profil

/

Zadania Prace

Obieg azotu w przyrodzie

drukuj
satysfakcja 71 % 393 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Obieg azotu w przyrodzie opiera się na 5 podstawowych procesach
-pobieranie nieorganicznych związków z podłoża
-rozkładziemartwych szczątków organicznych z uwolnieniem amonialu
-wiazaniu azoty cząsteczkowego
-nitryfikacje
-dentryfikacja
Organizmy autotroficzne pobieraja z podłoża nieorganiczne związki azotowe(głównie jony amonowe i azotany) i przekształcają je w związki organiczne.Autotrofy stanowią podstawowe źródło azotu dla heterotrofów, ktre część pobieranego azotu usówają do środowiska w procesach wydalania.Martwe szczątki organiczne rozkładane są prze destruentów.Zjawisku temu towarzyszy uwolnienie amoniaku (amounifikacja), który po przekształceniu w jony amonowe może być ponownie przyswojony przez organizmy autotroficzne.Bakterie nitryfikacyjne utleniają jony amonowe azotanów, zas bakterie dentryfikacyjne redukuja azotany do azotu cząsteczkowego, który uwalnia sie do atmosfery.Bakterie wiążące azot cząsteczkowy redukują go do amoniaku, który po przekształceniu w jony amonowe ponownie zostaje przyswojony przez organizmy autotroficzne.


Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: obieg_azotu_w_przyrodzie.doc
Komentarze (19) Brak komentarzy
2.7.2011 (12:29)

pszydalo mi sie bardzo do komisa z biologi thx

27.4.2011 (18:44)

jprdl do niczego sie nie przydałą dostała 3 razy 1 lol... psss ch*j ci w cuce razem z ta pracą^^;)

22.3.2011 (20:45)

rzal wogule nie pzydatne ja sam jusz bym to lepiej zrobil .

8.3.2011 (16:27)

fajna praca tylko naucz się polskiej ortografii

2.3.2011 (19:08)

w trzeciej gim. to jest przerabiane....
a praca bardzo dobra;p

Rozkład materiału


Zadania z Biologii
Poziombka2 rozwiązane zadania
Biologia 14 pkt wczoraj o 16:15

Wyjaśnij różnicę między akomodacją a jego adaptacją . Pilnie proszę o pomoc !!!!!

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 11
Rozwiązuj

tarasiukmarzena76 rozwiązanych zadań
Biologia 10 pkt wczoraj o 15:58

Potrzeby  psychiczne i społeczne osób w wieku dorosłym.Proszę pomuście

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

thedawid690 rozwiązanych zadań
Biologia 10 pkt 23.4.2015 (22:36)

Dlaczego należy chronić ziemie ? mamy na przyrode napisać dialog o tym np ; ja czytam : czy dobrze sie pani oddycha teraz odpowiada ziemia ( mój...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

Weronika14113 rozwiązane zadania
Biologia 10 pkt 19.4.2015 (10:56)

Jakie sa choroby układu moczowego?Przynajmiej 3 przykłady.

Rozwiązań 2 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

Trotylka0 rozwiązanych zadań
Biologia 20 pkt 18.4.2015 (17:35)

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jaka jest różnica pomiędzy hormonami tkankowymi, a miejscowymi? Tylko proszę, bez wklejania regułek, bo one zupełnie...

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 15
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.