profil

Nadmiar i niedobór białka w organizmie

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-28
poleca 85% 119 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Niedobór białka w organizmie ludzkim powoduje upośledzenie ogólnego stanu zdrowia, poprzez zmniejszenie odporności, a u dzieci i młodzieży opóźnienie wzrostu, spadek masy ciała , wątłość, osłabienie i opóźnienie ogólnego rozwoju fizycznego i umysłowego

Prowadzi do wychudzenia, wycieńczenia a w skrajnych przypadkach do śmierci.

Niedobór białka prowadzi również do kwashiorkor: poważnej choroby, która objawia się apatią, brakiem łaknienia, zmianami skórnymi, a u dzieci powoduje zahamowanie rozwoju fizycznego i umysłowego.

Niedobór białka C odgrywa pewną rolę w patogenezie udaru mózgu, choć nie tak dużą jak do niedawna jeszcze sądzono. Przy istnieniu dodatkowych czynników ryzyka zarówno u dzieci, jak i u dorosłych niedobór PC może być ważnym czynnikiem, przesądzającym o wystąpieniu udaru mózgu. Niedobory białkowe są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży.

Długotrwałe niedobory białkowe w życiu płodowym i u niemowląt odbijają się na ich rozwoju fizycznym, a także umysłowym.

Powoduje także: anemię, owrzodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego, pogorszenie regeneracji tkanek, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, szorstkość skóry, zmniejsza popęd płciowy. Może także występować depresja, obrzęki stawów u dzieci, zmarszczki i inne oznaki wczesnego starzenia.

Kolejnym skutkiem jest kardiomiopatia i w dystrofii Duchenne'a oraz Beckera (prawdopodobnie brak białka dystrofiny) - schorzenie to rozpoczyna się w mięśniu serca. Polega na powiększeniu, przeroście tego mięśnia lub sztywności komór serca.

Natomiast nadmiar białka w organizmie może powodować osteoporoze - (zrzeszotnienia kości, zanik kości objawiający się zmniejszeniem gęstości utkania kostnego, ścieczeniem
korowej warstwy kości, zatarciem ich struktury beleczkowej)
Cywilizowany człowiek spożywa białko w nadmiarze, co sprawia, że wzrasta liczba zachorowań na miażdżycę, alergię, choroby nerwowe, stawów, infekcje i nowotwory.

Częste spożywanie nadmiernych ilości białek może także powodować zaburzenia w metabolizmie organizmu, doprowadzając do chorób wątroby i nerek z powodu ich przeciążenia
Udowodniono, że nadmiar białka (mięsa szczególnie) przyczynia się do powstawania chorób serca, raka jelita grubego i choroby zwyrodnienienowej stawów, sprzyja zaparciom i ułatwia rozwój bakterii gnilnych w jelitach. Powoduje także nerwowość, bezsenność i wzrost ciśnienia tętniczego.

Źródła
  1. Henryk Młodecki, Lech Piekarski- „Zagadnienia zdrowotne żywności.” Podręcznik dla studentów farmacji. Warszawa 1982
  2. Podstawy żywienia człowieka. Podręcznik dla technikum. Warszawa 1988
  3. „Zdrowo jeść. By zdrowo żyć” Michael Sharon. Warszawa 1999
  4. Internet: www.idn.org.pl, www.ia.pw.edu.pl, www.publikacje.edu.pl
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty