profil

Typy wielkich współczesnych miast.

poleca 85% 707 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1.Cechą urbanizacji ostatnich dekad jest łączenie się ośrodków miejskich znajdujących się stosunkowo blisko siebie , a czynnikiem wywołującym to zjawisko jest rozwój ekonomiczny. Powstają w ten sposób wielkie funkcjonalne organizmy powiązane gospodarczo i komunikacyjnie.

2.W wyniku łączenia się miast powstały w świecie setki zespołów miejskich zwane aglomeracjami Dominują wśród nich aglomeracje monocentryczne z jednym silnym organizmem miejskim, który rozrastając się powiązał ze sobą miasta peryferyczne. Tak kształtuje się aglomeracja Warszawy ,Moskwy ,Rzymu ,Londynu. Na obszarach okręgów przemysłowych gdzie blisko położone są miasta równorzędne tworzą się zespoły miejskie zwane konurbacjami . W nich dominują partnerskie więzi między wszystkimi ośrodkami. Charakter konurbacji ma G. Śląsk, Zagłębie Ruhry, Donbas.

3.W Stanach Zjednoczonych zapoczątkowano zjawisko łączenia się w tzw region metropolitarny aglomeracji leżących w pobliżu . Powstały olbrzymie obszary zurbanizowane, które przyjęto nazywać megalopolis . Na skupiające ok. 50 mln ludzi BOSNYWASH megalopolis i nieco mniejsze CHICATOR i SANSAN megalopolis. W Japonii na pd Honsiu. Ukształtowało się NIPPON megaloolis. W Europie Zach. Zbliżają się do siebie Aglomeracje Beneluksu, Londynu, Paryża i konurbacja Ruhry. Przewiduje się megalopolis Zachodnio-europejskiego.
Skutki urbanizacji:
Ekonomiczne: przeciążenie infrastruktury technicznej , niedostatek wody, wzrost nakładów inwestycyjnych i kosztów eksploatacji sieci infrastruktury(konieczność montowania filtrów i budowania oczyszczalni ścieków) , przeciążanie komunikacji miejskiej(wydłużenie czasu dojazdu, korki, brak miejsc parkingowych), brak wolnych terenów zagospodarowania(wzrost cen działek i kosztów budownictwa)
Społeczne: wzrost przestępczości i patologii społecznej(alkoholizm i narkomania), wzmożona agresja, obniżenie się bezpieczeństwa ludności, znieczulica społeczna, dehumanizacja życia, subkultury.
Ekologiczne: pogarszanie się warunków środowiska na skutek skażenia powietrza ‘wód powierzchniowych i podziemnych ‘ gleb , problem składowania i utylizacji zwiększonej ilości odpadów komunalnych i przemysłowych, zwiększenie hałasu i wibracji , zmniejszenie przestrzeni terenów zielonych.
Socjalne: nienadążanie infrastruktury miejskiej za rozwojem przestrzennym miast w zakresie transportu, usług i budownictwa mieszkaniowego; niedobór mieszkań w stosunku do potrzeb(przeludnienie mieszkań); wzrost liczby bezdomnych; powstanie dzielnic nędzy; pogarszanie się warunków sanitarnych.
Zdrowotne: rozwój nowych bakterii chorobotwórczych; zmniejszona odporność organizmu spowodowana zanieczyszczeniem środowiska; ułatwione szerzenie się epidemii; zwiększona umieralność niemowląt; skrócenie przeciętnej długości życia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty