profil

Obieg azotu w przyrodzie

drukuj
satysfakcja 72 % 386 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Opinie

Obieg azotu w przyrodzie opiera się na 5 podstawowych procesach
-pobieranie nieorganicznych związków z podłoża
-rozkładziemartwych szczątków organicznych z uwolnieniem amonialu
-wiazaniu azoty cząsteczkowego
-nitryfikacje
-dentryfikacja
Organizmy autotroficzne pobieraja z podłoża nieorganiczne związki azotowe(głównie jony amonowe i azotany) i przekształcają je w związki organiczne.Autotrofy stanowią podstawowe źródło azotu dla heterotrofów, ktre część pobieranego azotu usówają do środowiska w procesach wydalania.Martwe szczątki organiczne rozkładane są prze destruentów.Zjawisku temu towarzyszy uwolnienie amoniaku (amounifikacja), który po przekształceniu w jony amonowe może być ponownie przyswojony przez organizmy autotroficzne.Bakterie nitryfikacyjne utleniają jony amonowe azotanów, zas bakterie dentryfikacyjne redukuja azotany do azotu cząsteczkowego, który uwalnia sie do atmosfery.Bakterie wiążące azot cząsteczkowy redukują go do amoniaku, który po przekształceniu w jony amonowe ponownie zostaje przyswojony przez organizmy autotroficzne.


Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: obieg_azotu_w_przyrodzie.doc
Komentarze (19) Brak komentarzy zobacz wszystkie
2.7.2011 (12:29)

pszydalo mi sie bardzo do komisa z biologi thx

27.4.2011 (18:44)

jprdl do niczego sie nie przydałą dostała 3 razy 1 lol... psss ch*j ci w cuce razem z ta pracą^^;)

22.3.2011 (20:45)

rzal wogule nie pzydatne ja sam jusz bym to lepiej zrobil .

8.3.2011 (16:27)

fajna praca tylko naucz się polskiej ortografii

2.3.2011 (19:08)

w trzeciej gim. to jest przerabiane....
a praca bardzo dobra;p

Rozkład materiału


Diamentowaa200 rozwiązanych zadań
Biologia 20 pkt wczoraj o 16:10

Zadania z biologii1. Wyjaśnij, dlaczego komórki człowieka są zróżnicowane pod względem budowy i funkcji, chociaż mają tę samą informację...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 15 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Kazek1211 rozwiązane zadanie
Biologia 255 pkt wczoraj o 12:56

opisz jeden gatunek: owadów, ryb, gadów, ptaków bud owe ich ciał, wymiary, środowiska życia odżywianie i zwyczaje daje 10 min i naj

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 192 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

kamilagwiazdka0 rozwiązanych zadań
Biologia 10 pkt 30.10.2014 (17:58)

Jaka była teoria względności Einsteina ? Mam to na jutro !!!

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

patryst0 rozwiązanych zadań
Biologia 10 pkt 30.10.2014 (14:13)

Warunki i urządzenia do przechowywania żywności, zmiany zachodzące podczas przechowywania żywności. Metody i techniki sporządzania potraw i...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

gizordzik0 rozwiązanych zadań
Biologia 30 pkt 28.10.2014 (11:42)

Witam, potrzebuje rozwiązania zadań z załącznika.  Z góry dzięki.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 23 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.