profil

Która postawa bardziej sprzyja szczęściu - być czy mieć?

poleca 85% 582 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pytanie zawarte w temacie ,,Która postawa bardziej sprzyja szczęściu - być czy mieć?" nurtuje wielu współczesnych ludzi. W czasie, w którym pieniądz ,,rządzi" światem, coraz trudniej zdecydować się na właściwą postawę. Według mnie, szczęśliwy jest ten człowiek, który woli ,,być" niż ,,mieć".

Po pierwsze, ludzie nastawieni na ,,bycie", mają poczucie sensu w życiu. Nie biorą udziału w ,,wyścigu szczurów", nie czekają na samoistne rozwiązanie problemów, skupiają się na tym co najważniejsze - na samorealizacji, rodzinie i rozwoju. Nie skupiają się na powiększaniu dóbr, ale to nie znaczy, że siedzą z założonymi rękami. Stawiają na rozwój duchowy, który jest podstawą, potrzebną, by odkryć sens życia. Pieniądze często w tym przeszkadzają, ponieważ skupienie się tylko na ich zarabianiu zabiera mnóstwo czasu i często prowadzi do zrujnowania zdrowia psychicznego. Wielu ludzi, którzy wybrali postawę ,,mieć", nie czuje sensu życia.

Po drugie, to, co najważniejsze w życiu jest za darmo. Niemalże każdy zapytany o to, czym jest szczęście, odpowie, że to miłość, przyjaźń, miłe gesty, radość, satysfakcja z osiągniętego celu czy nowo zdobytej umiejętności. Znajdzie się odsetek ludzi, którzy do tej listy dołożą także wakacje na egzotycznej wyspie, nowy samochód czy wysokie stanowisko w pracy. Niestety, ,,apetyt rośnie w miarę jedzenia", a czym więcej się ma, tym trudniej to docenić. Przekonał się o tym Michał, główny bohater książki Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk pt. ,,110 ulic". Chłopak ten, od zawsze żył w dobrobycie i dzięki temu był lubiany przez znajomych, więc zdawał się być szczęśliwy. Gdy jego rodzice zaczęli mieć problemy finansowe i byli zmuszeni przeprowadzić się do małej mieściny oraz zacząć żyć oszczędniej, wydawało mu się, że cały jego świat się zawalił. Jednak po dłuższym czasie, Michał nauczył się nie przywiązywać tak wielkiej wagi do pieniędzy. W nowym miejscu poznał wielu wartościowych ludzi i zaczął być naprawdę szczęśliwy, dlatego, gdy okazało się, że problemy finansowe minęły i ma wrócić do starego domu w Warszawie, wcale nie chciał opuścić swego dotychczasowego życia i powrócić do miejsca, gdzie na posiadane bogactwa zwraca się największą uwagę.

Po trzecie, człowiek przyjmujący postawę ,,być" potrafi być szczęśliwy nawet w obliczu przeciwności losu. Największą przyjemność sprawia mu droga do osiągnięcia celu, sam sukces nie jest aż tak istotny. Jest świadom, że podejmowanie wysiłku i niepoddawanie się sprawia, że jakieś działanie jest wartościowe. Człowiek przyjmujący postawę ,,mieć" skupia się tylko na myśli o osiągnięciu sukcesu, czeka na to wielkie szczęście, a praca wkładana w jego osiągnięcie jest dla niego mordęgą. Dlatego ma słabo ukształtowany charakter i nie skupia się na samorealizacji, lecz tylko na swojej skuteczności w działaniu.
Człowiek skrajnie nastawiony na ,,mieć" nie będzie szczęśliwy ze względu na ciągły stres i presję związaną z uzyskiwaniem pieniędzy i pozycji w społeczeństwie. Lecz także człowiek, który wcale nie przejmuje się pieniędzmi, może zaniedbywać swoją rodzinę, nie zapewniając im podstawowych rzeczy potrzebnych do życia w komforcie. Ważne jest, by żyć rozsądnie i skupiać się na tym, by ,,być", nie ignorując wartości pieniędzy w życiu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury
Formy wypowiedzi