profil

Sprawozdanie z wycieczki do Muzeum Ewolucji w Warszawie

poleca 85% 2569 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

SPRAWOZDANIE

Dnia 7 października 2003 wybraliśmy się z klasami III A, B, C, D na wycieczkę do Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Odwiedziny w muzeum były bardzo ciekawe. Dowiedziałem się o istnieniu 30 centymetrowej ćmy. Moja wiedza została poszerzona na temat jadowitych węży. Jest ich niewiele np.: Wąż Koralowy (Micrurus corallinus, silnie jadowity, jego długość sięga 50 cm, jest koralowo-czerwony z wąskimi, czarnymi, biało obrzeżonymi pierścieniami).

Ryjówka aksamitna, Sorex araneus, długość ciała 6–8,5 cm, ogona 3–5 cm, waga 6–12 g. Grzbiet czarnobrązowy, boki czerwonawobrązowe, brzuch od żółtawo- do srebrnoszarego, pyszczek wydłużony w spiczasty ryjek, okrągłe uszy ledwo wystają z futerka, ogon o krótkim włosie.

Widziałem również wiele gatunków os, chrząszczy, gadów, ssaków. Zobaczyłem szkielety dinozaurów, które wyginęły wiele milionów lat temu. Dinozaury to wymarła grupa gadów z nadrzędu archozaurów. Charakteryzowało je pionowe ustawienie kończyn tylnych pod tułowiem. Podczas mezozoiku były grupą panującą na lądach. Nigdy nie wykształciły form wodnych i latających. Dinozaury dzieli się na gadziomiedniczne i ptasiomiedniczne.

Triceratops, kopalny gad z rzędu dinozaurów ptasiomiednicznych — kreda; Ameryka Północna

Dowiedziałem się także wielu nowych informacji na temat praprzodków ludzi. Pierwszym człowiekiem na Ziemi był Australopitek. Żył on od 3,7 do 1,3 mln lat temu. Następnym był Homo Habilis (2 do 1,5 mln lat temu).

Homo Habilis – proba rekonstrukcji czszki.

Po Homo Habilis nastąpił Homo Erectus (Pitekantrop). Występował od ok. 1,5 mln do ok. 250 tys. lat temu. Pitekantrop opanował krzesanie i przechowywanie ognia, uprawiał myślistwo i zbieractwo. Później był Neandertalczyk. Występował od ok. 250 tys. do ok. 40 tys. lat temu. Uprawiał myślistwo i zbieractwo, znał ogień i zapewne chronił ciało przed zimnem skórami. Praktykował obrzędowy pochówek zmarłych. Wyginął z nieznanych nam powodów. Najbardziej rozwiniętą formą człowieka jest Homo Sapiens.

Homo Sapiens.

Wycieczka do Muzeum Ewolucji bardzo mi się spodobała. Myślę, iż pogłębiła zakres moich wiadomości zdobytych na lekcjach historii i biologii. Uważam, że takie wyjazdy są potrzebne, gdyż pozwalają lepiej przyswoić wiedzę teoretyczną.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta