profil

Zagrożenie powierzchni ziemi, skał, gleb i wód w Polsce

poleca 85% 439 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jeszcze do niedawna w Polsce prowadzona była rabunkowa gospodarka surowcami mineralnymi, co spowodowało, że zasoby niektórych z nich są już na wyczerpaniu. Wydobywając z głębi ziemi surowce, człowiek w sposób trwały zmieniał przede wszystkim ukształtowanie jej powierzchni i budowę geologiczną. Rezultatem tego były zmiany stosunków wodnych i klimatycznych oraz przeobrażenia w świecie roślinnym i zwierzęcym.
Ciągle zagrożona i przeobrażana przez człowieka jest gleba, co powoduje, że następuje całkowita lub częściowa utrata jej wartości użytkowej. Zdegradowane lub zdewastowane grunty, które wymagają odtworzenia swojej wartości, zajmują ok. 0,33% powierzchni kraju.

Źródłem zanieczyszczenia wód podziemnych, jak i powierzchniowych, są ścieki komunalne, przemysłowe, rolnicze, a także specyficzne substancje, np. ropopochodne na obszarach dawnych poligonów radzieckich. Wielkim problemem w Polsce jest zasolenie wód Wisły i Odry- ok. 3mln. ton (ok. 450 wagonów kolejowych) soli rocznie dostaje się do tych rzek z polskich kopalni, co powoduje, że okresami woda w rzekach jest bardziej słona niż w morzu. Szczególnym źródłem zagrożenia środowiska przyrodniczego są odpady przemysłowe, komunalne i rolne. Zajmują one coraz większą powierzchnię, pomimo że od 1980 r. zmniejsza się roczna produkcja odpadów.

Przeciętnie każdy Polak w swoim gospodarstwie domowym wytwarza 250kg śmieci rocznie, podczas gdy mieszkaniec Unii Europejskiej-400kg.
W Polsce istnieje 850 legalnych wysypisk śmieci, zajmujących ze strefami ochronnymi 100km2. Na nielegalne wysypiska trafia ok. 80% śmieci. Dzikie składowiska w dołach, w dolinach rzek, na miedzach i nieużytkach zajmują 1000km2. Niebezpieczne odpady przenikają do gleby i wód podziemnych, stwarzając zagrożenie dla zdrowia ludzi i całej przyrody !!!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta