profil

Sztuka w Atenach (Starozytnosc)

poleca 85% 108 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sokrates Ajschylos Teatr grecki

Związek Morski

Mimo zwycięstwa Greków nad Persami pod Salamina i Platejami wiele miast jońskich na wybrzeżu Azji Mniejszej wciąż znajdowało się pod perskim panowaniem. Większość Greckich polis postanowiła się zawrzeć Związek Morski (bez Sparty która wycofała się z wojny). Jego celem było wybudowanie floty do dalszej walki z Persami. Członkowie mieli obowiązek co roku dostarczyć określoną liczbę statków i wpłacić określoną sumę do wspólnej kasy. Pieniędzmi zarządzali Ateńczycy. Gdy w 449 roku p.n.e. podpisano pokój z Persami niektóre państwa zaprzestały płacić składki lecz Ateńczycy nakłonili ich do zmiany decyzji siłą. Ateny potrzebowały tych pieniędzy aby umacniać swa potęgę i upiększać miasto.

Potęga i piękno Aten

Ateńczycy wybudowali drugi port w Pireus i został on połączony (wraz z dawnym portem w Faleronie) z Atenami murami obronnymi (12 km.), miasto stało się twierdzą. To flota dala im przewagę nad innymi polis. Po wojnach z Persami rządy przejął Perykles aż do jego śmierci w 429 roku p.n.e. Za swój cel uznał potęgę Aten na zewnątrz i świętość Aten wewnątrz. Szczególnie zależało mu na odbudowie Akropolu spalonego przez Persów. Największą świątynią Akropolu została poświecona Atenie Partenon, mierzyła 70 m dl. i 34 szer. Wewnątrz w lekkim półmroku, stal 12-metrowy Posag bogini, dzieło Fidiasza.

Epoka klasyczna-Fidiasz

Przectawicielem epoki klasycznej był Fidiasz rzeźbiąc słynnego Dyskobola.
Fidiasz urodził się od 500 lat p.n.e., na polecenie Peryklesa kierował budowa Akropolu. Zrobił on oprócz Dyskobola, Atenę umieszczona wewnątrz Partenonu czy tez równie słynnego (jeżeli nie więcej) Zeusa Olimpijskiego.

Teatr

Nim powstała pierwsza tragedia odchodom ku czci boga Dionizosa towarzyszyły występy chórów. W VI wieku p.n.e. dołączył do nich aktor, prowadził on dialog z przodownikiem chóru. To wydarzenie było początkiem teatru. W V wieku p.n.e. Ajschylos wprowadził drugiego aktora a nieco później Sofokles trzeciego. Aktorami byli zawsze mężczyźni którzy by zagrać jakąś role zakładali maski. Każdy aktor mógł jednak odgrywać kilka postaci. Chór zaś komentował akcje sztuki. W V wieku p. sztuki teatralne ku czci Dionizosa wystawiano w Atenach, trwały one przeważnie 4 dnie. W ciągu jednego dnie wystawiano na ogól 3 tragedie. Teatr Dionizosa W Atenach mógł pomieścić aż 17 tys. widzów. Początkowo widzowie nie płacili za wstęp lecz na widowni często brakowało miejsc . Wprowadzono wówczas tanie bilety choć i tak Perykles doprowadził do wypłacania najbiedniejszym obywatelom zasiłku teatralnego. Teatr odgrywał bowiem bardzo ważna role wiemy tez iż kobiety tez
tam chodziły. Do dziś zachowało się 32 tragedie np. „Antygona”.

Filozofowie-„Miłośnicy mądrości”

W drogiej połowie V wieku do najwybitniejszych filozofów należał Sokrates, w przeciwieństwie Do innych filozofów nie uważał się za mędrca. Lubił on przechodzić ulicami i rozmawiać tam z ludźmi. Udowadniać im ich niewiedze i pomagać w odnalezieniu prawdy. Jednak nie wszystkim podobało się to. Filozof został oskarżony o bezbożność i o demoralizacje młodzieży, został skazany na śmierć poprzez wypicie trucizny. Poglądy Sokratesa znamy z dzieł jego wielkiego ucznia Platona, również Ateńczyka. Założył on pierwsza szkole filozofów, tzw. Akademie. Jego system filozoficzny nazywany jest idealizmem.


Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty