedy, gdy człowiek żyje uczciwie, otoczony "ludzką życzliwością". Z refleksji podmiotu lirycznego wyłania się określony wzór osobowy- człowieka skromnego i uczciwego, dla którego sens życia sprowadza się do przestrzegania kilku podstawowych wartości: szanowania ojczyzny i rodzinnego domu, dbałości o zdrowie i szacunek otoczenia, zapewnienia sobie spokojnej i godnej starości dzięki wcześniejszym zasługom.

Bóg, do którego podmiot liryczny kieruje swoje prośby, nie ma cech stwórcy groźnego i surowego, karzącego nieubłaganie za najmniejsze przewinienie. Okazuje się istotą opiekuńczą i sprawiedliwą, bliską ludziom. Ta bliskość Boga pozwala ludziom na harmonijne doskonalenie wewnętrzne, które w efekcie prowadzi do osiągnięcia życiowego zadowolenia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (6) Brak komentarzy

Ratujesz mi zycie !!! DZIEKI

Bardzo pomocna praca. Dzięki niej zrozumiałem znaczenie tego utworu.

Interpretacja bardzo zwięzla ale jest wszystko czego mi bylo trzeba:D rzadzisz, dzieki ziom:)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty