profil

Rozliczenia z ZUS-em i ich charakterystyka

poleca 87% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. ROZLICZANIE I OPŁACANIE SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE, UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE ORAZ FUNDUSZ PRACY I FUNDUSZ GWARANTOWANYCH ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH
Na płatniku składek ciąży obowiązek obliczania, potrącania z przychodów ubezpieczonych, rozliczania oraz opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne za każdy miesiąc kalendarzowy. Płatnik zobowiązany jest również rozliczać należne składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (jeżeli ma obowiązek ich opłacania) za każdy miesiąc kalendarzowy.
Płatnik uprawniony do wypłaty ubezpieczonemu świadczeń z ubezpieczeń społecznych lub świadczeń finansowanych z budżetu państwa, podlegających potrąceniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne, dokonuje w deklaracji rozliczeniowej także rozliczenia wypłaconych świadczeń.

A) Terminy rozliczania i opłacania składek
Płatnik składek zobowiązany jest przesłać w tym samym terminie deklarację rozliczeniową razem z imiennymi raportami miesięcznymi oraz opłacić składki za dany miesiąc, nie później niż:
• do 5 dnia następnego miesiąca - jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze w rozumieniu art. 18 ust. 1, art. 19 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 155, poz. 1014 z późn. zm.),
• do 10 dnia następnego miesiąca - osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie,
• do 15 dnia następnego miesiąca - pozostali płatnicy.
Płatnik składek, który opłaca składki wyłącznie za siebie przesyła jedynie deklarację rozliczeniową (ZUS DRA).
Twórcy i artyści przesyłają deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne oraz opłacają składki za okres wykonywania działalności twórczej lub artystycznej przed dniem wydania decyzji Komisji do Spraw. Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, w terminie opłacania składek za miesiąc, w którym otrzymali decyzję.

B) Zasady rozliczania składek
Płatnik składa następujące dokumenty rozliczeniowe:
• deklaracja rozliczeniowa (ZUS DRA)
oraz imienne raporty miesięczne :
• raport dla płatników uprawnionych do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (ZUS RCA),
• raport dla płatników nie uprawnionych do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (ZUS RNA),
• raport o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne (ZUS RZA),
• raport o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek (ZUS RSA),
• raport o wypłaconych świadczeniach, przerwach w opłacaniu składek oraz informacjach niezbędnych do uznania okresów pracy górniczej (ZUS RGA).
Przez rozliczenie składek należy rozumieć złożenie przez płatnika kompletu dokumentów rozliczeniowych, tj. deklaracji rozliczeniowej i odpowiednich imiennych raportów miesięcznych, za dany miesiąc kalendarzowy. Jedynie płatnik opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenie przekazuje do ZUS tylko deklarację rozliczeniową.
Kopie złożonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumentów rozliczeniowych płatnik składek zobowiązany jest przechowywać przez okres 5 lat od dnia przesłania ich do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.
Należy zaznaczyć, iż dla każdego ubezpieczonego, dla którego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód, płatnik składek w imiennym raporcie miesięcznym lub imiennym raporcie miesięcznym korygującym sporządzonym za tego ubezpieczonego oraz w deklaracji rozliczeniowej i w deklaracji rozliczeniowej korygującej powinien uwzględnić należne składki na ubezpieczenia społeczne od wszystkich, dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego, wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne - od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego deklaracja dotyczy.
Płatnik dokonuje rozliczenia należnych składek za wszystkich ubezpieczonych i z wszystkich tytułów w jednej deklaracji rozliczeniowej, tj.:
• składek na ubezpieczenia społeczne za dany miesiąc kalendarzowy oraz podlegających potrąceniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne, wypłaconych przez płatnika w tym samym miesiącu zasiłków z ubezpieczeń społecznych oraz zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (jeśli jest on uprawniony do ich wypłacania), a także wynagrodzenia dla płatnika za wykonywanie zadań związanych z ustalaniem prawa i wysokości świadczeń z ubezpieczenia chorobowego oraz ich wypłatę,
• składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz - podlegającego potrąceniu z kwoty pobranych składek - wynagrodzenia za terminowe naliczanie i odprowadzanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i przekazanie związanych z tym informacji,
• składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Do sporządzanej deklaracji rozliczeniowej płatnik składek załącza imienne raporty miesięczne za ubezpieczonych.
Wyjątki od powyższej zasady dotyczą wyłącznie takich jednostek, jak:
• powiatowe urzędy pracy, które składają odrębne komplety dokumentów rozliczeniowych za:
o bezrobotnych, absolwentów pobierających stypendium w okresie odbywania szkolenia lub stażu, oraz osoby pobierające zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne,
o innych ubezpieczonych niż wymienieni w poprzednim punkcie,
• jednostki organizacyjne pomocy społecznej, które składają odrębne komplety dokumentów rozliczeniowych za:
o osoby, za które opłacają składki na podstawie ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz.U. 1998 nr 64, poz. 414 z późn. zm.),
o innych ubezpieczonych niż wymienieni w poprzednim punkcie,
• Wojskowe Biuro Emerytalne, Zakład Emerytalny MSWiA, Biuro Emerytalne Służby Więziennej, które składają odrębne komplety dokumentów rozliczeniowych za:
o emerytów i rencistów,
o innych ubezpieczonych,
• banki, które składają odrębne komplety dokumentów rozliczeniowych za:
o emerytów i rencistów pobierających świadczenia z zagranicy,
o innych ubezpieczonych.
Do składania odrębnych kompletów dokumentów rozliczeniowych uprawniony jest również Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Płatnik składek zobowiązany jest do oznaczenia:
• deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych,
• deklaracji rozliczeniowych korygujących i imiennych raportów miesięcznych korygujących,
• dokumentów płatniczych odpowiednimi numerami, według zasad określonych przez ZUS.
Płatnik ma obowiązek złożyć deklarację rozliczeniową korygującą w każdym przypadku, gdy przepisy wymagają złożenia raportów imiennych korygujących. Jedynie w sytuacji gdy korekta dotyczy danych wykazanych wyłącznie w deklaracji rozliczeniowej (np. kwoty składek na Fundusz Pracy), imiennych raportów miesięcznych korygujących nie składa się. Deklarację korygującą składa się w ciągu 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości.
Deklaracja rozliczeniowa korygująca to nowy dokument, zawierający skorygowane dane. Raport imienny korygujący ma również formę nowego dokumentu, uwzględniającego zaistniałe zmiany. Należy składać tylko te imienne raporty miesięczne, co do których zaistniała konieczność korekty danych. Natomiast deklaracja rozliczeniowa korygująca powinna zawierać pełne, prawidłowe rozliczenie należnych składek i świadczeń, z uwzględnieniem danych wynikających zarówno z załączonych do niej imiennych raportów miesięcznych korygujących jak i raportów poprawnych, które nie wymagały korekty. Wszystkie dokumenty rozliczeniowe korygujące w danym komplecie powinny być oznaczone tym samym numerem.
Imienny raport miesięczny korygujący płatnik składa w każdym przypadku, gdy:
• występuje konieczność korekty danych wykazanych w imiennym raporcie miesięcznym w związku z wydaniem decyzji dotyczącej obowiązku ubezpieczeń (termin złożenia: 7 dni od otrzymania decyzji),
• płatnik składek sam zauważył, że podał błędne dane w zgłoszeniu do ubezpieczeń oraz w złożonym miesięcznym raporcie imiennym (termin złożenia: 7 dni od wystąpienia tych okoliczności),
• nieprawidłowości w opłacaniu składek ustalił w drodze kontroli Zakład Ubezpieczeń Społecznych (termin złożenia: 30 dni od otrzymania ustaleń kontroli).
Informacje zawarte w raportach miesięcznych płatnik składek przekazuje ubezpieczonemu na piśmie lub - w przypadku pracowników skierowanych do pracy lub służby w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, stałych przedstawicielstwach przy ONZ i innych misjach specjalnych za granicą, za ich zgodą - w formie elektronicznej w celu weryfikacji. Informacja przekazywana ubezpieczonemu zawiera także symbol kasy chorych, do której przekazywana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Płatnicy składek zobowiązani są przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe (zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, zgłoszenia płatników składek - osób fizycznych lub osób prawnych, imienne raporty miesięczne, deklaracje rozliczeniowe oraz inne dokumenty niezbędne do prowadzenia kont płatników składek i kont ubezpieczonych, a także korekty tych dokumentów) drogą teletransmisji, w formie dokumentu elektronicznego z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS. Obowiązek ten nie dotyczy tylko płatników, którzy rozliczają składki za nie więcej niż 20 osób. Mogą oni nadal przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe w formie papierowej, tj. formularza wypełnionego zgodnie z ustalonym wzorem albo wydruku z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS.
Dokumenty, które zostaną przekazane w innych formach niż wymagane, lub też nie będą nadawały się do przetworzenia przy użyciu technologii automatycznego odczytu, nie będą przez ZUS przyjmowane, co jest równoznaczne z nie przekazaniem dokumentów.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może upoważnić płatnika składek rozliczającego składki na ubezpieczenia społeczne lub na ubezpieczenie zdrowotne za więcej niż 1000 osób do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych, poprzez odpowiednie nośniki, w formie dokumentu elektronicznego z aktualnego programu informatycznego ZUS.
Warunki, jakie muszą spełniać płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego poprzez teletransmisję danych określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 lipca 2001 r. (Dz.U. nr 73, poz. 774)
Aby umożliwić płatnikom składek przekazywanie dokumentów w formie elektronicznej, poprzez teletransmisję danych, przepisy przewidywały długie okresy przygotowawcze:

• Obowiązek przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie dokumentu elektronicznego powstawał nie później niż po upływie:
o 5 miesięcy - dla płatników rozliczających składki na ubezpieczenia społeczne lub składki na ubezpieczenie zdrowotne łącznie za co najmniej 1000 ubezpieczonych,
o 6 miesięcy - dla płatników rozliczających składki na ubezpieczenia społeczne lub składki na ubezpieczenie zdrowotne łącznie za mniej niż 1000, a co najmniej 100 ubezpieczonych,
o 7 miesięcy - dla płatników rozliczających składki na ubezpieczenia społeczne lub składki na ubezpieczenie zdrowotne łącznie za mniej niż 100, a co najmniej 21 ubezpieczonych
od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 8, poz. 64), tj. od 17 lutego 2001 r.
• Do czasu wykonania wymienionego wyżej obowiązku w podanych terminach, płatnicy składek zostali zobowiązani do przekazywania dokumentów w formie wydruku z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS. Obowiązek ten powstał w terminie:
o 1 miesiąca - dla rozliczających składki za co najmniej 1000 ubezpieczonych,
o 2 miesięcy - dla rozliczających składki łącznie za mniej niż 1000, a co najmniej 100 ubezpieczonych,
o 3 miesięcy - dla rozliczających składki łącznie za mniej niż 100, a co najmniej 21 ubezpieczonych

C) Zasady opłacania składek
Płatnik opłaca składki odrębnymi wpłatami na wskazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych rachunki bankowe w podziale na:
• ubezpieczenia społeczne,
• ubezpieczenie zdrowotne,
• Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Wpłat składek dokonuje się przy użyciu następujących dokumentów płatniczych:
• bankowych dokumentów płatniczych, składanych za pośrednictwem banku, według wzorów, o których mowa w art. 49 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych,
• dokumentu elektronicznego z programu informatycznego udostępnionego płatnikom składek przez ZUS lub wydruku z tego programu,
• dokumentu elektronicznego z programu informatycznego udostępnionego płatnikom składek przez bank,
• dokumentu w postaci uzgodnionej z instytucją, która obsługuje wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne.
Od 18 maja 2001 r. płatnicy składek zobowiązani są opłacać należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w formie bezgotówkowej, w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek.
Wymieniony obowiązek nie dotyczy osób fizycznych nie prowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Do opłacania składek w formie bezgotówkowej nie są więc zobowiązane na przykład:
• osoby wykonujące wolny zawód w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (np. lekarze wszystkich specjalności, technicy dentystyczni, felczerzy, położne, pielęgniarki, prawnicy, ekonomiści, inżynierowie, architekci, technicy budowlani, geodeci, rzecznicy patentowi, tłumacze, księgowi),
• twórcy i artyści, wykonujący pozarolniczą działalność twórczą lub artystyczną w rozumieniu art. 8 ust. 7-9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych,
• osoby duchowne nie prowadzące pozarolniczej działalności gospodarczej,
• osoby kontynuujące ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
• osoby fizyczne nie prowadzące pozarolniczej działalności gospodarczej zatrudniające pracowników (np. pomoc domową),
• osoby fizyczne nie prowadzące pozarolniczej działalności gospodarczej opłacające składki na własne ubezpieczenia na zasadzie dobrowolności (np. studenci oraz uczestnicy dziennych studiów doktoranckich, nie podlegający ubezpieczeniom z innego tytułu).
Zgodnie z art. 60 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.), który - na mocy art. 31 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - ma zastosowanie do należności z tytułu składek pobieranych przez zakład, za termin dokonania zapłaty uważa się:
• przy zapłacie gotówką - dzień wpłacenia należności z tytułu składek na rachunek bankowy ZUS, w banku lub placówce pocztowej,
• w obrocie bezgotówkowym - dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika.
Jeżeli więc płatnik opłaca składki w formie bezgotówkowej, wpłata z tytułu należnych składek może zostać uznana za terminową, jeśli najpóźniej w obowiązującym danego płatnika terminie płatności nastąpiło obciążenie jego rachunku bankowego.
W razie nie przekazania składek w obowiązującym terminie płatnik składek ma obowiązek uiścić odsetki za zwłokę na zasadach i w wysokości określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Ponadto w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości, zakład może wymierzyć płatnikowi dodatkową opłatę do wysokości 100% nie opłaconych składek.












2. ZGŁASZANIE ORAZ ROZLICZANIE SKŁADEK ZA OSOBY PRZEBYWAJĄCE NA URLOPACH WYCHOWAWCZYCH ORAZ OSÓB POBIERAJĄCYCH ZASIŁEK MACIERZYŃSKI LUB ZASIŁEK W WYSOKOŚCI ZASIŁKU MACIERZYŃSKIEGO
Przepisy ustawy z dnia 11 stycznia 2001r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 8, poz.64) wprowadzają zmiany w zakresie zgłaszania do ubezpieczeń oraz rozliczania składek za osoby przebywające na urlopach wychowawczych oraz osób pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Płatnicy składek zobowiązani są wymienione osoby zgłaszać do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i ewentualnie do ubezpieczenia zdrowotnego poprzez ich wykazanie w imiennym raporcie miesięcznym oraz rozliczać składki na ubezpieczenia za te osoby. Mimo wejścia w życie wymienionych przepisów od 18 maja 2001r. ZUS przyjął, że za okres do 31 maja 2001r. zgłaszanie do ubezpieczeń oraz rozliczanie składek odbywać się będzie na zasadach obowiązujących przed zmianą. Oznacza to, że płatnicy składek będą zobowiązani złożyć pierwsze imienne raporty miesięczne za czerwiec 2001r., w których dokonają zgłoszenia do ubezpieczeń i rozliczenia za wymienione osoby, za okres ich podlegania ubezpieczeniom od 1 czerwca 2001r. W związku z powyższym począwszy od dokumentów rozliczeniowych za czerwiec 2001r. płatnicy składek powinni przekazywać do ZUS:
• imienny raport ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia właściwym dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę (0110XX) i kodem świadczenia/ przerwy 121, 122, 311
• imienne raporty ZUS RCA lub ZUS RNA, w których dokonają na bieżąco rozliczenia składek za osoby z kodem tytułu ubezpieczenia: 1210XX, 1211XX, 1220XX, 1230XX, 1240XX.
W raportach tych wykazać powinni również rozliczenia świadczeń finansowanych z budżetu państwa.
1. Przekazanie imiennych raportów ZUS RCA, ZUS RNA, ZUS RZA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 12.... za w/w osoby jest traktowane równoznaczne jako zgłoszenie do ubezpieczeń.
Płatnicy składek nie powinni dokonywać zgłoszenia do ubezpieczeń na formularzach ZUS ZUA oraz ZUS ZZA.
2. Okresy przerw w opłacaniu składek z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym płatnicy składek powinni wykazywać w raporcie imiennym ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 12.... i kodem świadczenia/ przerwy 350.
Dotyczy to sytuacji, kiedy w okresie podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułów ubezpieczenia oznaczonych kodem 12.... w trakcie miesiąca osoba ubezpieczona np. zawrze umowę zlecenia, podejmie zatrudnienie lub rozpocznie pozarolniczą działalność.
3. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansowane przez budżet państwa powinny być sumowane z raportów ZUS RCA lub ZUS RNA i wykazywane w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w bloku IV pole 10, 11 oraz 12.
4. Świadczenia finansowane przez budżet państwa powinny być sumowane z raportów ZUS RCA lub ZUS RNA w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w bloku V pole 04,
5. Natomiast składki na ubezpieczenie zdrowotne za osoby korzystające z urlopu wychowawczego nie pozostające na wyłącznym utrzymaniu osoby podlegającej ubezpieczeniu (kod 1211XX, 1220XX, 1230XX ), wykazane w raportach ZUS RCA, ZUS RNA lub ZUS RZA, nie będą sumowane w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.






3. PŁATNIK SKŁADEK W SYSTEMIE UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
• jednostka organizacyjna podległa Komendzie Głównej Policji - w stosunku do funkcjonariuszy Policji,
• jednostka organizacyjna podległa ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych - w stosunku do funkcjonariuszy oraz żołnierzy,
• jednostka organizacyjna podległa ministrowi właściwemu do spraw sprawiedliwości - w stosunku do funkcjonariuszy Służby Więziennej,
• ośrodek pomocy społecznej - w stosunku do osób pobierających zasiłki stałe lub gwarantowane zasiłki okresowe z pomocy społecznej,
• Urząd Ochrony Państwa - w stosunku do funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa,
• powiatowy urząd pracy - w stosunku do osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium,
• ZUS - w stosunku do osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego; od czerwca 2001 r. - w stosunku do tych osób podlegających ubezpieczeniom społecznym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym pobierających zasiłek wychowawczy albo z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, którym zasiłki te wypłaca ZUS,
• podmiot wypłacający stypendium sportowe - w stosunku do osób pobierających te stypendia,
• jednostka organizacyjna podległa Prezesowi Głównego Urzędu Ceł oraz Główny Urząd Ceł - w stosunku do funkcjonariuszy celnych,
• Krajowa Szkoła Administracji Publicznej - w stosunku do słuchaczy pobierających stypendium,
• osoba prowadząca pozarolniczą działalność - w stosunku do osób współpracujących przy prowadzeniu tej działalności,
• jednostka organizacyjna właściwa w sprawach zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu - w stosunku do osób, których świadczenia pracownicze finansowane są ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeżeli świadczenia te są wypłacane bezpośrednio przez tę jednostkę.













4. WYSOKOŚĆ SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE
Wysokość składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe oraz (w latach 1999-2002) na ubezpieczenie wypadkowe jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych, bez wzglądu na tytuł ubezpieczeń.
A) Stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne
Ubezpieczenie emerytalne Ubezpieczenia rentowe Ubezpieczenie chorobowe Ubezpieczenie wypadkowe
19,52 13,00 2,45 1,62
w okresie
od 1 stycznia 1999 r.
do 31 grudnia 2002 r.
Za osoby, które przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje do funduszu część składki na ubezpieczenie emerytalne. Część ta wynosi 7,3% podstawy wymiaru składki. Płatnik przekazuje do ZUS za danego ubezpieczonego zawsze całość składki na ubezpieczenie emerytalne (19,52%). Nie ma znaczenia, czy dany ubezpieczony zawarł umowę z otwartym funduszem emerytalnym czy nie.













5. ZGŁOSZENIA PŁATNIKÓW SKŁADEK
Płatnicy składek zobowiązani są do złożenia formularza - zgłoszenie płatnika składek w terminie 7 dni od:
• daty zatrudnienia pierwszej osoby fizycznej lub powstania stosunku prawnego uzasadniającego objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi pierwszej osoby,
• daty powstania obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dla ubezpieczonych zobowiązanych do opłacania składek wyłącznie na własne ubezpieczenia albo ubezpieczenia osób z nimi współpracujących.
Duchowni oraz osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym na podstawie art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, z wyłączeniem osób prowadzących pozarolniczą działalność, zobowiązane do opłacania składek wyłącznie na własne ubezpieczenie, dokonują zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych odpowiednio na druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA, które jednocześnie jest traktowane jako zgłoszenie płatnika składek.
Przekazywany formularz ZUS ZFA - zgłoszenie płatnika składek - osoby fizycznej powinien zawierać numery NIP i NUSP, jeżeli płatnikowi składek nadano Numer Ubezpieczenia Społecznego Płatnika. Do czasu otrzymania decyzji o nadaniu numeru NUSP płatnik składek podaje numery NIP i REGON, a w przypadku gdy nie nadano mu tych numerów lub jednego z nich - numer PESEL albo serię i numer dowodu osobistego lub paszportu.
Formularz ZUS ZPA - zgłoszenie płatnika składek - osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej powinien również zawierać numer NIP i NUSP, jeżeli płatnikowi składek nadano ten drugi numer. Do czasu otrzymania decyzji o nadaniu numeru NUSP płatnik składek podaje numery NIP i REGON.
Płatnik składek zawiadamia właściwą jednostkę organizacyjną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
• o wszelkich zmianach, jakie nastąpiły w zgłoszeniu ubezpieczonego - w terminie 7 dni od zaistnienia tych zmian,
• o wszelkich zmianach, jakie nastąpiły w zgłoszeniu płatnika składek - w terminie 14 dni od zaistnienia tych zmian.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 19 minut