profil

Komputer-wróg czy przyjaciel? - rozprawka na ten temat.

drukuj
satysfakcja 84 % 574 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Komputer-wróg czy przyjaciel?


Celem tej pracy jest rozstrzygnięcie pytania nurtującego wielu ludzi: Czy komputer jest wrogiem czy przyjacielem człowieka we współczesnym życiu? Myślę, że na pytanie zawarte w temacie nie da sie jednoznacznie odpowiedzieć. Wbrew temu, co na ten temat mogliby sądzić inni, uważam, że komputer ma i zalety, i wady. Jestem pewien, że jednak zalet jest o wiele więcej.

Pierwszym z moich argumentów jest chyba najważniejsze z zastosowań komputera jakim jest dostęp do informacji. Dzięki komputerowi, za pośrednictwem internetu, mamy szybki dostęp do najświeższych informacji. Na bierząco możemy sprawdzać najważniejsze wiadomości dnia, słuchać radia i uczestniczyć w różnorakich dyskusjach.
Mamy możliwośc szybkiego uzyskania ważnych wiadomośći jako jedni z pierwszych w Polsce, Europie lub na całym świecie. Jest to bardzo ważne, często bywa miłe. Na przykład, gdy czekamy na wyniki jakiegoś konkursu, w którym bierze udział nasz idol lub ktoś dla nas ważny.

Kolejnym argumentem jest możliwość grania w ciekawe gry, słuchania swojej ulubionej muzyki, oraz oglądanie starych jak i nowych filmów na Cd czy DvD. Ciekawe gry komputerowe pozwalają, choć na chwilę, zapomnieć o istnieniu słowa nuda. Przemierzając kolejne plansze gry naszym bohaterem, \\\\\\\\\\\\\\\"wpadamy\\\\\\\\\\\\\\\" w świat fantazji, wiecznego szczęścia i trwającego całe wieki życia. Zawsze chętnie powracamy do tego świata, gdy tylko stwierdzimy, że mamy troszkę wolnego czasu. Pozwala nam to bez ograniczeń rozwijać naszą wyobraźnię. Jako przykładem posłuże się grą o nazwie \\\\\\\\\\\\\\\"Budujemy domy\\\\\\\\\\\\\\\". Naprawdę trzeba się wiele natrudzić, aby zbudować już dwudziesty, lecz inny dom niż wszystkie poprzednie. Co do filmów i muzyki bardzo dużo zaoszczędzimy na biletach do kina oraz na płytach z muzyką naszych ulubionych wykonawców.

Dzięki zaopatrzeniu naszego komputera w łącze internetowe mamy możliwość poznania różnych ciekawych ludzi, czy nawet sławnych osobistości ze świata telewizji, a nawet polityki. Szybkość docierania wiadomości jest natychmiastowa, w przeciwieństwie do tradycyjnej poczty, gdzie, jeżeli wysyłamy list za granicę, musimy czekać nawet do kilkunastu dni. Możemy równocześnie rozmawiać z kuzynem, wujkiem czy nawet babcią, niezależnie od tego, czy mieszkają pietro niżej, czy w innym mieście lub państwie.Dodatkowym argumentem może być możliwośc korzystania z różnych programów edytorskich. Za pomocą programów edytorskich możemy przygotować np. wypracowanie, terminarze, listę zakupów i wiele innych rzeczy potrzebnych w życiu codziennym. Gdyby nie program edytorski, teraz zapewne odpoczywałbym z powodu bolącej mnie ręki, ponieważ pisałbym na kartce, a nie na klawiaturze. Edytowac na komputerze możemy nie tylko tekst. Mogą to być zdjęcia lub różnorakie obrazy, bądź też dźwięki. Możemy tworzyć własne \\\\\\\\\\\\\\\"dzieła\\\\\\\\\\\\\\\" namalowane poprzez kursor myszy oraz skomponować własną melodię.

Nie należy jednak zapominać, że nie jest to urządzenie idealne. Niestety, moimi kolejnymi argumentami będą fakty, że komputer nie ma samych zalet.
Korzystanie z komputera z czasem prowadzi do uzależnienia. Wszystko, co się ma, na co dzień, zawsze dostępne i w dodatku ciekawe, prowadzi do uzależnienia. Mam nadzieję, że każdy wie, co to jest uzależnienie, do czego ono prowadzi, oraz że każdy potrafi określić, czy jest uzależniony od komputera i jak korzystac z niego z umiarem.

Kolejną wadą komputera jest pogorszenie się wzroku od długiego wpatrywania się w monitor. Według danych statystycznych tylko jedna na pięc osób, korzystających z komputera, zakłada specjalne okulary ochronne lub siatkę na monitor.

Niepożądane strony internetowe są dużą zmorą internautów. Dzieci, które z natury są bardzo ciekawe, mają dostęp do stron nieprzenaczonych dla nich, zawierających wulgarne teksty, czy brutalne, krwawe lub nieprzyzwoite zdjęcia oraz filmy i dźwięki. Rodzice nie mają pełnej kontroli nad swoimi pociechami, ani świadomości, że dzieci nie mają problemów z dostępem do takich stron i plików.

Wyżej pisałem o komunikacji poprzez internet. Takie znajomości mogą być niebezpieczne lub nienajlepsze w skutkach. Każdy jest narażony na to że ktoś podzszywa się pod niego, każdy może byc zastraszany przez internet, każdy nieświadomie może zarazić swój komputer wirusem.

Nie możemy się od komputera \\\\\\\\\\\\\\\"odwrócić\\\\\\\\\\\\\\\", gdyż zwyczajnie utrudnimy sobie życie. Nie należy się do niego zbytnio przyzwyczajać, lecz korzystać z niego z umiarem. Przytoczone argumenty wystarczą, by stwierdzić, że komputer jest bardzo przydatny w życiu człowieka. Wszystkim opisanym przeze mnie argumentom, świadczącym o złym wpływie komputera na życie człowieka, da się niemal całkowicie zapobiedz. Bez komputera da się żyć, ale w dzisiejszym świecie trudno się bez niego obejść. Ja uważam, że jest on naszym dobrym pomocnikiem i współzawodnikiem w wielu sprawach.Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (36) Brak komentarzy
29.11.2011 (21:41)

super praca bardzo sie przydała . Dzieki.

25.9.2011 (18:51)

co wy z tym zajmowaniem myslicie ze nauczyciel tego nie znalazl w internecie?

9.5.2011 (17:53)

Będzin 2011 zajęte!