profil

Krainy geograficze - powtórka z mapy

drukuj
satysfakcja 37 % 58 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

1. Francuska Nizina, nizina w północnej części Francji, ciągnąca się szerokim pasem wzdłuż wybrzeży Zatoki Biskajskiej przez Kanał La Manche, po Cieśninę Kaletańską i Morze Północne.
2. Niemiecka Nizina, region w Europie Zachodniej, stanowiący część Niziny Zachodnioeuropejskiej, położony na terytorium Niemiec, pomiędzy Średniogórzem Niemieckim i Masywem Czeskim na południu, a Morzem Północnym, Półwyspem Jutlandzkim i Morzem Bałtyckim na północy.
3. Węgierska Wielka Nizina, kraina naturalna w środkowej i wschodniej części Węgier, między Dunajem i Średniogórzem Północnym (Północnowęgierskim).
4. Padańska Nizina, kraina naturalna w północnej części Włoch, u nasady Półwyspu Apenińskiego, między Alpami (na północnym zachodzie), Apeninami (na południu) oraz Morzem Adriatyckim (na wschodzie).
5. Wołoska Nizina, kraina naturalna w południowej Rumunii, między Karpatami Południowymi na północy a Dunajem na południu.
6. Środkowoeuropejska Nizina, wielki region nizinny w środkowej Europie, na obszarze Francji, Belgii, Holandii, Niemiec i Polski, ciągnący się pomiędzy strefą hercyńskich gór i wyżyn na południu a wybrzeżem Morza Północnego i Bałtyckiego na północy
7. Polesie Wołyńskie, makroregion naturalny we wschodniej Polsce i północno-zachodniej Ukrainie stanowiący jednostkę przejściową pomiędzy niskimi równinami Polesia na północy a wyżynami Lubelską i Wołyńską na południu.
8. Czarnomorska Nizina, położona na terytorium Ukrainy częściowo także w Mołdawii i Rumunii. Ciągnie się szerokim łukiem wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży Morza Czarnego, od ujścia Dunaju do Morza Azowskiego.
9. Białoruska Wyżyna, wyżyna w Europie Wschodniej, część Niziny Wschodniobałtyckiej, na terytorium Białorusi, Polski, Litwy i Rosji.
10. Wołyńska Wyżyna, kraina naturalna w zachodniej części Ukrainy, między górnym biegiem Bugu na zachodzie i rzeką Słucz na wschodzie.
11. Środkoworosyjska Wyżyna, wyżyna w środkowej części Niżu Wschodnioeuropejskiego, w Rosji i częściowo na Ukrainie, pomiędzy Niziną Naddnieprzańską na zachodzie i Niziną Ocko-Dońską na wschodzie.
12. Nadwołżańska Wyżyna, kraina naturalna w europejskiej części Rosji, wzdłuż prawego brzegu rzeki Wołgi, między Niżnim Nowogrodem a Wołgogradem.
13.

Bawarska Wyżyna, wyżyna w środkowej Europie, w Niemczech, w Bawarii, część północna przedpola Alp.
14. Szwabsko-Frankoński Basen, duży region naturalny w południowej części Niemiec, pomiędzy Wyżyną Bawarską i Szwajcarską (Szwajcarska Wyżyna) na południu, Schwarzwaldem i Odenwaldem na zachodzie, górami Rhn i Lasem Turyńskim na północy oraz Lasem Frankońskim i Czeskim na północnym wschodzie.
15. Czesko-Morawska Wyżyna, kraina geograficzna we wschodniej części Czech
16. Roztocze, makroregion naturalny we wschodniej Polsce i częściowo w zachodniej Ukrainie, stanowiący południową część Wyżyny Wschodniomałopolskiej.
17. Wyżyna Transylwańska, region wyżynny na terytorium Rumunii, w środku łuku Karpat, pomiędzy Górami Zachodniorumuńskimi na zachodzie, Karpatami Wschodnimi na północnym wschodzie i wschodzie oraz Karpatami Południowymi na południu.
18. Centralny Masyw, rozległy obszar wyżynny w południowej Francji.
19. Wałdaj, pasmo wzniesień w europejskiej części Rosji. Rozciąga się w północno-zachodniej części Niziny
Wschodnioeuropejskiej.
20. Apeniny, fałdowy łańcuch górski w Europie Południowej, na terytorium Włoch i San Marino, zajmujący większą część Półwyspu Apenińskiego.
21. Ural, południkowy łańcuch górski w Europie Wschodniej, na terytorium Rosji i częściowo Kazachstanu, oddzielający Niż Wschodnioeuropejski od Niziny Zachodniosyberyjskiej, ciągnący się od Morza Karskiego na północy po środkowy bieg rzeki Ural na południu.
22. Karpaty, góry w środkowej Europie, ciągnące się wygiętym ku północnemu-wschodowi łukiem, otaczającym Kotlinę Panońską.

23. Sudety, pasmo górskie w środkowej Europie, północno-wschodnie ograniczenie Masywu Czeskiego, położone na terytorium Polski, Czech i częściowo Niemiec.

24. Alpy, najwyższy w Europie łańcuch górski, położony w Europie Zachodniej, ciągnący się szerokim, wygiętym ku północnemu zachodowi łukiem od przełęczy Cadibone (która oddziela Alpy od Apeninów), położonej w pobliżu wybrzeży Zatoki Genueńskiej, po Kotlinę Panońską.

25. Pireneje, łańcuch górski w zachodniej Europie, położony u nasady Półwyspu Iberyjskiego, na pograniczu Francji Hiszpanii Andory. Pireneje ciągną się na przestrzeni 440 km od Zatoki Biskajskiej na zachodzie po Morze Śródziemne na wschodzie.

26. Skandynawskie Góry, łańcuch górski w zachodniej i północnej części Półwyspu Skandynawskiego, ciągnący się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, na terytorium Norwegii, Szwecji i częściowo Finlandii.

27. Dynarskie Góry, pasmo górskie w północno-zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego, na terytorium Bośni i Hercegowiny, Słowenii, Chorwacji, Jugosławii.

28. Schwarzwald, zrębowy masyw górski w południowo-zachodnich Niemczech, w Badenii-Wirtembergii, ciągnący się południkowo, na przestrzeni 160 km, na wschód od Niziny Górnoreńskiej

29. Rudawy, pasmo górskie w środkowej Europie, na pograniczu Czech i Niemiec (Saksonii), stanowiące północno-zachodnie ograniczenie Masywu Czeskiego.

30. Bihor góry w północno-zachodniej Rumunii,

31. Welebit, krawędziowe pasmo górskie na terytorium Chorwacji

32. Beskidy, północna część Karpat ciągnąca się od rzeki Beczwy (Czechy), poprzez tereny Polski, po rzekę Czeremosz (Ukraina).

33. Wogezy, zwarty, zrębowy masyw górski we wschodniej Francji

34. Turyński Las, pasmo górskie w Europie Środkowej, na terytorium Niemiec, na granicy krain związkowych: Turyngii, Bawarii i Hesji, część Średniogórza Niemieckiego.

35. Dolomity, pasmo górskie w południowej części Alp Wapiennych, pomiędzy dolinami Adygi i Piawy, na terytorium Włoch.

36. Ardeny, stare, hercyńskie pasmo górskie na obszarze Belgii, Francji i Luksemburga, część Średniogórza Niemieckiego, stanowiąca zachodnie przedłużenie Reńskich Gór Łupkowych.

37. Eifel, pasmo górskie w zachodniej części Niemiec,

38. Karawanki, pasmo górskie w Alpach Wschodnich,

39. Bałkany, Bałkan, łańcuch górski na Półwyspie Bałkańskim, w Bułgarii i Jugosławii (Serbia),

40. Rodopy, pasmo górskie na Półwyspie Bałkańskim, w południowej Bułgarii i północnej Grecji,

41. Penniny, niskie góry w północnej Anglii (Wielka Brytania)

42. Kambryjskie Góry, pasmo górskie, zajmujące prawie cały obszar Walii,

43. Jura, pasmo gór średnich we Francji i Szwajcarii.

44. Kołymskie Góry, pasmo górskie w Azji Północno-Wschodniej, na północ od Morza Ochockiego,

45. Changaj, pasmo górskie w Azji Środkowej, na terytorium Mongolii,

46. Burejskie Góry, pasmo górskie w Syberii Wschodniej, położone pomiędzy doliną dolnego Amuru na wschodzie a doliną Burei na zachodzie

47. Sajany, system górski w środkowej Azji, położony na terytorium Rosji i północno-zachodniej Mongolii, pomiędzy górami Ałtaj na zachodzie i jeziorem Bajkał na wschodzie.
47. Ałtaj Mongolski, góry w Mongolii i Chinach, środkowa część Ałtaju, zamykająca od północnego wschodu Kotlinę Dżungarską.
48. Hindukusz, pasmo górskie w Azji Środkowej,
49. Zagros, łańcuch górski w Azji Zachodniej, na terytorium Iranu i częściowo Iraku,
50. Elburs, pasmo górskie w północnej części Iranu, u wybrzeży Morza Kaspijskiego.
51. Arabski Półwysep, największy półwysep Azji, stanowiący jej południowo-zachodnią część, położony pomiędzy Zatoką Perską, Zatoką Omańską, Morzem Arabskim, Zatoką Adeńską, Morzem Czerwonym i Zatoką Akaba.
52. Indyjski Półwysep, półwysep w południowej części kontynentu azjatyckiego, między Morzem Arabskim a Zatoką Bengalską.
53. Indochiński Półwysep, półwysep w południowo-wschodniej części kontynentu azjatyckiego, otoczony wodami (z zachodu na wschód) Zatoki Bengalskiej, Morza Andamańskiego i Morza Południowochińskiego.
54. Jamał, półwysep w azjatyckiej części Rosji, nad Morzem Karskim, między Zatoką Bajdaracką na zachodzie i ujściem Obu na wschodzie.
55. Tajmyr, najdalej na północ wysunięty półwysep Azji na terytorium Rosji, między zatokami: Jenisejską (Morze Karskie) i Chatańską (Morze Łaptiewów).
56. Czukocki Półwysep, położony na terenie Rosji, najdalej na północny wschód wysunięty fragment lądu azjatyckiego.
57. Kamczatka, duży półwysep w północno-wschodniej Azji, należący do Rosji, oddzielający Morze Ochockie i Morze Beringa.
58. Koreański Półwysep, półwysep w Południowo-Wschodniej Azji, pomiędzy Morzem Japońskim na wschodzie a Morzem Żółtym na zachodzie, oddzielony Cieśniną Koreańską od Wysp Japońskich.
59. Malajski Półwysep, półwysep w Południowo-Wschodniej Azji, część Półwyspu Indochińskiego, najdalej na południe wysunięta lądowa część Azji, pomiędzy Morzem Południowochińskim i Zatoką Syjamską na wschodzie oraz Morzem Andamańskim i Cieśniną Malakka na zachodzie
60. Cejlon, wyspa na Oceanie Indyjskim, na południowy wschód od wybrzeży Indii,
61. Sumatra, wyspa w Azji Południowo-Wschodniej,
62. Jawa, indonezyjska wyspa w archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich

63. Filipiny, państwo wyspiarskie w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego

64. Borneo, największa wyspa Archipelagu Malajskiego,

65. Małe Wyspy Sundajskie, archipelag w Południowo-Wschodniej Azji, część Archipelagu Malajskiego położona na wschód od Jawy Do największych wysp należą: (od zachodu) Bali, Lombok, Sumbawa, Sumba, Komodo Flores Timor

66. Wielkie Wyspy Sundajskie, archipelag w południowo-wschodniej Azji, część Archipelagu Malajskiego, w skład którego wchodzą wyspy: Sumatra, Jawa, Borneo, Celebes,


67. Kiusiu, jedna z największych wysp Japonii, oblewana wodami: Pacyfiku (od wschodu), Morza Wschodniochińskiego (od zachodu), Cieśniny Koreańskiej (od północnego zachodu) i Wewnętrznego Morza Japońskiego (od północnego wschodu).
68. Honsiu, największa wyspa w archipelagu Wysp Japońskich.
69. Sikoku, wyspa na Oceanie Spokojnym, najmniejsza z 4 wysp japońskich.
70. Kuryle, łańcuch wysp we Wschodniej Azji, pomiędzy półwyspem Kamczatka a Japonią (wyspa Hokkaido), oddzielający Morze Ochockie od Pacyfiku,
71. Tajwan, wyspa na Oceanie Spokojnym, u południowo-wschodnich wybrzeży Chin, oddzielona od nich Cieśniną Tajwańską.
72. Celebes, wyspa należąca do Indonezji, w Archipelagu Malajskim, otoczona wodami mórz: Celebes, Banda i Jawajskiego.
73. Moluki, najdalej na południowy wschód wysunięta część Archipelagu Malajskiego, pomiędzy wyspą Celebes i Małymi Wyspami Sundajskimi na zachodzie oraz Nową Gwineą na wschodzie.
74. Riukiu, archipelag wysp japońskich położony między Morzem Wschodniochińskim a Oceanem Spokojnym
75. Malediwy, państwo położone w południowej Azji, na archipelagu Malediwy, w północno-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, na południowy zachód od Indii i Sri Lanki.
76. Komory, państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim, między Madagaskarem a wybrzeżem Afryki
77. Nowa Gwinea, druga co do wielkości wyspa świata, położona w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, na północ od Australii.
78. Bengalska Zatoka, część Oceanu Indyjskiego pomiędzy Półwyspem Indyjskim, wyspą Cejlon i archipelagami Andamany i Nikobary.
79. Adeńska Zatoka, zatoka Morza Arabskiego (Ocean Indyjski), między północnym wybrzeżem Somalii a Półwyspem Arabskim.
80. Perska Zatoka, zatoka Oceanu Indyjskiego, przy brzegach Azji Południowo-Zachodniej, między Iranem a Półwyspem Arabskim
81. Tajlandzka Zatoka, zatoka Morza Południowochińskiego. Wcina się w południowe brzegi Półwyspu Indochińskiego.
82. Arabskie Morze, północno-zachodnia część Oceanu Indyjskiego, między Półwyspami: Indyjskim, Arabskimi Somalijskim
83. Ochockie Morze, morze Oceanu Spokojnego u wschodnich wybrzeży Rosji.
84. Japońskie Morze, morze u wschodnich wybrzeży kontynentu azjatyckiego, ograniczone wybrzeżami Półwyspu Koreańskiego, Kraju Nadmorskiego, Kraju Chabarowskiego, Sachalinu (Rosja) i Wysp Japońskich.
85. Wschodniochińskie Morze, morze półzamknięte, będące częścią Oceanu Spokojnego, między wybrzeżem Chin i wyspami: Rukiu, Tajwan, Kiusiu.
86. Karskie Morze, część Morza Arktycznego u północnych wybrzeży Azji, między wyspami Nowej Ziemi i archipelagami Ziemi Franciszka Józefa.
87. Arafura Morze, morze we wschodniej części Oceanu Spokojnego, między Australią i wyspami: Tanimbar, Kai, Nowa Gwinea.
88. Celebes, morze indonezyjskie, część Oceanu Spokojnego, między wyspami: Borneo, Celebes, Sangihe, Mindanao i archipelagiem Sulu
89. Huang He Wypływa w górach Bayan Har Shan, przepływa przez Wyżynę Tybetańską, Wyżynę Lessową i Nizinę Chińską. Uchodzi do Morza Żółtego tworząc deltę.
90. Jangcy, najdłuższa rzeka Chin i kontynentu azjatyckiego, zarazem jedna z najdłuższych rzek na świecie. na obszarze Wyżyny Tybetańskiej nosi kilka lokalnych nazw.
91. Mekong, najdłuższa rzeka na Półwyspie Indochińskim. Płynie przez Chiny, Laos, Kambodżę i Wietnam
92. Lena, rzeka w azjatyckiej części Rosji. . Źródła w Górach Bajkalskich. W dolnym biegu płynie u podnóża Gór Wierchojańskich
93. Irtysz, rzeka w Chinach, Kazachstanie i azjatyckiej części Rosji. Przepływa północno-wschodnim skrajem Pogórza Kazachskiego, w dolnym biegu w granicach Rosji wypływa na Nizinę Zachodniosyberyjską
94. Jenisej, rzeka w azjatyckiej części Rosji, w Syberii środkowej

95. Ganges, rzeka w Indiach i Bangladeszu. uchodzi do Zatoki Bengalskiej (Ocean Indyjski).
96. Amur, rzeka w azjatyckiej części Rosji i w Chinach (częściowo graniczna)
97. Ałdan, rzeka w azjatyckiej części Rosji, w Jakucji. Najdłuższy, prawy dopływ Leny.
98. Indus, rzeka w Chinach, Indiach i Pakistanie. . Obszar źródłowy w Tybecie
99. Bajkał, jezioro w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, w Syberii Wschodniej, najgłębsze na Ziemi, położone w rowie tektonicznym,
100. Aralskie Jezioro, słone jeioro bezodpływowe w Kazachstanie i Uzbekistanie, na Nizinie Turańskiej
101. Bałchasz, jezioro we wschodnim Kazachstanie, w Kotlinie Bałchasko-Ałakolskiej,
102. Zatokowa Nizina, kraina naturalna nad Zatoką Meksykańską, na pograniczu USA i Meksyku.
103. Atlantycka Nizina, nizina w USA, wzdłuż wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, u wschodnich podnóży Apallachów, między półwyspem Cape Cod i półwyspem Floryda.
104. Hudsońska Nizina, nizina w Ameryce Północnej, na obszarze Kanady, ciągnąca się wzdłuż południowych i wschodnich brzegów Zatoki Hudsona.
105. Kolorado Wyżyna, kraina naturalna w południowo-zachodniej części USA
106. Wielkie Równiny, rozległa kraina naturalna na terenach Kanady i USA, na wschodnim przedpolu Kordylierów
107. Równiny Centralne, rozległa równina w środkowej części USA, położona na południe od Krainy Wielkich Jezior, na zachód od przedgórza Appalachów
108. Kordyliery, potężny system górski, ciągnący się wzdłuż zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej od Morza Beringa przez Alaskę, Kanadę, Stany Zjednoczone, Meksyk i państwa Ameryki Środkowej do Ameryki Południowej.
109. Appalachy, rozległy łańcuch górski we wschodniej części Ameryki Północnej, na terytorium Stanów Zjednoczonych i Kanady
110. Skaliste Góry, potężny łańcuch górski o przebiegu południkowym, na obszarze USA i Kanady, stanowiący wschodnią część Kordylierów
111. Nadbrzeżne Góry, góry w Ameryce Północnej, stanowiące na obszarze Stanów Zjednoczonych i południowej Kanady (wyspa Vancouver) najdalej na zachód położoną część Kordylierów.
112. Alaska, najwyższe pasmo górskie Ameryki Północnej, w USA, w stanie Alaska, najdalej na północ wysunięta część Kordylierów
113. Mackenzie, rzeka w zachodniej Kanadzie,
114. Brooksa Góry, łańcuch górski w północnej części stanu Alaska.
115. Jukatan, półwysep w Ameryce Środkowej, w Meksyku, Gwatemali i Belize.
116. Floryda, półwysep w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, oblany wodami Zatoki Meksykańskiej i Oceanu Atlantyckiego
117. Alaska, półwysep w USA, w stanie Alaska, między Oceanem Spokojnym a Morzem Beringa.
118. Kalifornijski Półwysep, półwysep w Ameryce Północnej, w Meksyku, pomiędzy Zatoką Kalifornijską a Pacyfikiem.
119. Grenlandia, największa na świecie wyspa na północny wschód od kontynentu amerykańskiego, oblana wodami Oceanu Atlantyckiego i Morzem Arktycznym.
120. Kuba, państwo wyspiarskie położone na Morzu Karaibskim, na południe od półwyspu Floryda.
121. Haiti, wyspa na Morzu Karaibskim, w archipelagu Wielkich Antyli.
122. Portoryko, luźno stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi wyspiarskie państwo, we wschodniej części Wielkich Antyli, między Oceanem Atlantyckim a Morzem Karaibskim.
123. Nowa Fundlandia, wyspa na Oceanie Atlantyckim, w pobliżu brzegów Ameryki Północnej, zamykająca od wschodu Zatokę Św. Wawrzyńca.
124. Baffina Ziemia, wyspa należąca do Kanady. Większa jej część znajduje się za kołem podbiegunowym.
125. Wiktorii Ziemia, część Antarktydy Wschodniej, między Ziemią Wilkesa a Morzem Rossa, nad Oceanem Spokojnym
126. Królowej Elżbiety Wyspy, najbardziej na północ wysunięta część Archipelagu Arktycznego, pomiędzy Grenlandią na wschodzie a Morzem Arktycznym na zachodzie.
127. Małe Antyle, archipelag na Oceanie Atlantyckim, część Antyli, ciągnący się łukiem od wyspy Puerto Rico (Wielkie Antyle) na północnym zachodzie w okolice północno-wschodniego cypla Ameryki Południowej, a następnie ku zachodzie wzdłuż wybrzeży Wenezueli.
128. Wielkie Antyle, część Antyli, archipelag na Oceanie Atlantyckim
129. Dominikana, wyspiarskie państwo w Ameryce Środkowej, w Wielkich Antylach, na Morzu Karaibskim
130. Bahamy, archipelag, na Oceanie Atlantyckim,
131. Meksykańska Zatoka, zatoka Oceanu Atlantyckiego przy brzegach Meksyku i USA. Od wschodu i południa ograniczona półwyspem Floryda, od północy wybrzeżami Kuby i półwyspem Jukatan
132. Kalifornijska Zatoka, zatoka Oceanu Spokojnego u zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej, oddzielona od otwartego oceanu Półwyspem Kalifornijskim.
133. Alaska, otwarta zatoka Oceanu Spokojnego, obejmująca wody od Półwyspu Alaska do wyspy Vancouver w Ameryce Północnej.
134. Hudsona Zatoka, wewnątrzlądowe morze kanadyjskie, sąsiadujące na północy z Zatoką Foxe'a, łączące się z Oceanem Atlantyckim przez Cieśninę Hudsona.
135. Świętego Wawrzyńca Zatoka, zatoka na Oceanie Atlantyckim, u wschodnich wybrzeży Kanady.
136. Beauforta Morze, część Morza Arktycznego, między Archipelagiem Arktycznym a przylądkiem Barrow,
137. Baffina Morze,morze w Arktyce pomiędzy Grenlandią, Ziemią Baffina, wyspą Devon i Wyspą Ellesmere'a. Połączone na południu z Oceanem Atlantyckim Cieśniną Davisa, na północy z Morzem Arktycznym
138. Sargassowe Morze, część Oceanu Atlantyckiego, między prądami oceanicznymi: Północnorównikowym, Florydzkim, Zatokowym, Północnoatlantyckim i Kanadyjskim
139. Karaibskie Morze, duże i głębokie morze, część Oceanu Atlantyckiego przy południowych brzegach Ameryki Północnej i wschodnich brzegach Ameryki Środkowej.
140. Czukockie Morze, morze szelfowe, leżące za północnym kołem podbiegunowym, pomiędzy północno-zachodnim wybrzeżem Alaski a Syberią Wschodnią
141. Beringa Cieśnina, cieśnina między Azją a Ameryką Północną, łącząca Morze Czukockie z Morzem Beringa
142. Duńska Cieśnina, rozległa cieśnina między brzegami Grenlandii i Islandii.
143. Davisa Cieśnina, rozległa cieśnina między brzegami Grenlandii i Ziemią Baffina.
144. Hudsona Cieśnina, cieśnina łącząca Zatokę Hudsona i Zatokę Foxe'a z Morzem Labradorskim, między półwyspem Labrador i Ziemią Baffina
145. Mackenzie, pasmo górskie w Ameryce Północnej, w Kanadzie, stanowiące północne przedłużenie Gór Skalistych
146. Świętego Wawrzyńca Rzeka, rzeka w południowej Kanadzie
147. Missouri, rzeka w środkowej części USA.
148. Missisipi, Mississippi, rzeka w południowo-wschodniej części USA.
149. Kolorado, rzeka w USA i Meksyku
150. Niedźwiedzie Wielkie Jezioro, jezioro w północno-zachodniej Kanadzie.
151. Niewolnicze Wielkie Jezioro, jezioro w północno-zachodniej Kanadzie
152. Górne Jezioro, jezioro w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych
153. Michigan, jezioro w USA,
154. Huron, jezioro na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady
155. Erie, jezioro w Ameryce Północnej, na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady
156. Ontario, najbardziej wysunięte na wschód i najmniejsze z Wielkich Jezior, położone na granicy USA i Kanady.
157. Słone Wielkie Jezioro słone, plejstoceńskie jezioro bezodpływowe, w zachodniej części USA,
158. Bije, wyżyna we wschodniej części Afryki Południowej, na terytorium Angoli
159. Smocze Góry, najwyższe pasmo górskie na terytorium RPA, Lesotho i Suazi
160. Przylądkowe Góry, góry w południowej Afryce,
161. Kenia, wulkaniczny masyw górski we Wschodniej Afryce,
162. Adamawa, obszar wyżynny w Afryce Środkowej, na obszarze Kamerunu, Nigerii, Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu.
163. Tibesti, najwyższy masyw górski Sahary, położony na pograniczu Czadu i Libii.
164. Ahaggar, masyw górski w środkowej Saharze, w Algierii
165. Somalijski Półwysep, półwysep w Afryce Wschodniej, między Zatoką Adeńską a Oceanem Indyjskim
166. Kanaryjskie Wyspy, 13 wysp na Atlantyku, leżąca na północny zachód od wybrzeży Afryki Zachodniej,
167. Gwinejska Zatoka, zatoka Oceanu Atlantyckiego, u zachodnich wybrzeży Afryki Równikowej.
168. Kabis, zatoka, w południowo-wschodniej Tunezji
169. Syrta Wielka, zatoka Morza Śródziemnego, u wybrzeży Libii
170. Czerwone Morze, morze śródlądowe pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim,
171. Kongo, rzeka w środkowej Afryce, w Zairze.
172. Zambezi, rzeka w Zambii, Angoli i Mozambiku
173. Limpopo, rzeka w Afryce Południowej
174. Oranje, rzeka w południowej Afryce.
175. Nil, najdłuższa rzeka na Ziemi, płynąca we wschodniej części Afryki
176. Niger, rzeka w Afryce Zachodniej, na terytorium Gwinei, Mali, Nigru, Beninu i Nigerii
177. Wiktorii Jezioro, największe jezioro Afryki, położone na granicy Ugandy, Kenii i Tanzanii
178. Tanganika, jezioro w Zambii, Zairze, Burundi i Tanzanii.
179. Niasa, jezioro w południowo-wschodniej Afryce, na granicy Tanzanii, Mozambiku i Malawi.
180. Tana, jezioro w północnej Etiopii na Wyżynie Abisyńskiej
181. Czad, jezioro w środkowej Afryce, w kotlinie Czadu,
182. Nullarbor, nizina w południowej części Australii), nad Wielką Zatoką Australijską
183. Barkly obszar wyżynny w północnej Australii
184. Wielkie Góry Wododziałowe,rozległy, niewysoki łańcuch górski, zajmujący wschodnią część Australii,
185. Iberyjskie Góry, góry w północnej części Półwyspu Iberyjskiego, w Hiszpanii
186. Sierra Morena, pasmo górskie w Hiszpanii, ciągnące się wzdłuż południowego skraju Mesety Iberyjskiej
187. Kordyliera Centralna, góry w Ameryce Południowej, osiowa część Andów Północnych,
188. Czarnogóra, , Położona w południowo-zachodniej części kraju
189. Parnas, masyw górski w środkowej Grecji, położony na północ od Zatoki Korynckiej.
190. Iberyjski Półwysep, Półwysep Pirenejski, najbardziej na południowy zachód wysunięta część kontynentu europejskiego.
191. Apeniński Półwysep, półwysep w Europie Południowej, pomiędzy morzami: Adriatyckim na północnym-wschodzie, Jońskim na południowym-wschodzie oraz Tyrreńskim
192. Bałkański Półwysep, półwysep w południowej części Europy, między Morzami: Adriatyckim, Jońskim Egejskim i Czarnym.
193. Skandynawski Półwysep, półwysep w północnej Europie, między Morzami: Norweskim, Północnym, Bałtyckim i Barentsa.
194. Jutlandzki Półwysep, półwysep w Europie pomiędzy Morzem Bałtyckim i Morzem Północnym
195. Bretoński Półwysep, najdalej na zachód wysunięty półwysep Francji, między cieśniną La Manche i Oceanem Atlantyckim.
196. Kolski Półwysep, półwysep w Europie Północnej, pomiędzy Morzem Białym (na południu i wschodzie) i Morzem Barentsa (na północy).
197. Krym, półwysep w Europie Wschodniej, pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Azowskim
198. Kanin, półwysep w europejskiej części Rosji, pomiędzy Morzem Białym na zachodzie a Morzem Barentsa na wschodzie
199. Sycylia, największa wyspa na Morzu Śródziemnym, położona na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego,
200. Korsyka, wyspa na Morzu Śródziemnym, pomiędzy Sardynią (od której oddziela ją cieśnina Bonifacio) na południu a Morzem Liguryjskim na północy.
201. Sardynia, wyspa na Morzu Śródziemnym
202. Baleary, archipelag wysp w zachodniej części Morza Śródziemnego
203. Malta, wyspiarskie państwo położone na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii,
204. Kreta, grecka wyspa na Morzu Śródziemnym, zamykająca Morze Egejskie od południa
205. Irlandia, wyspiarskie państwo w północno-zachodniej części kontynentu europejskiego
206. Islandia, europejskie państwo wyspiarskie, na wyspie Islandia, w północnej części Oceanu Atlantyckiego
207. Jońskie Wyspy, grupa wysp greckich na Morzu Jońskim, u zachodnich wybrzeży Grecji
208. Azory, archipelag wysp w północnej części Oceanu Atlantyckiego
209. Gotlandia, wyspa na Morzu Bałtyckim
210. Szetlandy, grupa ok. 100 wysp na Oceanie Atlantyckim, u północnych wybrzeży Wielkiej Brytanii
211. Owcze Wyspy, grupa wysp w północnej części Oceanu Atlantyckiego, między Szkocją a Islandią
212. Rodos, wyspa, należąca do Grecji, położona w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego, u wybrzeży Turcji
213. Hebrydy, dwie grupy wysp u północno-zachodnich wybrzeży Szkocji.
214. Lesbos, wyspa grecka we wschodniej części Morza Egejskiego
215. Biskajska Zatoka, część Oceanu Atlantyckiego pomiędzy północną Hiszpanią a zachodnią Francją.
216. Botnicka Zatoka, zatoka Morza Bałtyckiego, położona między wybrzeżami Szwecji i Finlandii
217. Fińska Zatoka, zatoka w północno-wschodniej części Morza Bałtyckiego
218. Wenecka Zatoka, zatoka Morza Adriatyckiego, u wybrzeży Włoch i Słowenii
219. Ryska Zatoka, zatoka we wschodniej części Morza Bałtyckiego, u wybrzeży Łotwy i Estonii
220. Lwia Zatoka, zatoka Morza Śródziemnego, u południowych wybrzeży Francji.
221. Północne Morze, szelfowe morze przy brzegach Europy między Wyspami Brytyjskimi a Półwyspem Jutlandzkim i Skandynawskim
222. Atlantycki Ocean, drugi co do wielkości ocean na Ziemi (po Oceanie Spokojnym). Położony między kontynentami: Europą i Afryką, Azją, Ameryką Północną i Ameryką Południową oraz Antarktydą
223. Spokojny Ocean, największy, najgłębszy i najstarszy obszar wodny na kuli ziemskiej, między: Azją, Ameryką Północną i Południową, Antarktydą i Australią.
224. Ocean Indyjski, najmniejszy i najmłodszy z oceanów na Ziemi, położony w większości na półkuli południowej, między Azją, Afryką, Australią i Antarktydą.
225. Śródziemne Morze, międzykontynentalne morze położone między Europą, Azją i Afryką.
226. Białe Morze, Ograniczone Półwyspem Kolskim i Półwyspem Kanin
227. Barentsa Morze, morze Oceanu Arktycznego, między Europą Północną, archipelagami Svalbard i Ziemią Franciszka Józefa oraz Wyspą Niedżwiedzią
228. Norweskie Morze, morze na Oceanie Atlantyckim, przy zachodnich brzegach Półwyspu Skandynawskiego. Sąsiaduje z Morzem Grenlandzkim
229. Arktyczne Morze, morze wchodzące w skład Oceanu Atlantyckiego(przez niektórych uważne za odrębny ocean), między Ameryką Północną a Eurazją,
230. Egejskie Morze, część Morza Śródziemnego pomiędzy Półwyspem Bałkańskim, wybrzeżem Azji Mniejszej
231. Kreteńskie Morze, południowa część Morza Egejskiego u północnych wybrzeży Krety.
232. Tyrreńskie Morze, część Morza Śródziemnego, między Półwyspem Apenińskim a wyspami Sycylią, Sardynią i Korsyką.
233. Adriatyckie Morze, morze u południowychd wybrzeży Europy
234. Liguryjskie Morze, część Morza Śródziemnego, między Korsyką i Elbą a wybrzeżem Francji i Włoch
235. Irlandzkie Morze, morze między wybrzeżem Wielkiej Brytanii i Irlandii.
236. Bałtyckie Morze, śródkontynentalne, szelfowe morze Oceanu Atlantyckiego w północnej Europie.
237. Czarne Morze, morze śródlądowe pomiędzy południowo-wschodnią Europą a Azją Mniejszą.
238. Gibraltarska Cieśnina, cieśnina oddzielająca Półwysep Iberyjski od kontynentu afrykańskiego
239. Bosfor, cieśnina łącząca Morze Czarne z Morzem Marmara, leżąca pomiędzy Półwyspem Bałkańskim a Azją Mniejszą.
240. Dardanele, wąska cieśnina między Półwyspem Bałkańskim i półwyspem Azji Mniejszej
241. Kaletańska Cieśnina, cieśnina między Wielką Brytanią a Francją łącząca Morze Północne z kanałem La Manche.
242. Kattegat, cieśnina między Półwyspem Jutlandzkim a Półwyspem Skandynawskim.
243. Mesyńska Cieśnina, cieśnina między Półwyspem Apenińskim a Sycylią, łącząca Morze Jońskie z Morzem Tyrreńskim
244. Ren, największa rzeka Europy Zachodniej.
245. Dunaj, rzeka w Niemczech, Austrii, Słowacji, na Węgrzech, w Chorwacji, Jugosławii, Rumunii
246. Wołga, rzeka w Rosji, najdłuższa w Europie.
247. Łaba, rzeka w Czechach i Niemczech
248. Niemen, rzeka na Białorusi, Litwie i w Rosji.
249. Dniepr, rzeka w Rosji, na Białorusi i Ukrainie.
250. Cisa, rzeka, lewy dopływ Dunaju Wypływa na terytorium Ukrainy.
251. Dniestr, rzeka na Ukrainie i Mołdawii
252. Tamiza, Thames, w starożytności Tamesis, rzeka w południowej Anglii
253. Dal, rzeka w środkowej części Szwecji
254. Dźwina, rzeka w Rosji, na Białorusi i Łotwie.
255. Ural, rzeka w Kazachstanie i Rosji
256. Men, rzeka w środkowych Niemczech
257. Ebro, rzeka w północno-wschodniej części Hiszpanii.
258. Tyber, rzeka w środkowych Włoszech
259. Taurus, równoleżnikowy łańcuch górski w Azji Zachodniej, w Turcji,
260. Pontyjskie Góry, Karadeniz daǧlari, góry w Azji Zachodniej, na półwyspie Azja Mniejsza, na terytorium Turcji,
261. Kaukaz, Kawkaz, Wielki Kaukaz, góry w Zachodniej Azji, pomiędzy Morzem Czarnym na zachodzie a Morzem Kaspijskim na wschodzie.
262. Zachodnie Ghaty, Paścim Ghāt, Pashchim Ghāt, Western Ghats, krawędziowe pasmo górskie w Azji Południowej, w Indiach
263. Wschodnie Ghaty, Pūrva Ghāt, Malaja Parwata, Eastern Ghats, krawędziowe pasmo górskie w Azji Południowej, w Indiach
264. Annamskie Góry, Truong Son, pasmo górskie w Azji Południowo-Wschodniej, we wsch. części Półwyspu Indochińskiego
265. Chingan Wielki, Da Hinggan Ling, łańcuch górski we wschodniej części Azji, na terytorium Chin i częściowo Mongolii
266. Wierchojańskie Góry, Wierchojanskij chriebiet, łańcuch górski w Azji Północno-Wschodniej, na terytorium Rosji
267. Południowochińskie Góry, Nan-ling, góry w Azji Południowo-Wschodniej, zajmujący południowo-wschodnią część Chin.
268. Himalaje, pasmo górskie w Azji Południowej
269. Środkowosyberyjska Wyżyna, Sriedniesibirskoje płoskogorje, wielki region wyżynny na terytorium Rosji, w centralnej części Syberii
270. Mongolska Wyżyna, kraina naturalna w Azji Środkowej, na terytorium Mongolii i północnej części Chin
271. Tybetańska Wyżyna, Tybet, Qingzang Gaoyuan, Czangt'ang, kraina naturalna w środkowej Azji, na terytorium zachodnich Chin,
272. Irańska Wyżyna, wyżyna w południowo-zachodniej części kontynentu azjatyckiego, w Iranie,
273. Turańska Nizina, Turanskaja nizmiennost', kraina naturalna w zachodniej Azji, na terytorium Turkmenistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu
Mandżurska Nizina, dawna nazwa niziny Sungliao, w północno-wschodnich Chinach.

274. Chińska Nizina, we wschodniej części Chin,
275. Nadkaspijska Nizina, Prikaspijskaja nizmiennost‘, kraina naturalna na północnym wybrzeżu Morza Kaspijskiego, na pograniczu Rosji i Kazachstanu.
276. Zachodniosyberyjska Nizina, Zapadno-Sibirskaja rawnina, kraina naturalna w azjatyckiej części Rosji, między Uralem (na zachodzie), Wyżyną Środkowosyberyjską (na wschodzie), wybrzeżami Morza Karskiego (na północy), Pogórzem Kazaskim, Wyżyną Turgajską i Ałtajem
277. genewskie Jezioro, Jezioro Lemańskie, Lac de Genève, Lac Lman, jezioro w Szwajcarii i Francji
278. Pejpus, Jezioro Czudzkie, Czudskoje oziero, Peipsi Jrv, jezioro na granicy Estonii i Rosji.
279. Wener, Vnern, największe jezioro Szwecji, położone w południowej części kraju.
280. Onega, Onieżskoje oziero, drugie co do wielkości jezioro w Europie (po Ładodze), położone w północno-zachodniej Rosji, między jeziorem Ładoga i Morzem Białym.
281. Ładoga, Ładożskoje oziero, największe jezioro Europy, położone w Rosji

Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (4) Brak komentarzy
15.1.2008 (17:03)

zapomnialabym o ocence ;p

15.1.2008 (17:03)

straaasznie tego duzo ale naprawde przydatne info zawiera ta praca ;) pozdero. maxik zostawiam ;)

1.1.2008 (16:40)

Oo. Dużo ciekawych informacji. Tak, ktoś się napracowaaał.

Geografia Polski