profil

Tchórz

poleca 88% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

nazwa zwierzęcia: Tchórz (Mustela putorius)

typ: ssak zaliczany do rodziny łasicowatych z rzędu drapieżnych

długość ciała: 30-45cm

waga: do 2 kg

kolor: Białoszare włosy puchowe rozjaśniają ciemnobrązową okrywę, która w skutek tego sprawia wrażenie dwubarwnej; ciemna "maska" na białawym pysku. (Ubarwienie sierści ciemnobrązowe z jasnożółtą podściółką puchową, spód ciała i ogon czarne, wargi, brzegi uszu i policzki białe)

opis: Kształt smukły, kończyny i pysk krótkie, głowa okrągła. Tryb życia nocny. Tchórz żywi się głównie drobnymi kręgowcami, nierzadko czyni szkody wśród drobiu, jest wrogiem naturalnym gryzoni - myszy i szczurów, w tępieniu których jest znacznie zwinniejszy od kota. Potrafi gromadzić pewne zapasy pokarmu, np. żab, które paraliżuje ugryzieniem uszkadzając ich system nerwowy. Przebywa prawie wyłącznie na ziemi, w norach lisów i borsuków, rozpadlinach skalnych, zakamarkach zabudowań inwentarskich. Zagrożony, wystrzykuje z gruczołów przyodbytowych cuchnącą ciecz. Okres godowy od marca do czerwca, ciąża trwa 40-50 dni, samica rodzi 1-10 młodych, które dojrzewają płciowo w wieku ok. 9 miesięcy.

obszar występowania: W Polsce tchórz jest zwierzęciem łownym z czasem ochronnym (poza niektórymi ośrodkami hodowli zwierzyny oraz ostojami cietrzewi i głuszców). W środkowej Europie głównie na skrajach lasów i w pobliżu osiedli.

ciekawostki: Udomowioną formą tchórza jest fretka. Tchórz stepowy (Mustela eversmanni) zamieszkuje stepy i obszary częściowo zalesione Europy Południowo-Wschodniej i Azji Środkowej po zachodnią Syberię. Jego pojawianie się odnotowano w południowej Polsce (objęty jest ochroną gatunkową). Ma znacznie jaśniejsze ubarwienie sierści, poza tym nie różni się zbytnio od tchórza. Gatunkiem pokrewnym jest tchórza czarnołapy (Mustela nigripes), żyjący w środkowej części Stanów Zjednoczonych, wskutek polowań uznany za gatunek ginący, objęty 1. załącznikiem Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Gruczoły odbytowe tchórza wytwarzają silnie cuchnącą wydzielinę, w razie zagrożenia wystrzykiwaną na wroga. Tchórze słabo się wspinają, dobrze natomiast pływają i nurkują.
Udomowiona albinotyczna forma tchórza - fretka - bywa używana do polowania na króliki.

Typ ochrony: W Polsce objęty jest ochroną gatunkową

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy