profil

Porównaj wizerunek Boga oraz relacje między Bogiem a człowiekiem w Pieśni XXV i Trenie XVIII Jana Kochanowskiego

poleca 85% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jan Kochanowski to autor wielu pieśni i trenów, w których często nawiązywał do relacji między Bogiem a człowiekiem. Możemy dostrzec ten motyw głównie w ,,Pieśni XXV" i ,,Trenie XVII". Każdy z utworów ukazuje odmienną wizję relacje Boga i człowieka. Dzieła napisane przez Kochanowskiego ukazują modlitwę podmiotu lirycznego, który po przez apostrofę zwraca się bezpośredno w stronę Boga. Zarówno w trenie jak i w pieśni możemy dopatrzyć się postawy chrześcijańskiej, gdzie grupa ludzi (podmiot zbiorowy) wypowiada się w pierwszej osobie liczby mnogiej, jako wspólnota.
Pierwszy utwór ma charakter pochwalny, gdzie podmiot liryczny chwali Boga za Jego czyny. Mówi tu o jego dokonaniach i podarunkach wobec człowieka. W ,, Pieśni XXV" Bóg jest miłosierny wobec człowieka, którego sam stworzył. Przedstawiony jest jako jedyny stwórca całego świata, który tworzy świat bez grzechu. Bóg jest wszechobecny a za razem wszechmocnym władcą, który zarządza florą "Za Twoim rozkazaniem w brzegach morze stoi, A zamierzonych grznic przekroczyć się boi". Bóg jest ukazany w tej pieśni, także jako dobry opiekun, łaskawy dla ludu oraz sprzymierzeniec "dobroć nigdy nie ustanie". Człowie wychwala Boga, stawia go na pierwszym miejscu w swoim życiu ponad wszystkie aspekty. Wierzy w Jego troskę oraz poczucie własnego bezbieczeństwa, które dostrzegamy w cytacie: ,,Chowaj nas, póki raczysz, na tej niskiej ziemi, Jedno zawżdy niech będziem pod skrzydłami Twemi".
W ,, Trenie XVIII" Bóg jest ukazany nieco inaczej. Po raz pierwszy w ciągu całego cyklu pojawia się podmiot zbiorowy. Podmiot liryczny utożsamia się z ludźmi, którzy dopuścili się grzechu ale równocześnie oddają się woli stwórcy ,,Ale ojcowskim nas karz obyczajem, Boć przed Twym gniewem stajem". Bóg jest przedstawiony jako srogi ojciec swoich dzieci ,, Jeśli nad nami stanie Twa ciężka Boska ręka". Człowiek popełnił wiele błędów lecz Bóg jest na tyle miłosierny, że potrafi wybaczyć wszystko ,,Wielkie przed Tobą są występy moje Lecz miłosierdzie Twoje Przewyższa wszystki złości". Lud kieruje swe modlitwy do Boga, prosząc go o litość za swoje występki ,, Użyj dziś, Panie, nade mną litości!".
Kochanowski był przedstawicielem renesansu, który przedstawił różnicę miedzy człowiekiem grzesznym chwalącym Boga, a pokornym grzesznikiem oraz Bogiem Stwórcą, a Bogiem Ojcem i Sędzią. Oba wzorce mają podobieństwa jak i rózniece ponieważ Kochanowski nie opisał inaczej tego jaki jest Bóg lecz tylkojego rolę. Emocje zawarte w pieśni były bardzo pozytywne, zaś w trenie były nasycone negatywnie ze względu na tragedie, która przydarzyła się Kochanowskiemu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty