profil

My Best Friend

drukuj
satysfakcja 73 % 22 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

My best friend is a person who I meet eight years ago and I have been keeping up contact with him till present time. His name is Maciek but mates call him Osa. We have known each other since we started the primary school. We haven’t got any secrets between us.

He is medium height, wieghs about fifty kilos. He has got short, dark hair and slanting, brown eyes. He is well built and that is caused by visiting gym twice a week. He improves strenght and stamina of his muscles. He also wears glasses because he is short-sighted. He has got a beautiful dog called Fafik. He is a very obedient pet. He likes every kind of team sport but the most he prefers playing basketball, so do I. He also enjoys listening to rap music.

Maciek lives with his parents and he is very tidy. Every time I visit him he has got a shiny and clean room. He is also good-humoured and you can’t get bored with his company. He is very outspoken and you can talk to him about everything and he always gives you a sicere opinion. He is also very honest and generous. He lends me some cash if I am in need and he sometimes shres his goods. He is very intelligent and clever so he can always solve the problem by many methods or ways.

However, like every person he has got some drawbacks. For example he is very agressive and sometimes he even scares me with his behavior and inability of getting rid of anger and irritation. While he is under stress he can be very nervous but I always try to keep him calm and help him to avoid stressful situations.

To sum up, I think that my life would have changed a lot if I hadn’t meet Maciek. It is an unique perosn and I believe that our friendship will survive no mather how many tests it will be submitted.


Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: my_best_friend.doc
Komentarze (6) Brak komentarzy
27.7.2006 (14:26)

faktycznie nie ma zachowanych kanonow! praca sprawia wrazenie jakby autor usiadł i pisał to co mu się w danej chwili przypomniało, gdyby to "posprzątać" i poukładać bylo by lepiej!

27.7.2006 (14:26)

Na pierwszy żut oka praca ma błędy a praca z błędami jest nic nie warta

27.7.2006 (14:19)

Pasowało by, żeby ktoś kto umie angielski sprawdził tę pracę bo po co komu ściągać pracę z błędami????????

27.7.2006 (14:12)

praca na maksa pogmatwana i nie poukladana nie ma nic wspolnego z porzadna charakterystyka.

27.7.2006 (14:10)

Praca na pierwszy rzut oka ok. Lecz nie zostały zachowane kanony opisu(bynajmniej opisu w jęz. angielskim) Np. Swoje opinie, czyli uzycie "I" dozwolone jest tylko we wstępie i w zakonczeniu pracy. Dobre dla liceum i gimnazjum. Studentom Filologii angielskiej nie polecam.



Zadania z Języka angielskiego
ooooooolenka0 rozwiązanych zadań
Język angielski 50 pkt wczoraj o 18:15

Pocztówka z wakacji zawierająca opis: - gdzie się było, - z kim się spędzało czas, - co ostatnio robiliście i gdzie byliście (czas Past Simple) -...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 38 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

kama112130 rozwiązanych zadań
Język angielski 222 pkt wczoraj o 16:26

Opis gwiazdy byle jakiej ale po angielsku

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 167 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

jj130 rozwiązanych zadań
Język angielski 100 pkt 18.12.2014 (19:41)

1. Write questions and answers which are true for you. 1. What/music/you and your friends/usually/listen to?...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

laysol0 rozwiązanych zadań
Język angielski 200 pkt 18.12.2014 (16:40)

Zadania w załczniku.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 150 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Galor0 rozwiązanych zadań
Język angielski 350 pkt 18.12.2014 (12:31)

Napisz list do przyjaciela z anglii 250 słów,który będzie zawierał takie informacje: 1.Podziękowania za poprzedni list 2.Jak wygląda mój dzień 3.Co...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 263 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.