profil

Rodzaje promieniowań

poleca 85% 164 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

RODZAJE PROMIENIOWANIA JĄDROWEGO
Lekkie IZOTOPY są trwałe, jeżeli stosunek liczby neutronów do protonów w ich jądrze wynosi 1 lub nieznacznie przekracza te wartość. Przy większym nadmiarze neutronów jądra staja się nietrwałe i emitują promieniowanie BETA-.

Im jądra są większe , tym silniejsze jest odpychanie elektrostatyczne protonów i tym większy nadmiar neutronów jest potrzebny dla zapewnienia trwałości jąder.

Stosunek liczby neutronów do protonów w trwałych izotopach zmienia się od 1 dla pierwiastków lekkich, do ok.1,5 dla pierwiastków ciężkich.

Izotopy, których jądra zawierają większy nadmiar neutronów są zwykle emiterami promieniowania BETA-.

Kiedy liczba protonów w jądrze przekracza 83u(bizmut), nadmiar neutronów już nie wystarcz do zapewnienia trwałości jąder. Mamy wtedy pierwiastki radioaktywne.

Ciężki radioizotop jest najczęściej emiterem promieniowania ALFA, w wyniku czego przekształca się w izotop pierwiastka, którego liczba atomowa jest mniejsza o 2 , a liczba masowa o 4. Nie oznacza to, że produkt przemiany promieniotwórczej jest trwały. Najczęściej ulega on dalszym przemianom i tworzy się szereg promieniotwórczy.

Jądro, które uległo przemianie ALFA lub BETA- , często ma dodatkowa energię i żeby ją stracić wysyła wysokoenergetyczne promieniowania elektromagnetyczne y.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta