profil

Wykonanie budynku w technologii lekkiego szkieletu stalowego

poleca 87% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przedstawiam Państwu system budowy domu w technologii lekkiego szkieletu stalowego. Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne powstały w oparciu o produkowane wysokiej jakości zimnogięte profile stalowe ze stali ocynkowanej. Kształtowniki ( ze względu na parametry konstrukcyjne stali), doskonale zastępują stosowane dotąd w lekkich konstrukcjach szkieletowych drewno, a odporność na korozję pozwala im z powodzeniem konkurować z tradycyjnymi materiałami budowlanymi.

Technologia lekkiego szkieletu stalowego umożliwia szybką realizację domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, bliźniaczej oraz budynków wolnostojących, jedno i dwu- kondygnacyjnych, jak też pawilonów handlowych czy domków letniskowych. Nowością w zakresie tej technologii jest możliwość wykonywania lekkich hal magazynowych o rozpiętościach 9m, 12m i wysokości 4m. Budynki wykonane w tej technologii spełniają wszystkie obowiązujące w Polsce normy budowlane i warunki techniczne, a stanowiące konstrukcję budynku profile zimnogięte ze stali ocynkowanej, posiadają aktualny certyfikat na znak bezpieczeństwa „B”.


Podstawowymi zaletami technologii lekkiego szkieletu stalowego są:

- szybkość i dokładność montażu – dzięki dokładnemu przycięciu wszystkich elementów konstrukcyjnych w warunkach warsztatowych i zastosowaniu panelizacji segmentów ściennych i kratownic dachowych możliwe jest wykonanie na gotowym stanie zerowym domu mieszkalnego „ pod klucz ” w 8 do 10 tygodni.

- energooszczędność – uwarstwienie ścian i stropów pozwala na uzyskanie oszczędności wynikających z bardzo dobrej izolacyjności ( U<0,30 W/m2U ), obniżającej zużycie energii.

- lekkość konstrukcji - obiekty wykonane w technologii lekkiego szkieletu stalowego są znacznie lżejsze niż obiekty o zbliżonej konfiguracji lecz wykonane tradycyjnie. Pozwala to rozbudowywać w górę obiekty, które nie zostały zaprojektowane na dodatkowe piętro. Poza tym montaż budynku wykonuje się ręcznie, gdyż nie zachodzi konieczność używania ciężkiego sprzętu montażowego.
- materiałooszczędność -

Konstrukcje wykonaną w technologii lekkiego szkieletu stalowego można dostarczyć na plac budowy na dwa sposoby : w postaci pojedynczych elementów dociętych na odpowiednią długość wraz z blachami węzłowymi i śrubami samowiercącymi, albo w postaci gotowych paneli (ścian i wiązarów dachowych). To drugie rozwiązani pozwala na bardzo szybki montaż konstrukcji przy zachowaniu wysokiej jakości wymiarowej. Wymiary i ciężary elementów konstrukcyjnych oraz wypełnienia ścian zostały tak zaprojektowane aby było zbędne stosowanie sprzętu ciężkiego. Cały montaż konstrukcji odbywa się ręcznie tylko przy użyciu wkrętarek z regulowanym momentem obrotowym. Ekipa 3-4 osobowa konstrukcje domu o powierzchni 120 m2 montuje w ciągu 5 dni, natomiast budowa całego domu od stanu zerowego pod klucz trwa 8-10 tygodni. Dzięki temu iż stal jest materiałem mało wrażliwym na warunki atmosferyczne wszystkie prace mogą być również prowadzone podczas niesprzyjającej pogodzie np. opady deszczu; a nawet zimą.


Ważnym elementem w tej technologii jest profil OMEGA , który ma do spełnienia kilka zadań, takich jak:


· Usztywnienie całej konstrukcji.
· Do niego mocowane są płyty OSB 3 z zewnątrz a od wewnątrz budynku płyty kartonowo-gipsowe.
· Profil ten eliminuje występowanie mostków termicznych.
· OMEGA powoduje zwiększenie grubości izolacji termicznej wewnątrz ściany oraz umożliwia przeprowadzenie niektórych instalacji bezpośrednio pod płytą kartonowo-gipsową.

Po zmontowaniu całej konstrukcji na fundamencie jest ona do niego przytwierdzona przy pomocy kotew stalowych rozprężnych. Dokładność wykonania konstrukcji jest bardzo wysoka, a odchyłki nie przekraczają zwykle 1 mm. Istotną sprawą jest również wykonanie pętli uziemiającej, która w przypadku wystąpienia przebicia w instalacji elektrycznej powoduje, że dom nie będzie „kopał”. W ściance kształtownika typu C, który wykorzystywany jest na słupki pionowe wykonane są otwory, przez które przeprowadzone są instalacje (elektryczna, wodna, TV i inne) co z kolei poprawia estetykę wnętrza.

Zewnętrzne poszycie konstrukcji stanowi płyta OSB 3, która jest mocowana za pomocą wkrętów samowiercących, do której następnie mocujemy folię wiatroizolacyjną. Domy są dodatkowo ocieplane z zewnątrz styropianem ryflowanym mocowanym na łatach drewnianych (dla elewacji wykonanej z sidingu) lub przy pomocy kołków do styropianu (dla elewacji z tynku akrylowego). Tak docieplona ściana charakteryzuje się współczynnikiem k < 0.3 W/m2 K. Standardowo konstrukcje domów są obliczone na lekkie pokrycia dachowe ( blachodachówka, gont papowy i inne).W przypadku gdy inwestor zamierza położyć na dach dachówkę ceramiczną producent dokonuje odpowiednich zmian konstrukcyjnych - najczęściej poprzez zwiększenie grubości profili.

Od wewnątrz do kształtowników mocuje się folię paroizolacyjną z powłoką aluminium (ściany zewnętrzne i strop), która ma za zadanie chronić wełnę mineralną przed para wodną, a także działa jako ekran odbijający ciepło do środka domu. Ostateczne wykończenie ścian wewnętrznych stanowią płyty kartonowo-gipsowe, które można dowolnie wykończyć poprzez malowanie, tapetowanie lub położenie glazury. Ze względu na to iż stal jest materiałem przenoszącym dźwięki wszystkie ściany i strop są wypełnione wełną mineralną co zapewnia komfort akustyczny. Wcześniej wspominałem o zaletach szkieletu stalowego teraz więc należy wspomnieć o jego wadach. Stal jest materiałem nie odpornym na wysokie temperatury (mięknięcie), dlatego niezbędne jest wykonanie zabezpieczeń przeciwpożarowych w postaci obudowania całej konstrukcji płytami kartonowo-gipsowymi.Za wadę również można uznać to, że produkcja stali jest procesem niezbyt przyjaznym dla środowiska naturalnego. Montaż szkieletu stalowego nie jest polecany do samodzielnego składania. Natomiast ekipa wykonawcza zarekomendowana przez producenta zmontuje go z odpowiednim reżimem technologicznym. Jeżeliby porównać cenowo szkielet stalowy i drewniany (koszt materiału) to ceny ich w obecnej chwili są zbliżone, jednak tendencje na rynku są takie iż ceny drewna rosną, a stali maleją (nadprodukcja stali na świecie).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut