profil

/

Zadania Prace

Obieg azotu w przyrodzie

drukuj
satysfakcja 72 % 390 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Obieg azotu w przyrodzie opiera się na 5 podstawowych procesach
-pobieranie nieorganicznych związków z podłoża
-rozkładziemartwych szczątków organicznych z uwolnieniem amonialu
-wiazaniu azoty cząsteczkowego
-nitryfikacje
-dentryfikacja
Organizmy autotroficzne pobieraja z podłoża nieorganiczne związki azotowe(głównie jony amonowe i azotany) i przekształcają je w związki organiczne.Autotrofy stanowią podstawowe źródło azotu dla heterotrofów, ktre część pobieranego azotu usówają do środowiska w procesach wydalania.Martwe szczątki organiczne rozkładane są prze destruentów.Zjawisku temu towarzyszy uwolnienie amoniaku (amounifikacja), który po przekształceniu w jony amonowe może być ponownie przyswojony przez organizmy autotroficzne.Bakterie nitryfikacyjne utleniają jony amonowe azotanów, zas bakterie dentryfikacyjne redukuja azotany do azotu cząsteczkowego, który uwalnia sie do atmosfery.Bakterie wiążące azot cząsteczkowy redukują go do amoniaku, który po przekształceniu w jony amonowe ponownie zostaje przyswojony przez organizmy autotroficzne.


Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: obieg_azotu_w_przyrodzie.doc
Komentarze (19) Brak komentarzy
2.7.2011 (12:29)

pszydalo mi sie bardzo do komisa z biologi thx

27.4.2011 (18:44)

jprdl do niczego sie nie przydałą dostała 3 razy 1 lol... psss ch*j ci w cuce razem z ta pracą^^;)

22.3.2011 (20:45)

rzal wogule nie pzydatne ja sam jusz bym to lepiej zrobil .

8.3.2011 (16:27)

fajna praca tylko naucz się polskiej ortografii

2.3.2011 (19:08)

w trzeciej gim. to jest przerabiane....
a praca bardzo dobra;p

Rozkład materiału


Zadania z Biologii
zuzanna101040 rozwiązanych zadań
Biologia 10 pkt 30.1.2015 (15:10)

Podaj  nazwę procesu  biotechnologii  tradycyjnej  który jest  wykorzystywany  w przemyśle spożywczym. Napisz na czym...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

poetka19970 rozwiązanych zadań
Biologia 30 pkt 29.1.2015 (15:13)

Jakie znaczenie gospodarcze mają mszaki w przyrodzie?

Rozwiązań 2 z 2
punktów za rozwiązanie do 23 rozwiązań 2 z 2
Rozwiązuj

poetka19970 rozwiązanych zadań
Biologia 20 pkt 29.1.2015 (14:30)

Co oznacza pojęcie "organizmy pionierskie"?

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 15 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

longer1270 rozwiązanych zadań
Biologia 10 pkt 29.1.2015 (07:27)

Wyjaśnij co to jest dziedziczenie i określić rolę DNA w tym procesie. Prosze Szybko :D

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Pat00140 rozwiązanych zadań
Biologia 300 pkt 27.1.2015 (20:55)

Referat o organizmach cudzożywnych,dlaczego grzyby nazywamy organizmami cudzożywnymi

Rozwiązań 2 z 2
punktów za rozwiązanie do 225 rozwiązań 2 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.