profil

Polacy pod zaborami - tabela

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-28
poleca 85% 151 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

ZabórStosunek zaborcy do PolakówStosunek Polaków do Zaborcy
Zabór
Rosyjski
- stan wojenny trwający do końca XIX w., który pozwolił władzom rosyjskim na zsyłanie bez sądu Polaków na Syberię. Podejrzanych o działalność polityczną stawiano przed sądem wojskowym, które orzekały surowsze wyroki, liczne aresztowania.


- konfiskaty mienia majątków ziemskich, nieruchomości miejskich
- kontrybucję w postaci nadzwyczajnych opłat ściąganych z ludności jako kary za noszenie żałoby narodowej i nie uczestniczenie w uroczystościach prarosyjskich. Istnieją formy represji wobec Polaków zamieszkałych na Litwie, Białorusi i Ukrainy, zakaz nabywania majątków ziemskich mogli tylko dziedziczyć. Masowe konfiskaty, przymus wyprzedaży dóbr ziemskich Rosjanom, kontrybucja 10% a później 5% rocznego dochodu.
- likwidacja odrębności Królestwa Polskiego w 1864r.. Car powołał Komitet Urzędujący , namiestnicy: gen. Berg i gen. Fiodor Trepow; zniesiono sekretariat stanu Królestwa z siedzibą w Petersburgu, Radę Stanu i Radę Administracyjną. Nazwę Królestw zastąpiono nazwą Przywisły jako kraj Nadwiślański podzielony na 10 guberni. Po śmierci Berga urząd namiestnika zastąpiono stanowiskiem gen.-gubernatora wprowadzono administrację terenową. Urzędy i instytucje poddano zwierzchnictwu ministerstwa w Petersburgu.
- rusyfikacja w administracji zasiadają Rosjanie, niektóre stanowiska zajmowali Polacy jako lojalni poddani cara. Polski charakter miały tylko niektóre instytucje Towar. Kredytowe, Ziemskie, kolej Warszawsko-Wiedeńska, warszawskie Teatry Rządowe. Polskie czasopisma i książki poddano surowej rosyjskiej cenzurze w sądach i urzędach oraz stopniowo w szkolnictwie nakazano uznać język rosyjski. W 1869r. zlikwidowano Szkołę Główną w Warszawie w miejsce rosyjskiego Uniwersytetu w Warszawie otwarto Aleksandryjsko-Maryjski instytut dla panien, zakazano używania polskiego w miejscach publicznych.
- emigracja Polaków na zachód z inicjatywy Mierosławskiego w 1865r. wznowiło działalność TOP, którego zadaniem było wywalczenie niepodległości ojczyzny. W 1866r. powstało Zjednoczenie Emigracji Polskiej. Udział Polaków w komunie Paryskiej liczący na poparcie Francji w walkach o wolność
- rusyfikacja oświaty na podstawowym, średnim i wyższym spowodowała powstanie tajnego nauczania
- W 1885r. Jadwiga Dawidowa powołała tajne kursy dla kobiet zwane Uniwersytetem Latającym. Zakładano sieć tajnych bibliotek, z których wypożyczano zakazane dzieła literatury romantycznej o treści patriotycznej. Organizowano Kółka samokształcenia. Podstawową placówką wychowania patriotycznego były domy Matki Polski z nauką mowy ojczystej i pacierza.
Zabór
Austriacki
- w 1867r. rząd austriacki wprowadził autonomię. Urzędy przeszły w ręce Polaków, na czele administracji stanął polski arystokrata, w rządzie wiedeńskim powołano ministra do spraw Galicji. Utworzono sejm krajowy.
- wprowadzono język polski do szkół, urzędów i sądów. Drukowano książki z historii Polski nastąpił swobodny  rozwój polskiej kultury, prowadzenie legalnego życia polskiego w tym działalności partii politycznej.
- organizacje wpierające autonomię w Galicji. Polskie Towarzystwo Gimnazjalistów „Sokół”- krzewienie kultury fizycznej związek stowarzyszeń zarobkowych
- rozwój polskiej oświaty na szczeblu początkowym i średnim powołano w 1866r. Radę Szkolną Krajową, która przeprowadziła odrodzenie szkół. Sejm krajowy wydał w 1872r. ustawę wprowadzającą bezpłatne i obowiązkowe nauczanie w zakresie 4 klas ( zmniejszenie liczby analfabetów) powstały nowe wyższe uczelnie- Uniwersytet Jagielloński, Wyższa Szkoła Handlowa
- rozwój handlowy
Zabór
Pruski
- kulturkampf (walka o kulturę) przeciwko kościołowi katolickiemu dążenie do całkowitego zgermanizowania społeczeństwa, urzędów szkolnictwa
- wykupywanie ziem polskich i sprzedawanie Niemcom- komisja Kolonizacyjna
- rugi pruskie, czyli usuwanie Polaków siłą, którzy nie posiadali obywatelstwa niemieckiego i mieszkali nielegalnie
- usuwanie języka polskiego w nauczaniu religii, zakaz używania go w miejscach publicznych




- utworzenie związku wszechniemieckiego w 1891r. popierającego antypolską politykę władz


- założenia przez Hanemanna,Kenemanna i Tiedemanna związku dla popierania Niemczyzny na Kresach Wschodnich tzw. Hakata. Zakaz chłopom polskim wznoszenia zabudowań na parcelach(niewielkie działki wydzielone pod zagrodę) pozwalając władzom niemieckim na przymuszony wykup majątków polskich ziemian.
- wydawanie polskich czasopism „Dziennik Poznański” Tygodnik Wielkopolski, tworzenie bibliotek i czytelni
- w 1908r. strajk dzieci i ich rodziców w obronie języka polskiego w szkole


- obrona Polaków w kulturze przez towarzystwa teatralne i organizacje naukowe: Biblioteka Raczyńskich, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Poznaniu.  
- działalność kościoła w obronie polskości, arcybiskup Mieczysław Ledóchowski sprzeciwiał się uzależnieniu kościoła od państwa, ksiądz Piotr Wawrzyniak- rozwój gosp. społecznej
- zakładanie kółek rolniczych, towarzystw rzemieślniczych, przemysłowych, banków które udzielały rodakom nie procentowych pożyczek
- przeciwstawiając się Komisji Kolonizacyjnej Polacy podjęli walkę o ziemie-wykupili ja z rąk niemieckich, zakładali spółdzielnie chłopskie zaopatrujące w narzędzia i maszyny rolnicze. Organizowały zbyt art. rolnych, prowadziły szkolenia rolnicze. Chłopi kupują gosp. zaborowe, omijali zakaz wznoszenia zabudowań (Michał Drzymała)

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty